smahu správy

Údržba verejnej zelene v meste Stropkov

obrazokVeľmi dôležitým architektonickým a krajinným prvkom s významnými ekologickými funkciami je verejná zeleň. Vytvára obyvateľom Stropkova estetické a príjemné prostredie pre skvalitnenie života jeho obyvateľov. V meste Stropkov sa nachádza 28 hektárov verejnej zelene, o ktorú sa stará mestský podnik Služba.

Starostlivosť o verej¬nú zeleň v sebe zahŕňa kosenie, hnojenie, vyhrabávanie trávnikov od lístia, zber a odvoz zelene, okopávanie a odburiňovanie kvetov, kríkov a stromov, či ich výsadba a následná starostlivosť o ne i závlaha zelene.
„Mesto Stropkov je v rámci harmonogramu kosenia rozdelené do piatich zón. Kosenie prebieha podľa potreby a podľa aktuálnych poveternostných podmienok. Spravidla sa v centre mesta kosí 8 až 10 krát ročne, ostatné priestranstvá sú kosené 5 až 6 krát ročne. Kosenie prebieha obvykle od začiatku apríla do konca októbra, teda zhruba sedem mesiacov,“ uviedol vedúci stredísk mestského podniku Služba Dušan Lukáč.
Mestský podnik Služba využíva pri údržbe verejnej zelene sedem krovinorezov a dve traktorové kosačky. Podľa dlhodobo zavedeného systému sú všetky priestranstvá po realizácii kontrolované vizuálne. Kosenie je častokrát ovplyvnené aj prebiehajúcimi investičnými akciami v meste.
„Ide napríklad o zate¬pľovanie bytových domov, investičnú výstavbu, rekonštrukciu miestnych komunikácii, výkopové práce správcov sieťových rozvodov a iné. Harmonogram sa taktiež posúva aj pri nepriaznivom počasí. Priebeh kosenia môžu pozdržať aj autá zaparkované v blízkosti trávnatých plôch určených na kosenie. Pred dvomi rokmi sme pri kosení v blízkosti parkovísk a stojacích áut zaviedli používanie ochranných plachiet, vďaka čomu sme maximálne znížili riziko poškodenia vozidiel, ktoré bolo v minulosti problémom,“ priblížil Dušan Lukáč.
V súvislosti s údržbou verejnej zelene mesto Stropkov eviduje všeobecné sťažnosti len sporadicky a každú opodstatnenú sťažnosť sa snaží riešiť promptne a rýchlo.
„Robíme čo môžeme, sme však limitovaní personálom, mechanizmami i počasím, preto žiadame verejnosť v súvislosti s údržbou trávnikov a verejnej zelene o trpezlivosť a zhovievavosť. Napriek všetkému však bola mestská zeleň a trávniky v uplynulých troch rokoch výrazne zrekultivované, doplnili sme mnoho nových prvkov v centre mesta a v nastúpenom trende plánujeme pokračovať aj naďalej,“ dodal D. Lukáč.
Harmonogram údržby jednotlivých lokalít, ako aj telefonické kontakty, sú pre obyvateľov mesta Stropkov k dispozícii na webowej stránke mestského podniku Služba.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 24. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 369x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou