smahu správy

V Breznici sa pracuje na rekonštrukcii futbalového ihriska

obrazokPo dlhej dobe štát opäť začal investovať do výstavby a rekonštrukcie futbalových ihrísk. Aj obec Breznica sa zapojila do projektu, ktorý vznikol v spolupráci s NR SR a SFZ. Spoločne tak žiadateľom, ktorí sa do výzvy zapojili poskytuje dotáciu určenú na rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových ihrísk.

Výška príspevku sa odvíja mnohých faktorov, no tou hlavnou je liga, v ktorej dané mesto, či obec hrá. Jednou z podmienok, ktoré žiadatelia museli splniť sú vysporiadané vlastnícke vzťahy.
„Od roku 1989 sa do infraštruktúry futbalových ihrísk neinvestovalo. Breznické ihrisko bolo postavené v sedemdesiatych rokoch, kde som ešte aj ja ako dieťa chodil na brigády zbierať kamene,“ spomína s úsmevom starosta obce S. Brendza.
Futbalové ihrisko bude mať väčší rozmer, nové odvodnenie a úplne nový bude aj trávnik, čo ocenia nielen hráči.
„Ihrisko sme sa snažili rozšíriť, aby ho mohla využívať aj stropkovská mládež, ktorá hrá vo vyšších súťažiach s kvalitnejším tréningovým procesom. S mestom Stropkov a klubom MŠK Tesla Stropkov máme veľmi dobré vzťahy a pre dobrú spoluprácu s mestským klubom je rekonštrukcia ihriska veľmi potrebná,“ uviedol S. Brendza.
Rozpočet bez vybudovania zavlaženia sa pohybuje okolo sumy 21 tisíc eur. Dotácia bola poskytnutá vo výške 15 tisíc eur, zvyšok bol financovaný z prostriedkov obce.
V 2002 prebiehala prvá rekonštrukcia šatní, vybudovala sa rekreačná miestnosť, fínska sauna i práčovňa.
Veľkým problémom hracej plochy bola hlavne burina.
„Vykonal sa postrek na odstránenie buriny až do koreňového systému. Následne sa z ihriska stará suchá tráva vyfrézovala a ihrisko sme rozšírili. Ďalej sa ihrisko prekopalo a vyčistilo sa staré drenážne odvodnenie. Vykopala sa nová studňa a neskôr sa vybuduje nové zavlažovanie. Ak nám počasie dovolí novú trávu budeme môcť zasiať v polovici septembra 2018,“ povedal starosta.
Je teda dobrou správou, že aj takouto formou štát prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, podporuje šport, zvlášť futbal, i na amatérskej úrovni.
„Breznica hrá momentálne v šiestej lige. V jesennej časti sme boli veľmi úspešní, no naše futbalové ihrisko má nevyhovujúce podmienky, musíme teda hľadať ihrisko, kde budeme hrať naše zápasy. Myslím si, že futbal plní spoločenskú a kultúrnu úlohu, aby sa z ľudí nestali sebci, preto je naším heslom „futbal spája“. Je veľmi dôležité rozvíjať a podporovať ho na každej úrovni,“ dodal.
Breznické futbalové mužstvo je kvalitné, doplnené aj o cudzích, no má predpoklad, aby bolo úspešné. V Breznici kedysi hrali Poprad, Snina, Medzilaborce a nebolo veru ľahké v Breznici vyhrávať.
„Momentálna situácia bola taká, že hráči boli veru omnoho kvalitnejší ako samotné ihrisko,“ skonštatoval starosta.
Futbal má v obci Breznica dlhú históriu. Nové pomery v obci v rokoch 1948 – 1951, kedy sa pri organizovaní športu v obci vo veľkej miere pomáhala firma VAP, ktorá poskytovala materiálnu pomoc, neskôr i dopravný prostriedok, veď kedysi sa na stretnutia chodilo pešo, či na bicykloch, ba dokonca na konských povozoch, ak išlo o vzdialenejšie mesto. Niektorí zamestnanci spomínanej firmy tiež posilnili mužstvo.
Ďalším významným medzníkom bol vznik JRD, kedy sa vtedajší TJ Sokol – Ondava premenoval na TJ Družstevník Breznica a tento názov nesie breznický klub dodnes.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 24. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 325x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou