smahu správy

Nedožitá osemdesiatka akademického maliara Františka Veselého

16. augusta 2018 by stropkovský rodák, čestný občan a akademický maliar František Veselý oslávil životné jubileum 80 rokov.

Pri tejto príležitosti sa na stropkovskom miestnom cintoríne stretli primátor mesta O. Brendza, vedúci odboru školstva a kultúry T. Kubička, predseda MO MS S. Cichý, ako aj jeho priatelia výtvarníci, ku ktorým sa určite radia P. Vateha, M. Bujdoš, M. Potoma, M. Danko, aby na jeho pomník uložili kyticu kvetov a zapálili sviecu, ktorá symbolizuje život.
Tento akademický maliar a umelec zanechal za sebou veľa priateľov, ale aj veľké množstvo nádherných umeleckých diel. Diela, ktoré sú jedinečné a nadčasové.
Práve v tomto jubilejnom roku sa v júni konala vo Východoslovenskej galérii vernisáž výstavy „Krajina nového typu“, ktorá je venovaná celoživotnému dielu nášho rodáka. Mesto Stropkov podporilo myšlienku zorganizovať túto výstavu, ktorej kurátorom bol Miroslav Kleban. Výstava je prístupná širokej verejnosti do 21. októbra 2018.
„Samotná výstava poukazuje na výnimočnosť umelca a jeho nadčasovosť. Keď pred desiatkami rokov vo svojich dielach poukazoval na dôležitosť ochrany životného prostredia, na krásy prírody, takmer nikto tomu nerozumel a nechápal. Dnes vieme, že svojimi dielami venovanými tejto téme predbehol dobu,“ uviedol primátor mesta O. Brendza a dodáva, že rovnako boli nadčasové jeho diela, na ktorých zachytil starý, historický Stropkov, jeho ulice i chotáre.
„Nevedel sa vyrovnať s bezbrehou výstavbou a prestavbou mestských ulíc. A aj v tomto mu dnes dáme za pravdu. Tretím faktorom výnimočnosti umelca je nerozlučné puto s naším mestom. Hoci mal veľa príležitostí na to, aby mesto opustil a pôsobil inde, Stropkovu zostal verný. Skutočný lokálpatriot, vzor pre súčasnú generáciu. Nielen tieto myšlienky poukazujú na výnimočnosť umelca,“ doplnil O. Brendza.
Mesto Stropkov ako prejav úcty, vďaky a uznania celoživotného diela Františka Veselého pristúpilo k výrobe filmového dokumentu, ktorý bude určený pamiatke jeho diela a zároveň bude symbolickým darom pri už spomínanom nedožitom výročí.
Na začiatok októbra je naplánovaný detský výtvarný plenér, ktorý nesmie práve meno tohto umelca. Meno akademického maliara nesie aj stropkovská základná umelecká škola, ktorá si na jeho pamiatku v tomto jubilejnom roku pripravila sériu vystúpení.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 24. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 253x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou