smahu správy

Klub slovenských turistov Slávia Stropkov na potulkách v Magurskom národnom parku v poľskej Krempne

obrazokUplynulú nedeľu KST Slávia Stropkov usporiadala pešiu túru do Magurského národného parku, ktorá bola spojená s návštevou Vzdelávacieho centra a múzea Magurského národného parku v obci Krempna. Turistom bola prezentovaná videoprojekcia, v ktorej sa oboznámili s prostredím Magurského národného parku, jeho povahou, jeho postupným vznikom spred miliónov rokov, ako aj s prírodným prostredím, flórou i faunou. Putovanie zo vzdelávacie centra pokračovalo k drevenému kostolu, odkiaľ sa turisti vybrali po trase „Halbów Kamień“.

Vzdelávacie stredisko a múzeum v Magurskom národnom parku v obci Krempna spolu s prírodným bohatstvom exponátov bolo oficiálne uvedené do prevádzky 3. júna 2005. Jeho najväčšou atrakciou je výstavná sieň s variabilnou výškou od 4 m do 9 m, ktorá znázorňuje povahu Národného parku Magura. Na výstave môžete vidieť krajinu, rastliny a zvieratá, ktoré sa v parku nachádzajú v rôznych ročných obdobiach, vrátane 22 druhov stromov.
Prírodného prostredia je zobrazené veľmi presne. Okrem fauny a flóry, ktorá sa vyskytovala na lúkach a v lesoch Beskýd je verne zobrazený aj lesný prúd zakotvený v jesennej krajine.
Stredisko realizuje vzdelávacie aktivity pre deti a mládež v oblasti ochrany životného prostredia, ekológie, botaniky, zoológie, organizuje výlety do národného parku a poskytuje aj priestory pre konferencie a semináre. Je ideálnym prostredím pre rodiny s deťmi, či školské výlety.
Po skončení prehliadky sa turisti vydali poznávať tento nádherný národný park po vlastných. Je jedným z najmladších, ale územím pomerne veľkým karpatským národným parkom, ktorý vznikol ešte v roku 1995. Takmer 20 tisíc hektárov chráneného územia leží väčšinou v podkarpatskej oblasti. Tvoria ho nízke, dobre zalesnené hory na pohraničí husto obývaných oblastí a preslávených divokosťou Bukovských vrchov.
V Magurskom národnom parku dominujú javorové lesy, ktoré sa v Karpatoch vyskytujú už len zriedka, bučiny a umelo vysadené borovicové lesy. Divoké časti parku obývajú medvede, vlky, rysy a tiež divé mačky, ktoré sú v celej Európe na pokraji vyhynutia.
Netypickým horským druhom zvieraťa je los, ktorý je niekoľkonásobne väčší párnokopytník ako jeleň a ktorý má lopatové parohy a prišiel sem zo severu Poľska.
Vyskytujú sa tu tiež zriedkavé druhy hmyzu, dravé vtáky. Zbadať môžete tiež stopy vydry, či bobry, ktoré takmer vyhubili kvôli jeho cennej kožušine.
Nízke Beskydy patria medzi najmenej navštevované a prírodne najzachovalejšie pohoria v Poľsku a na Slovensku. Ich najväčšou hodnotou je neznečistené životné prostredie, kultúrna rozmanitosť a historické pamiatky sakrálnej architektúry.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 24. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 231x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou