smahu správy

Vydarený 24. ročník Stropkovského jarmoku

obrazokStropkovské kultúrne leto, stretnutie rodákov, folklór i pop – každý si prišiel na svoje

Uplynulý víkend zažil Stropkov vrcholnú akciu letnej sezóny. Tamojší jarmok má za sebou svoje 24. pokračovanie a mesto Stropkov pripravilo pre obyvateľov mesta i návštevníkov skutočne pútavý program, ktorý bol určený všetkým vekovým kategóriám. Jarmočný týždeň bol na akcie skutočne veľmi bohatý.

V pondelok sa presne po roku rozbehol v meste ďalší umelecký projekt zameraný na propagáciu prírodného a kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia, z ktorého vzišlo 40 umeleckých diel – obrazov, ktoré počas celého uplynulého týždňa tvorili dvadsiati výtvarníci zo Slovenska a Poľska v uliciach nášho mesta i v hradnom areáli a ktoré mesto Stropkov a Korczyna získajú do svojich zbierok.
Už tradičnou bola aj Jarmočná kvapka krvi. V stredu bolo možné v Kultúrnom stredisku v Stropkove darovať krv a prispieť tak k záchrane ľudského života. Nikdy nevieme, či to nebudeme práve my, alebo niekto z našich blízkych, kto bude potrebovať krv. Určite milé gesto, ktoré ocenia mnohí.
Na stredu večer bola pripravená repríza predstavenia Sen noci svätojánskej od W. Shakespeare v podaní Divadelného ochotníckeho súboru Ondavan, na ktorú sa tešilo mnoho milovníkov a priaznivcov divadla.
Kaštieľ Stropkov ponúkol výstavu exponátov a predmetov z I. svetovej vojny „Vojenstvo v časoch Rakúsko – Uhorska, či stále expozície Bábiky zo sveta, Bábiky z literatúry, či stálu expozíciu výtvarných diel akademického maliara, stropkovského rodáka Františka Veselého. Návštevníkov určite zaujala výstava historických hodín „In Arte Voluptas“, ale aj autorská výstava drevorezieb Jaroslava Popovca „Modlitba do dreva vrytá“, ktorý je tiež stropkovským rodákom.
Oficiálne otvorenie jarmoku sa konalo na Námestí SNP o 16:00 hod. Uzávierka tranzitnej dopravy trvala do nedeľného popoludnia.
„O stropkovskom jarmoku sa právom hovorí, že je vďaka svojej osobitej atmosfére jedinečný tak pre návštevníkov, ako aj predajcov. Jarmočnú tradíciu kedysi chýrnych stropkovských jarmokov obnovil v roku 1995 jeden z mojich predchodcov a za viac ako dve desaťročia svojej existencie si dovolím povedať, že je jedným z najatraktívnejších podujatí svojho druhu na východe Slovenska,“ povedal primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Stropkovský jarmok je široko-ďaleko známy aj kvalitným programom, ktorý je zmesou folklóru i populárnej hudby.
Žiaci základných škôl a žiaci ZUŠ zo Stropkova ukázali svoj talent i zmysel pre kultúru, umenie i folklór a pripravili pre návštevníkov jarmoku nádherné vystúpenie a bohatý program.
Vyhodnotenie IV. ročníka Ondavskej detskej cyklotour je tiež neodmysliteľnou súčasťou jarmoku. Tí, ktorí bojovali v troch kolách a získali pódiové umiestnenia boli ocenení primátorom mesta Stropkov. Všetci spolu sme sa tak mohli tešiť z ich úspechov. Ktohovie, možno sú to budúci „saganovci“.
Hlavná časť večerného programu patrila známym slovenským i zahraničným interpretom.
V piatok večer sa Stropkovčanom predstavila skupina Polemic a Vidiek, v sobotu bolo pripravené vystúpenie českého Xindla X a Kristíny, ktorá je rodáčkou z neďalekého Svidníka. Piatkový i sobotný večer uzavreli ľudové veselice pod taktovkou miestnych DJ-ov a skupín.
Počas celého jarmočného týždňa sa v rámci stropkovského kultúrneho leta v meste konali sprievodné podujatia – fotografické výstavy, divadelné predstavenia či tvorivé dielne.
Po štyroch rokoch sa konalo aj Stretnutie rodákov.
„Nezabúdame ani na spoločenský rozmer jarmoku. Každoročne sa pred jeho oficiálnym otvorením koná stretnutie našich partnerských miest a v tomto roku sme do sobotného programu zaradili aj stretnutie významných rodákov Stropkova, ktorých osud zavial za hranice nášho mesta i regiónu,“ doplnil O. Brendza.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 10. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 410x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou