smahu správy

Projekt „Rzeszów a Stropkov - spolupráca v oblasti kultúry pohraničia“ sa chýli ku koncu

obrazokVernisáž výstavy „Militária v histórii Rzeszówa a Stropkova do roku 1918“ v Rzeszówe

Pondelok 30. júla sa v poľskom Rzeszówe konala vernisáž výstavy „Militária v histórii Rzeszowa a Stropkova do roku 1918“, ktorej sa zúčastnil aj primátor mesta O. Brendza i ostatní Stropkovčania.

Ide o druhú výstavu z dvojice výstav, ktoré sa venovali každodennému životu v mestách Rzeszów a Stropkov počas rakúsko-uhorského obdobia a dejinám vojenstva v pohraničnej oblasti v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Pripomíname, že ide o sériu podujatí v rámci projektu Rzeszów a Stropkov – spolupráca v oblasti kultúry pohraničia, ktorý je spolufinancovaný z programu Európskeho fondu regionálneho rozvoja cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.
Hlavným cieľom týchto podujatí bolo poukázať na spoločnú históriu, ktorá tieto mesta spája a zvýšiť tak povedomie domácich i turistov o tunajšom bohatstve v oblasti kultúrneho dedičstva a zatraktívniť túto pohraničnú oblasť.
„Som veľmi rád, že sme sa stretli v rámci projektu Rzeszów a Stropkov. Na tomto projekte sme začali spolupracovať vo februári 2016 a v máji 2017 sme podpísali zmluvu. Úvodnou konferenciou sme začali realizovať samotný projekt. Veľmi sa tešíme, že práve cez tento projekt sme sa veľa vecí od mesta Rzeszów naučili. Hlavným zmyslom tohto projektu je poukázať na našu spoločnú históriu a na to, čo nás spája. Pri každom stretnutí hovoríme o tom, že hádam niet bližšieho národa pre Slovákov, ako je Poľský národ,“ prihovoril sa v úvode primátor Stropkova O. Brendza a dodal, že spoločne chcú poukázať na to, že sme boli v jednom období v časoch rakúsko-uhorskej monarchie spolu v Haliči a že práve na tento úsek našich spoločných dejín má poslúžiť aj táto výstava, na tento úsek dejín má poslúžiť celý tento projekt.
„Verím, že naša spolupráca týmto projektom neskončí a že vzťahy, ktoré sme počas trvania projektu nadviazali, budú pokračovať ďalej nielen medzi predstaviteľmi miest Stropkov a Rzeszów, ale aj vzťahy a priateľstvá medzi samotnými obyvateľmi, ktorí sa zúčastňovali na jednotlivých konferenciách a výstavách. V mene všetkých Stropkovčanov ďakujem, že sme mohli realizovať tento projekt, ktorý sa blíži do finále a teším sa na ďalšiu spoluprácu,“ dodal O. Brendza.
Séria podujatí propagujúcich a šíriacich dedičstvo Rzeszówa a Stropkova z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie sa blíži ku koncu. Pozostávala z cyklu 6 historických prednášok v mestách pozdĺž trasy, či tvorivých dielní, vytvoril sa 144 km dlhý tematický turistický chodník „Po stopách Rakúsko – Uhorska“, ktorý obnovil historickú trasu Jozefínka spájajúcu Rzeszów a Stropkov a ktorý je prezentovaný na elektronickej mape i v špeciálnom „Sprievodcovi po trase“.
Vytvorili sa dve moderné mobilné aplikácie, ktoré prezentujú zmeny v Rzeszówe a Stropkove počas posledných storočí. Mobilná hra zase premení človeka na detektíva, ktorý rieši historické hádanky spojené s Rzeszówom a Stropkovom, čo hráčovi umožní poznávať a objavovať nové poznatky o objektoch.
Vernisáž výstavy „Militária v histórii Rzeszówa a Stropkova do roku 1918“ prezentovala predmety zo zbierok Juraja Čečka, Jozefa Kiklicu, Mariána Jancuru i Jozefa Ševca, za čo im aj touto cestou ďakujeme.
Posledným podujatím z tohto cyklu bude dvojdňový historický festival „Po stopách Rakúsko – Uhorska“, ktorý sa bude konať v Rzeszówe.
Séria všetkých podujatí, ktoré priniesol tento projekt, je určená pre obyvateľov miest Rzeszów a Stropkov, obyvateľov susedných obcí a pohraničných oblastí, ktoré sa nachádzajú pozdĺž novovytvorenej turistickej trasy, ako aj pre turistov navštevujúcich regióny Rzeszówa a Stropkova.
Rzeszów a Stropkov nespája len geografická blízkosť. Stovky rokov fungovali Stropkov a Rzeszów v odlišných krajinách, no napriek tomu medzi nimi prenikali kultúrne vplyvy a darilo sa vzájomnému obchodu. V určitej dobe ich spájala aj Jágelovská dynastia.
Poľsko – slovenské pohraničie je bohaté na pamiatky z rakúsko-uhorského obdobia.
Aj cez naše mestá viedli obchodné cesty, po ktorých sa dalo dostať do iných kútov a krajín. Slúžili tiež na zásobovanie miest a na obchod. Cez východné Slovensko viedla sieť ciest, cez ktoré sa dalo dostať aj do Poľska a ktoré zohrávali dôležitú úlohu pri obchodovaní, cestovaní i pri vojenských ťaženiach.
Práve cez Stropkov prechádzala cesta, ktorou bolo možné dostať sa do Rzeszowa.
Uhorský kráľ Jozef II. dal tieto cesty opraviť a od tohto obdobia sa začali ľudovo nazývať „Jozefínky“. Cez mestá viedli aj veľké obchodné cesty z Balkánu cez Uhorsko a Poľsko do Pobaltia. Najznámejšou bola „Magna via“, ktorá kopírovala známu „jantárovú cestu“, na osi Košice – Prešov – Bardejov.
Práve vytýčený turistický chodník dlhý 144 km spája objekty roztrúsené po celej oblasti, ktoré predstavujú stopy po prítomnosti rakúsko-uhorskej monarchie. V slovensko-poľskom pohraničí sú zanechané historické budovy – kasárne, sklady, kamenné domy, verejné budovy, ktoré sú unikátnym kultúrnym dedičstvom a pripomínajú svedectvá slávnych čias Habsburskej dynastie.
Historický chodník, ktorý sa ľudovo nazýva Jozefínka, začína v Stropkove, prechádza cez pútnické miesto Buková hôrka, dedinky Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Nižný a Vyšný Komárnik a následne na poľskej strane cez Barwinek, Korczynu, Duklu, Strzyzów až do Rzeszówa.
Na slovenskej strane môžu turisti navštíviť vojnový cintorín z I. svetovej vojny v Stropkove, Veľkrope, kláštor na Bukovej hôrke, drevené kostolíky v Miroli, Bodružali, Nižnom i Vyšnom Komárniku a na poľskej strane sú určite veľmi zaujímavými objektmi kasárenský súbor „Na Vyhnanci“, Krainského „veľké“ kasárne, súbor železničných kasárni, rímsko-katolícky cintorín padlých z obdobia I. svetovej vojny, zámok Lubomirských a mnoho iných kultúrnych pamiatok.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 10. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 185x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou