smahu správy

Na slovíčko s Jozefom Kiklicom

obrazokJozef Kiklica je rodákom zo Stropkova a práve tento numizmatik, milovník histórie a zberateľ historických predmetov zapožičal historické predmety, ktoré mohli návštevníci vidieť v stropkovskom kaštieli i v rzeszówskej Galérii fotografii počas výstav, ktoré boli venované každodennému životu v Stropkove a Rzeszówe a tiež dejinám vojenstva v pohraničnej oblasti v časoch rakúsko-uhorskej monarchie.

Jozefovi Kiklicovi sa okrem iných zaujímavých kúskov podarilo získať špeciálnu pamätnú medailu, ktorá bola vydaná pri príležitosti rakúsko-uhorských manévrov konaných 12. septembra 1911 v Stropkove. Medailu odkúpili od obchodníka z rakúskeho Tirolska, pretože pre Stropkov má vysokú historickú hodnotu.
Na averze tejto pamätnej medaily je zobrazený dvojportrét cisára Františka Jozefa I. a jeho syna Františka Ferdinanda, ktorý je veľmi zriedkavým typom.
„K minciam som sa dostal vo svojich 11 rokoch. V hrnčeku som našiel mince, zapáčilo sa mi to a tak som sa začal o to zaujímať a zbierať si ich do sklíčka. Keď som bol piatak na základnej škole, zberal som vtáčie perá. Chodili sme do lesa a jednotlivé perá sme sa snažili identifikovať. Človek to asi musí mať v sebe. Chodili sme po starých domoch, pôjdoch, vždy sme našli niečo zaujímavé,“ zaspomínal na svoje začiatky numizmatik J. Kiklica.
Zo začiatku sa tomu venoval sporadicky a po podrobných informáciách nepátral. Boli to chlapčenské roky.
„Bolo aj obdobie, kedy ma to prestalo zaujímať, sledoval som to len občas. Vrátil som sa k tomu pomerne neskoro viac-menej náhodou, keď ma zavolali ľudia identifikovať mincu, ktorú našli. Prejavil som o to v tom čase vážny záujem. Začal som pátrať po literatúre, katalógoch. Sledoval som aj inzeráty v novinách. Komunikácia bola v tom čase zložitejšia a zdĺhavejšia. Prešli niekedy aj tri mesiace, kým som získal do zbierky mincu, o ktorú som mal záujem. Cez priateľa – numizmatika som sa zoznámil s možnosťou numizmatickej burzy, kde sa dali mince nakúpiť, zasvätil ma do sveta numizmatiky,“ pokračuje ďalej vo svojom rozprávaní.
V roku 1994 sa stal členom Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Košiciach a začal sa numizmatike venovať profesionálne a budovať svoju zbierku.
„Svoje zbierky som niekoľkokrát prerábal. Až časom človek zistí, že sa nedá zberať všetko. Je lepšie zamerať sa na nejakú oblasť, zamerať sa na panovníka, štáty a pod. tak, aby mal každý zberateľ svoj zberateľský okruh. Začínal som s mincami panovníka Františka Jozefa I., čo bolo veľmi finančne náročné, keďže bol panovníkom veľmi dlhé obdobie. Zbierku som prerábal znova a zameral som sa na mince československé,“ dodal.
Numizmati¬ke sa momentálne nevenuje naplno, no informácie a fakty, ktoré počas dlhých rokov zberania nadobudol, sú veľmi rozsiahle. Jozef Kiklica upúta každého svojim prehľadom a profesionálnym prístupom k svojej záľube – k histórii.
„Momentálne ma fascinuje prvá svetová vojna, nadväzuje na ňu druhá svetová vojna. Všetko, čo sa týka histórie si rád prečítam. Iné je však o histórii čítať a iné je poznávať ju prostredníctvom zberateľstva, kedy po informáciách a pôvode predmetu pátrate,“ dodal v závere J. Kiklica.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 10. 8. 2018 | Rozhovory | Odkaz na článok | | 243x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou