smahu správy

„Hrady Východu“ - vydarená akcia KST Slávia Stropkov

obrazokV nedeľu 23. júla sa turisti vybrali spoznávať Obišovský hrad a jeho okolie. Podujatie z cyklu „Hrady Východu“, ktoré každoročne organizuje Klub slovenských turistov Slávia Stropkov, sa zúčastnilo takmer tridsať členov i nečlenov tohto klubu.

Obec Obišovce leží v severnom výbežku Košickej kotliny pri vtoku Svinky do Hornádu. Na vyvýšenine Zámčisko sú zvyšky hradu z 13. storočia. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1289 a jej názov je odvodený od mena Obus alebo Obuš. Vyvíjala sa zo staršej usadlosti. Najskôr patrila pod panstvo Abovcov z Drienova.
Nádherné a strategické položenie lokality lákalo staršie civilizácie, o čom hovoria aj bohaté historické, ale aj vzácne archeologické nálezy. Obyvateľstvo obce sa zaoberalo baníctvom a v okolí vidno ešte staré otvory šachiet baní i úlomky rudy.
Našou prvou zastávkou bol rímskokatolícky kostol, ktorý je zasvätený Ružencovej Panne Márii a kde sa prvú októbrovú nedeľu koná púť spojená s odpustom. Tisíce pútnikov prichádza do tejto dediny uctiť si Milostivý obraz Panny Márie, s ktorým je spojených viacero legiend.
K hradu vedie poľná cesta, ktorá je dlhá takmer 2 km. Samotný Obišovský hrad – zrúcanina patrí k tým hrádkom, ktoré sa začali v Uhorsku stavať po roku 1242 a ktoré zanikali na rozhraní 15. – 16. storočia v čase zvýšeného hradoborectva.
Celý hradný areál sa skladá zo stredovekej prístupovej cesty, vonkajšieho valu s vnútornou priekopou, hradného múru so vstupnou bránou, strážnej miestnosti, veže paláca a vlastného nádvoria s cisternou. Príjazdová cesta k hradu je dobre viditeľná ešte i dnes.
Obišovský hrad patrí do zoskupenia 6 hradov – Šarišský, Kapušiansky, hrad Šebeš, Zbojnícky hrad a Lipovec, ktoré sú združené pod názvom Prešovská hradná cesta. O hrad sa stará OZ Rákociho cesta v spolupráci s obcou Obišovce.
J. Fiľakovský z KST Regiónu Prešov nás ďalej sprevádzal horami – dolami, lesom i cez lúky na Nižnú Ščerbovú Horu, odkiaľ sme ďalej putovali ku Kendickému krížu, ktorý je súčasťou náučného chodníka Kendický chotár, kde sme si oddýchli a občerstvili sa. Kríž postavii v roku 1933 pátri Františkáni, ktorí v tom čase spravovali kendickú farnosť. Na sviatok Povýšenia sv. kríža sa organizuje k tomuto krížu tzv. krížová púť, ktorá sa stala tradíciou
Odtiaľ sme kráčali ďalšiu takmer hodinu na Borkút. Cestou sa nám ponúkali nádherné, dych berúce výhľady na Slanské vrchy.
Zastavili sme sa na kopci Furča, ktorý leží na západ od obce Haniska v okrese Prešov a je súčasťou Šarišskej vrchoviny. Na kopci sa nachádza Pamätník roľníckej vzbury 1831, ktorý je postavený podľa návrhu arch. J. Pospíšila a ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Významnou kapitolou dejín regiónu bolo sedliacke povstanie v roku 1831. Epidémia cholery, ktorá sa rozšírila z Haliča začala kosiť ľudí a zaplavila celú Šarišskú stolicu, čo vyvolalo vzburu poddaných. Na počesť sedliackeho povstania, ktoré kruto potlačili a 119 ľudí popravili, postavili v roku 1938 na kopci Furča nad Haniskou pamätník predstavujúci dominantu katastra obce.
Od pamätníka to bol už len malý kúsok do prímestskej oddychovej časti Borkút, kde na nás čakalo chladivé osvieženie a klimatizovaný autobus. Lesy a minerálne pramene na Borkúte sú dlhé roky obľúbeným miestom nielen pre miestnych z obce, ale aj Prešovčanov i ľudí z blízkeho a ďalekého okolia.
Touto cestou ďakujeme KST Slávia Stropkov za zorganizovanie tohto zaujímavého podujatia, ktoré prinieslo relax, odpočinok, nové vedomosti a skvelé výhľady. Ďakujeme tiež predsedovi KST Prešov J. Fiľakovskému za sprevádzanie po týchto nádherných končinách a za profesionálny výklad pri každom zastavení. Nechýbali informácie o kostole, o legende Milostivého obrazu, o hrade, o pamätníku a mnoho iných.
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, kdekoľvek to bude, nebudeme chýbať!

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Andrea Fecková | 3. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 248x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou