smahu správy

Kaštieľ Stropkov pripravil pre prázdninujúce deti remeselné popoludnie

obrazokZaujímavé popoludnie sa konalo v stredu 25. júla v stropkovskom kaštieli. Prázdninujúce deti si mohli vyskúšať profesie, ktorými sa živili naši predkovia. Mešťania v Stropkove sa okrem poľnohospodárstva zaoberali hrnčiarstvom, obuvníctvom a krajčírstvom, kováčstvom, debnárstvom a ženy tkali plátno.

Jakub Vorobeľ sa podelil s informáciami o zvonolejárstve. Deti sa dozvedeli z akých materiálov a akým spôsobom sa vyrábajú zvony. Svoj vlastný zvon si deti mohli nakresliť na na papier a možno tak inšpirovať aj samotného J. Vorobeľa. Ten odpovedal na mnoho zvedavých otázok dospelých aj detí.
Na zvonárstvo sa určite nesmie zabudnúť a aj takouto zaujímavou formou deťom pripomíname, že zvonárstvo bolo vysokovážené hlavne pre jeho technologickú náročnosť. Zvony boli umiestňované do kostolov a zvoníc a slúžili hlavne ako signálne nástroje.
Najstaršie údaje o používaní zvonov na Slovensku pochádzajú z 12. storočia. Prvé údaje o odlievaní zvonov sú z 13. storočia z východného Slovenska a najväčší rozkvet remesla bol v 15. a 16. storočí a v 17. storočí sa znalosť remesla preniesla aj na vidiek. Zaujímavé, je že zvony zhotovovali aj vandrovní zvonolejári.
Janko Uhrík ukázal deťom drevorezbárstvo. Deti si mohli celé popoludnie stružlikať výrobky z dreva. Dozvedeli sa aká dôležitá je bezpečnosť pri práci s dlátom, pri ručnom vŕtaní. Niesli si domov nové poznatky, ale hlavne vlastnoručne vyrobený drevený meč, nožík, či krásnu drevenú lyžičku.
Sofia Klebanová ukázala zvedavým deťom aká poddajná, vďačná a kreatívna dokáže byť hlina. Práca s ňou si vyžaduje trpezlivosť, zručnosť a more fantázie, ktorá deťom – remeselníkom určite nechýbala. Domov si odniesli hlinené srdiečka, mini mištičky, džbánik, menovky, rybičky, anjelov, hviezdy a mnoho iných všakovakých predmetov, ktoré si samy vyrobili.
Bolo to kreatívne a zaujímavé popoludnie, ktoré sa tešilo vysokej účastí detí a ich rodičov, aj zo zahraničia.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 3. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 243x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou