smahu správy

Dopravná situácia na cestách

Za prvých šesť mesiacov tohto roka polícia eviduje 6 432 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 62 nehôd menej, no ťažko sa zranilo o 34 osôb viac a o život prišlo 98 osôb, čo je o 11 menej. Počet vinníkov pod vplyvom alkoholu stúpol zo 689 na 735 osôb, čo je smutné a alarmujúce zároveň.

Klesol počet v osobných i nákladných autách a naopak počet nehôd zavinených motocyklistami a cyklistami stúpol.
Nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla je na prvej priečke hlavných príčin dopravných nehôd a preskočilo dlhodobé prvenstvo neprimeranej rýchlosti jazdy. Na treťom mieste polícia eviduje nesprávne otáčanie a cúvanie, na štvrtom mieste je nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami a piate miesto má nesprávna jazda cez križovatku.
Polícia síce zvyšuje dohľad v cestnej premávke a organizuje dopravno-bezpečnostné akcie, no na cestách sa stále nájdu hazardéri, ktorí si neuvedomujú, že riskujú nielen vlastné životy, ale aj životy ostatných. „Z kontrol nepoľavíme, zameriame sa na najčastejšie uvedené príčiny dopravných nehôd a tiež na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ uviedla hovorkyňa prezídia PZ Denisa Baloghová.
Maximálnu sústredenosť si vyžaduje bezpečná jazda. Každý rok sa zvyšuje premávka na cestách, hlavne počas letnej sezóny. Zvyšuje sa pohyb domácich, ale aj zahraničných turistov a tým aj počet vozidiel na cestách. Pod nehody sa v tomto období často podpisujú ospalosť a únava. Vysoké pracovné nasadenie, stres a snaha stihnúť čo najviac, vyvoláva psychickú vyčerpanosť a únavu, ktorá sa odráža aj u vodiča. Psychická únava znižuje koncentráciu, spomaľuje schopnosť reakcie a rýchle rozhodovanie.
Ak sa chystáte na dlhšiu jazdu je vhodné dostatočne si pred jazdou oddýchnuť, robiť si častejšie prestávky počas jazdy a v prípade prichádzajúceho mikrospánku čo najrýchlejšie zastaviť, vystúpiť z vozidla, napiť sa vody a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Ak je to možné vystriedať sa so spolujazdcom. Určite je vhodné pred cestou do zahraničia zistiť si základné informácie a povinnosti, ktoré v danej krajine platia.
„Polícia sa pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou v cestnej premávke zameriava hlavne na úseky s častými dopravnými nehodami. V lete sa zameriavame najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, festivaly, okolie kúpalísk, letovísk, priechodov pre chodcov, zastávky hromadnej dopravy, železničné stanice, detské ihriská, či parky,“ dodáva v závere D. Baloghová.

Andrea Fecková | 3. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 176x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou