smahu správy

Otvorenie cyklistického chodníka „Po stopách Rakúsko – Uhorska“

obrazokPiatok 27. júla sa stretli priatelia turistiky a cykloturistiky, aby spoločne s primátorom mesta Stropkov a kolegami z poľského Rzesowa slávnostne otvorili cyklochodník „Po stopách Rakúsko – Uhorska“.

Poľskí priatelia pripravili občerstvenie a opekané dobroty a mesto Stropkov zase darovalo upomienkový ruksak, v ktorom bol termohrnček, vreckový nožík, či baterka a ďalekohľad, ktorý sa turistom po stopách Rakúska – Uhorska určite zíde.
Cyklochodník, ktorý vzišiel zo slovensko-poľského projektu Interreg, nadväzuje na historickú cestu „Jozefínka“ prechádzajúcu Stropkovom a ďalej cez pútnické miesto Buková hôrka a obce Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Bodružal, Krajná Poľana a Nižný Komárnik a na poľskej strane cez Duklu, Korczynu, Strzyzow a Rzesow.
„Je to výsledok spolupráce s partnermi z mesta Rzesow, spoločný úspech tímovej práce skupiny mojich ľudí pod vedením Petra Nováka. Veľmi si vážim aj pochopenie a spoluprácu s vlastníkmi pozemkov, na ktorých stoja stavby a vyhliadková veža. Rovnako bola a bude dôležitá spolupráca s Podielnickým družstvom v Stropkove. Cez pozemky, ktoré užíva družstvo vedie trasa, ktorá práve cez tento náš projekt sa stane oficiálnou cykloturistickou trasou. Teda ďalší spoločný úspech prospešný aj pre Stropkovčanov, nielen pre turistov,“ povedal primátor mesta Stropkov O. Brendza, ktorý má z výsledku tejto spolupráce pozitívne pocity a dojmy.
Spoločnú históriu oboch miest v Rakúsko – Uhorsku pripomínajú architektonické pamiatky, ktoré ležia na trase a sú znakom spoločnej histórie poľsko-slovenského pohraničia v monarchii. Ide o vojenské objekty, bývalé posádky, obchody, verejné budovy a pod.. Sú jednoznačným svedectvom o slávnych časoch a vplyve dynastie Habsburgovcov na poľsko-slovenské pohraničie.
Celková dĺžka turistického chodníka „Po stopách Rakúsko – Uhorska“ meria 144 km, z toho 99 km na poľskej strane a 45 km na strane slovenskej. Obohatená je o prvky drobnej architektúry i o vyhliadkovú vežu Ščerbovka nad Stropkovom.
Trasu môžete začať v prímestskej časti Sitníky a pokračovať vrchom po poľnej ceste až do Stropkova, či až na Dukliansky priesmyk.
Vyhliadková veža Ščerbovka je zo Sitníkov vzdialená 1,9 km a k Altánku pri dvojkríži je to 1,5 km, čo hravo zvládnu aj rodiny s deťmi. Štátna hranica Dukliansky priesmyk je od vyhliadkovej veže Ščerbovka vzdialený 36,4 km.
Celý tento turistický chodník ponúka turistom i cykloturistom dychberúce výhľady na okolité obce i prírodu a Stropkov ako na dlani.
Vytvoril sa tak jedinečný turistický produkt, ktorý je založený na kultúrnom a prírodnom potenciáli partnerských miest, ktorým sa zvýši atraktivita prihraničnej oblasti a pozdvihne sa povedomie obyvateľov i turistov o kultúrnom bohatstve, ktoré prihraničný región ponúka.
Sú to výhľady, výšľapy, ktoré určite treba zažiť na vlastnej koži.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 3. 8. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 360x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou