smahu správy

Ondavský cyklomaratón 2018 sa tešil rekordnej účasti cyklistov

obrazokV sobotu 14. júla sa konal Ondavský cyklomaratón 2018, ktorý organizuje NO TAK bike team Stropkov. Zakladajúcimi členmi tejto neziskovej organizácie sú nadšenci horskej cyklistiky Tibor Kubička, Milo Cimbala, Dávid Durilla a Lucia Kubičková. Na týchto štyroch hlavách bolo organizačné zabezpečenie tohto populárneho cyklomaratónu.

Na štart sa postavilo spolu až 207 pretekárov, čo je dosiaľ najvyšší počet, z toho spolu 16 pretekárov z Poľska a Ukrajiny.
„Myslím si, že práve zaujímavými trasami, profesionálnym prístupom a zvolenou propagáciou sa nám podarilo prekonať cieľ 150 pretekárov, ktorý sme si dali. Podarilo sa nám prelomiť doterajší rekord, kedy sme mali 125 štartujúcich, čo bolo donedávna naše maximum. Našou novou métou pre ďalší ročník je 200 pretekárov,“ uviedol člen organizačného tímu NO TAK bike team Stropkov Tibor Kubička.
Ondavský cyklomaratón 2018 bol obohatený zvučnými menami ako napríklad Michal a František Lamiovci, ktorí zastávajú už niekoľko rokov pozíciu lídrov slovenskej reprezentácie v horskej cyklistike a získali tiež tituly majstrov Slovenska i ocenenia Horských cyklistov roka.
„Sme radi, že sa Ondavského cyklomaratónu 2018 zúčastnili aj bratia Lamiovci z Košíc, naši reprezentanti v horskej cyklistike, účastníci svetových pohárov. Svojou účasťou na preteku potvrdili kvalitu nášho podujatia. Boli nadšení tým, čo počas pretekov zažili. Páčila sa im naša najdlhšia trasa i srdečná atmosféra celého preteku od štartu do cieľa, ktorú pomohli vytvoriť organizátori, regulovčíci, ľudia na občerstvováčkách. Veľmi ocenili singletrack dole Sčobom,“ povedal Milo Cimbala.
Cyklomaratón obvykle pozostáva z troch trás – ľahká, stredná a dlhá trasa. OCM 2018 ponúkla cyklistom tri trasy. Najkratšia modrá trasa pre hobby cyklistov merala 18 km, ďalšia zelená 35 km a červená, ktorá merala až 65 km.
„Minulý rok absentovala dlhá trasa. S kolegami sme dali hlavy dokopy a vytýčili sme trasy, ktoré sme samy niekoľkokrát absolvovali v rámci tréningov, či rekreácie. Podarilo sa nám zokruhovať mesto Stropkov. Trasy sú svojimi výhľadmi, výšľapmi, zjazdmi a dvomi singletrackami na červenej trase veľmi atraktívne a chceli by sme ich dostať aj do turistickej mapy značených turistických chodníkov a cyklotrás. Našim cieľom je umocniť prepojenie súťažnej horskej cyklistiky s tou rekreačnou. Robili sme všetko preto, aby sme pretekárom ponúkli niečo nové a zaujímavé, aby sme ich prilákali do nášho regiónu,“ povedal T. Kubička.
Cyklochodník, ktorý vzišiel z projektu cezhraničnej spolupráce s Poľskom – Interreg, je historickou trasou, ktorá je doplnená o prvky drobnej architektúry, ale aj o novú vyhliadkovú vežu. Práve červená a z časti aj zelená trasa nadväzovala na historickú trasu Jozefínka, ktorá začína v Stropkove a viedla regiónom ešte v časoch monarchie. Tieto cyklotrasy sú zjazdné nielen pre pretekárov, ale aj pre cykloturistov.
„S trasami sme veľmi spokojní, pre budúci ročník rátame už len s malými obmenami. Budeme hľadať cestu, aby sme vylepšili, čo sa vylepšiť dá. Ľudia si začínajú uvedomovať, že sa treba hýbať. Zdravie máme len jedno. Horská cyklistika je okrem iného zdrojom duševnej rovnováhy a napomáha udržiavať sa v istej kondícii. Marketing funguje, ľudia si kupujú bicykle a na cestách je vidieť z roka na rok viac cyklistov. Čoraz viac mladých ľudí sa aktívne venuje cyklistike. Ondavský cyklomaratón ponúkol ľuďom pohľad na realitu. Mohli vidieť, že tieto preteky nie sú len záležitosťou zopár jednotlivcov, ale že je to záležitosť masová a že ľudia vidia zmysel v tom, že sa cyklistike venujú. Nie každý má súťažné ambície a zážitkom je aj skutočnosť, že aspoň na chvíľu mohli okúsiť atmosféru pretekov.“ uviedol M. Cimbala a doplnil, že červenou trasou sa snažili „vyjazdiť“ chodník, po ktorom pôjdu aj cykloturisti, nielen pretekári, pretože už v závere pretekov mnohí dostali chuť prejsť si túto červenú trasu. Cyklisti ďakovali za vytýčenie trasy, ktorá bola podľa nich nádherná a veľmi sa pretekárom páčila.
Na tratiach nechýbali regulovčíci, ktorí pretekárov usmerňovali. Nápomocní a aktívni boli aj starostovia a obyvatelia dotknutých obcí, ktorí bez najmenších problémov poskytovali počas pretekov občerstvenie, zabezpečovali bezpečnosť, ale i podporu, čo si organizátori nesmierne vážia.
„Nie je jednoduché vytýčiť 65 km trať tak, aby ľudia nezablúdili. Nám sa to podarilo. Ohlasy pretekárov, ktorí sa z červenej trasy vrátili, boli pozitívne,“ dodal.
Pre súťažiacich bol od ôsmej rána pripravený registrační tím, ktorí pretekárov registroval, informoval a usmerňoval. Zabezpečené bolo občerstvenie, obed, upomienkové tašky a pre tých, ktorí sa včas zaregistrovali online aj spomienkové tričko.
K dispozícii boli sprchy, WC i vysokotlakové čističe bicyklov. Každý pretekár bol riadne zaregistrovaný s priradeným čipom, takže meranie času bolo maximálne presné. Priebežné výsledky bolo možné sledovať na obrazovke a vyhodnotenie malo naozaj hladký priebeh.
„Dali sme si záležať na propagácii. K vysokej účasti súťažiacich určite napomohlo aj veľmi pekné spomienkové tričko s logom Ondavského cyklomaratónu. Tohtoročné srdce Ondavského cyklomaratónu bolo ladené do folklórneho motívu a tešilo sa veľkej popularite,“ uviedol autor loga D. Durila. Záujemcovia si budú môcť tričko ešte dodatočne objednať u organizátorov OCM.
Pre účastníkov boli určite veľkým lákadlom aj zaujímavé tombolové ceny. „Prvou cenou v tombole bol horský bicykel. Nemenej dôležitou je spolupráca s inými organizátormi takýchto cyklopodujatí. Snažíme sa jeden druhého podporiť, diskutujeme aj o termínoch. Za všetkých spomeniem veľmi dobrú spoluprácu s Okolo Domaše, Laborecká MTB, či Jakľofski bicigeľ,“ povedal T. Kubička.
Veľkú úlohu podľa organizátorov zohráva aj výška štartovného, ktorá je v porovnaní s ostatnými jednou z najnižších. „Sú to jednoducho malé čriepky, ktoré sú tak dôležité pre zdarné zvládnutie pretekov a vysokú účasť. Nevieme čo nám prinesie budúci ročník, no na istý čas sme dosiahli svoj vrchol,“ zhodli sa M. Cimbala a T. Kubička a ako ďalej dodávajú nateraz je potrebné zhodnotiť všetky aspekty tohto ročníka a už od jesene začať pripravovať ten ďalší. Dôležité je vedieť zhodnotiť čo bolo dobré, čo naopak zlé a čo treba ešte vylepšiť. Nesmierne dôležitá je administratívna príprava, či personálne zabezpečenie, pretože takéto podujatie si vyžaduje prácu okolo 70 ľudí, ktorí sú rovnako ako organizátori nadšencami horskej cyklistiky.
Nadšencom horskej cyklistiky je aj primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza, ktorý sa rozhodol týchto pretekov zúčastniť. „V prvom rade som to vnímal ako zaujímavú výzvu vyskúšať peknú trať a svojou účasťou som chcel podporiť organizátorov, náš NO TAK bike team. Pred rokom som absolvoval bežeckú Stropkovskú desiatku a som veľmi rád, že tentoraz sa mi podarilo úspešne zvládnuť aj cyklistické preteky,“ uviedol primátor mesta O. Brendza a dodáva, že ako primátora mesta ho veľmi teší, že tunajší športoví nadšenci dokážu aj v spolupráci s mestom zorganizovať kvalitné podujatie nadregionálneho, dokonca medzinárodného významu. Naše námestie zažilo pravú atmosféru veľkých pretekov so všetkým, čo k tomu patrí.
„Do budúcna by sme ešte chceli popracovať na cyklistickej atmosfére na námestí. Spestriť by sme to určite chceli predajnými stánkami so športovou, cyklistickou výbavou, servisom a iné. Aj touto cestou pozývame predajcov, ktorí majú záujem, aby sa nám ozvali,“ doplnil T. Kubička.
Sprievodným podujatím boli cyklosúťaže pre najmenšie deti do 4 rokov v jazde priamo na bicykloch i odrážadlách. Pre staršie deti od 5 – 6 rokov bola pripravená súťaž na bicykloch v jazde slalom na čas. Deti si tiež mohli vyskúšať drevené cykloprekážky, ktoré špeciálne pre túto príležitosť pripravila firma Gamax – Gabriel Kiklica zo Stropkova, za čo jej patrí srdečná vďaka.
„Som rada, že som bola súčasťou tohto veľkého tímu. Som rada, že som mohla pomôcť a viem, že to malo svoj zmysel. Som veľmi milo prekvapená vysokým počtom štartujúcich a veľmi rada prídem aj na budúci rok,“ uviedla Zuzana Ondovčáková, ktorá bola súčasťou registračného štábu vôbec po prvýkrát.
Cieľom OCM 2018 je spopularizovať tento druh športu v našom okolí, pretože je množstvo priaznivcov cestnej cyklistiky a tých, ktorí vyznávajú horskú cyklistiku je už pomenej. „Myslíme si, že žijeme v nádhernom kraji, kde sú ideálne podmienky pre vyznávačov horskej cyklistiky,“ doplnil v závere M. Cimbala.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 27. 7. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 63x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou