smahu správy

Stropkov navštívil splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz

obrazokNajprv na Mestskom úrade a potom v teréne i v komunitnom centre rokovali o pálčivých problémoch rómskej komunity v našom meste Stropkov primátor mesta Ondrej Brendza a splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

„Pánovi splnomocnencovi vlády sme prezentovali naše doterajšie projekty zamerané na prácu s rómskou komunitou, oboznámili sme ho so situáciou v Stropkove a priblížili aj naše plány do budúcna. Hľadali sme, a verím, že sme aj našli, možnosti riešenia problémov, najmä v otázkach bývania, školstva, odpadového hospodárstva. Som presvedčený, že ešte v tomto volebnom období budeme môcť predstaviť verejnosti a následne zrealizovať konkrétne projekty, ktoré pomôžu vyriešiť aspoň časť uvedených problémov,“ uviedol primátor mesta O. Brendza.
Pán splnomocnenec vyjadril aktivitám, ktoré mesto Stropkov organizuje, podporu a informoval mesto o pripravovaných výzvach na podávanie projektov vo vyššie uvedených oblastiach.
„Som veľmi rád, že som tu mohol byť, keďže aj v tomto okrese sú zaujímavé lokality. Ráno sme navštívili obec Brusnica, kde sme riešili problém ohľadom rómskej miestnej komunity a majetkových pomerov v jednej bytovke, následne sme boli v Stropkove, kde sme sa stretli s pánom primátorom a jeho tímom. Potom sme navštívili jednu lokalitu tu v Stropkove, boli sme aj v komunitnom centre, kde sme diskutovali o možnostiach ako ďalej integrovať túto komunitu, ako pomáhať tejto komunite, čo všetko vie urobiť náš úrad preto, aby mesto bolo ešte úspešnejšie v tejto oblasti,“ povedal Á. Ravasz.
Spoločne riešili problém pozemkov, aby mesto malo ďalšie pozemky na výstavbu či iné účely. Diskutovali o problematike miestnej občianskej poriadkovej služby.
„Vysoko si cením, že mesto takúto službu má a že ju robilo ešte predtým, keď ešte projekt nebol. Teraz pracujeme na tom, aby sme vedeli dorovnať minimálne mzdy, lebo tie sa zvýšili a tým pádom je projekt trocha v úzkych, ale máme na to riešenie. Postupne sme prešli ďalšie témy aj v oblasti školstva a iných oblastiach. Verím, že to bude produktívna spolupráca. Moje dojmy z dnešnej návštevy sú, že tu pracujú naozaj kompetentní ľudia. Mesto veľmi presne vie, čo chce robiť, pozná nástroje a zapája sa do projektov a je to naozaj sústavná a koncentrovaná práca,“ doplnil Á. Ravasz a podotkol, že sa mu páči prepojenie jednotlivých oddelení a jednotlivých projektov napr. ako komunitné centrum spolupracuje s terénnou sociálnou prácou.
„Vidím, že aj nezisková sféra, napr. taká cirkevná sféra komunikuje s mestom a mestskými zamestnancami, takže to vnímam veľmi pozitívne. Aj v prípade MOPS sa ukázalo, že mesto je ochotné investovať do takýchto riešení, aj keď to nie sú napr. eurofondové projekty, aby tá práca bola trvalá a ustavičná, čo je veľmi dôležitá vec a som absolútne presvedčený, že keď mesto bude pokračovať takto ďalej, úspechy budú výrazné,“ uviedol.
Ďalej uvádza, že nie každá samospráva pracuje takto systémovo s rómskou otázkou ako mesto Stropkov, ktoré má väčšiu rómsku komunitu – nad 1000 ľudí, čo predstavuje niečo vyše 10% obyvateľov tohto mesta.
„Táto práca je potrebná a vidím, že tu je pozitívny prístup a mesto Stropkov nenechá rómske komunity napospas osudu, čo je veľmi dôležité, pretože investícia do tejto integrácie je dobrá investícia nielen pre Rómov, ale aj pre celé mesto. Keď si ľudia myslia, že Rómov necháme niekde na okraji mesta, izolovane, tak toto nefunguje. Z toho potom vyplývajú rôzne problémy, ktoré môžu spôsobiť väčšie škody,“ zdôraznil.
S primátorom mesta a jeho tímom si vymenili poznatky a uviedol, že naozaj robia prácu na vysokej úrovni s tým, že v istých oblastiach len doplnil nejaké nápady, napríklad ako zapojiť rómsku komunitu pri výstavbe.
„V komunitnom centre sme sa rozprávali o tom ako spojiť aktivity pre dospelých s aktivitami pre deti. Sú to skôr technické detaily. Všeobecné smerovanie mesta je veľmi priaznivé a našou úlohou ako úradu je to, aby sme to podporili, aby sme skúsili dostať sem čo najviac projektov a investícii,“ dodal v závere Á. Ravasz.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 13. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 504x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou