smahu správy

Svidnícka nemocnica má nový ultrazvuk

obrazokDokáže lepšie vyšetriť štítnu žľazu, prsníky, obličky či pečeň

V Nemocnici Svet zdravia Svidník pribudol v uplynulých dňoch nový ultrazvukový prístroj. Umožňuje presnejšiu diagnostiku a lekári tak dokážu lepšie vyšetriť aj pacientov, u ktorých to bolo pomocou dvojrozmerného ultrazvukového zobrazenia dosiaľ obtiažne.

„Nový ultrazvukový prístroj disponuje kvalitným softvérovým vybavením a monitorom s vysokým rozlíšením, vďaka čomu je diagnostika presnejšia. Rôzne štruktúry tiež môžeme vidieť panoramaticky, keďže ich znázorňovanie prebieha pomocou automatického spájania jednotlivých častí obrazu,“ vysvetľuje primárka rádio -diagnostického oddelenia nemocnice MUDr. Adriana Sabanošová.
Súčasťou ultrazvukového prístroja je aj zabudovaná tlačiareň. Nález pritom môže lekár zaznamenať nielen na papier, ale aj archivovať v elektronickej podobe a dáta následne preniesť na pamäťové médium.
Nový ultrazvuk nemocnica využíva pri vyšetreniach brušnej dutiny (pečeň, žlčník, pankreas či slezina), obličiek, močového mechúra alebo orgánov malej panvy (maternica, vaječníky). Rovnako sa používa pri vyšetrení svalov, mäkkých častí kože a podkožia (lymfatické uzliny, cievy či prsníky), štítnej žľazy, krku a ciev.
„Počas vyšetrenia prechádzajú ľudským telom ultrazvukové vlny a odrážajú sa od jednotlivých orgánov. Odrazené vlny následne prístroj premení na obraz, ktorý sa zobrazí lekárovi a ten ho vyhodnotí. Metóda je rýchla, bezpečná a pre pacienta nepredstavuje záťaž,“ priblížila primárka.
Podotýka, že vyšetrenie je určené pre dospelých, ale aj detských pacientov, u ktorých je možné zvýšiť frekvenciu vysielaného signálu a tým detailnejšie zobraziť morfológiu orgánov.
Vyšetrenie môžu využiť klienti všetkých zdravotných poisťovní, či už sú to pacienti hospitalizovaní v nemocnici, klienti zaslaní na toto vyšetrenie ambulantnou cestou alebo samoplatcovia. Pacient môže prísť aj z iného regiónu.
Ďalšou zmenou je vymenovanie novej námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť. Je ňou manažérska dennej zmeny na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Dana Kopčová, ktorá vo svidníckej nemocnici Svet zdravia pôsobí už od augusta 1991.
Je predsedníčkou Základnej odborovej organizácie sestier a pôrodných asistentiek pri Nemocnici arm. generála L. Svobodu Svidník, a.s. a členkou dozornej rady nemocnice.
Je vydatá, má dve deti.
Jej predchodkyňa Petra Rabajdová pokračuje v pôsobení na príjmovej ambulancii pri oddelení vnútorného lekárstva.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 5. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 342x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou