smahu správy

Stretnutie generácií v obci Kalište

obrazokOblastný výbor SZPB Banská Bystrica a Múzeum SNP v Banskej Bystrici s podporou Ministerstiev SR i samospráv usporiadali 13. ročník Stretnutia generácií 2018 v Kališti, ktorého sa zúčastnili aj členovia ZO SZPB z nášho okresu, starostovia stropkovských obcí i široká verejnosť.

Prítomní boli tiež predseda vlády SR Peter Pellegrini, ministerka kultúry Ľubica Laššáková, minister obrany SR Peter Gajdoš i riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev a mnohí iní.
Obec Kalište je národnou kultúrnou pamiatkou v nadmorskej výške 924 m n. morom, ktorá sa stala symbolom slovenských obcí, ktoré boli čiastočne, alebo úplne vypálené počas nacistických represálií v rokoch 1944 – 1945. Obec Kalište je miestom, ktoré ničivá tragédia postihla 18. marca 1945 a do ktorej sa po vojne už život nevrátil.
Cieľom tohto stretnutia generácií nie je len pripomenúť si obete brutálneho a nezmyselného vraždenia počas 2. svetovej vojny, ale aj symbolicky vrátiť život na miesto, kde sa každoročne stretávajú poslední pamätníci vojny spolu so svojimi deťmi, vnukmi, pravnukmi a mnohými ďalšími, ktorí nechcú zabudnúť na túto temnú kapitolu našej histórie.
Pred desiatimi rokmi vedenie Múzea SNP zostavilo pre návštevníkov a turistov náučný chodník, ktorý poskytuje informácie o živote na Kališti a príbehy o tom, ako žili obyvatelia obce Kalište ešte pred vojnou.
Kalište sa nachádza na odľahlom mieste vysoko v horách, no jeho obyvatelia viedli i keď častokrát ťažký, ale plnohodnotný život, kým neprišla smutná marcová tragédia.
„O úcte k hrdinom, o boji za našu slobodu nestačí len rozprávať, treba to prejaviť aj skutkami. Veľmi sa teším, že tu dnes môžeme spoločne byť, že si môžeme pripomenúť, čo sa tu dialo. Sme na miestach, o ktorých keď hovoríme mrazí v chrbte. Tu okolo stáli domy, v ktorých žili rodiny, vychovávali svoje deti, piekli chleba, pripravovali obed a tešili sa na svoj budúci život. A vtedy nad ránom v tú zimnú noc ich zabili fašisti,“ uviedol vo svojom príhovore predseda vlády.
Ako ďalej uvádza odkaz tohto podujatia je aktuálny aj dnes. Netreba zabúdať na históriu, treba si ju pripomínať aj dnes. Nesmieme zabúdať, že o slobodu musia bojovať všetky generácie.
„Represáliami bolo postihnutých 105 slovenských obcí. 105 stromčekov v Kališti reprezentuje tieto obce. Je to národný pamätník, ktorý pripomína nielen Kalište, ale všetkých týchto 105 obcí,“ uviedol S. Mičev.
Touto cestou sa chceme poďakovať nielen hlavným organizátorom tohto pietneho podujatia, ale aj tým, ktorí vyvinuli veľké úsilie preto, aby aj okres Stropkov mohol priamo zdieľať bolestný, no krásny odkaz z vypálenej obce Kalište, kde ešte aj stromy i vzduch voňajú hrdinstvom.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 5. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 238x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou