smahu správy

Prešovský kraj je krajom kultúrnych pamiatok

PSK má najvyšší počet obnovených hradov, či drevené kostolíky, skanzeny i sedem lokalít Unesco

Počas letnej turistickej sezóny bude Prešovský kraj prezentovaný verejnosti ako Kraj kultúrnych pamiatok. Kampaň pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Cieľom je predstaviť bohatstvo kraja a podporiť jeho návštevnosť prostredníctvom pútavých vizuálov a cieleného marketingu. Rodinám s deťmi je určená súťaž Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok pod záštitou spisovateľky Gabriely Futovej.

Na svojom území má Prešovský kraj takmer 4 000 väčších i menších pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO, najviac obnovovaných hradov, 27 unikátnych drevených kostolíkov, kráľovské mestá, skanzeny, múzeá a galérie s rozmanitými expozíciami. Z tohto bohatstva vychádza ústredná letná kampaň Kraj kultúrnych pamiatok, ktorú pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Pamiatky v Prešovskom kraji predstavujú takmer jednu štvrtinu všetkých pamiatok na Slovensku, ide o najvyšší počet spomedzi slovenských krajov.
„Našou snahou je posilniť propagáciu kultúrnych zaujímavostí kraja, ktoré majú skutočne silný turistický potenciál. Návštevníkom ponúkame zážitok, spojenie rôznych tipov na výlety s cieľom pokochať sa nielen prírodnými krásami, ale aj krásou ľudských výtvorov,“ pozýva do Prešovského kraja Michal Sýkora, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.
Súčasťou kampane sú pútavé vizuály, ktoré vychádzajú z tvorby známeho fotografa Jána Štovku (MQEP). Fotografie sú zasadené do rámov starobylých obrazov v štýle nezvyčajnej hradnej galérie. Využité sú aj na billboardoch rozmiestnených po celom Slovensku, vrátane hlavného mesta.
Bohatstvo Prešovského kraja postupne predstavujú zaujímaví travel blogeri. V turistických informačných centrách a kultúrnych zariadeniach nájdu turisti v letnej sezóne brožúru s 50 tipmi na výlety Krajom kultúrnych pamiatok.
Pre rodiny s deťmi a školy je pripravená súťaž Cestopis z Kraja kultúrnych pamiatok. KOCR nadviazala na predošlý úspešný projekt LEGENDARIUM, opätovne chce pokračovať v aktivitách cielených na najmladšiu generáciu.
Úlohou detí je napísať o svojich zážitkoch z cestovania za pamiatkami v Prešovskom kraji a pripojiť aj svoju kresbu alebo fotografiu z výletu. Každé dielko bude zaradené do súťaže o hodnotné ceny. „Pripravenú máme aj špeciálnu cenu od Slovenských opálových baní. Venuje ju obľúbená spisovateľka Gabriela Futová, ktorá prevzala záštitu nad celou súťažou,“ doplnil riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska M. Janoško.
K novinkám organizácie na nasledujúcu letnú turistickú sezónu patrí prvé vydanie Turistických novín Prešovského kraja. Noviny budú v druhej polovici júna distribuované na približne 80 výdajných miest – do všetkých turistických a mestských informačných kancelárií v kraji a do rôznych zariadení cestovného ruchu.
Milovníci cyklistiky sa počas leta môžu tešiť na pokračovanie série zábavno-poznávacích pretekov Cyklopátrania Prešovským krajom. Počas leta cyklisti objavia okolie Medzilaboriec (30. 6.), lokalitu Bardejov – Mníchovský potok (21. 7.), Levočské vrchy (18. 8.) a okolie Prešova (8. 9. 2018). Pre fotografov je určený šiesty ročník obľúbenej fotografickej súťaže Choď a foť.
Návštevnosť Prešovského kraja medziročne vzrástla o 4,6 %. Priemerná doba pobytu bola tri noci.

obrazok

Andrea Fecková | 5. 7. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 198x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou