smahu správy

DOS Ondavan premiéroval Shakespearov Sen noci svätojánskej

obrazokUplynulá nedeľa sa niesla v znamení antických mýtov a báji. DOS Ondavan uviedol premiéru hry Sen noci svätojánskej od W. Shakespeara. Dramatik a básnik, ktorého netreba nijako zvlášť predstavovať. Venoval sa historickým hrám a komédiám.
Dej sa odohráva v starovekých Aténach a okolitých lesoch, kde sú ohrozené svetské istoty aj samotná realita. Podľa interpretácie Jána Roznera hru preložila Zora Jesenská a venovaná bola zakladateľovi a dlhoročnému režisérovi súboru Daňovi Soóšovi, ktorý oslávil životné jubileum 80 rokov.

DOS Ondavan uviedol túto premiéru pod taktovkou nového režiséra Dávida Klebana.
„Z môjho pohľadu dopadla táto premiéra vynikajúco. Nebolo síce vypredané a neprišlo toľko ľudí, ako zvyčajne, ale bolo to spôsobené tým, že premiéry robíme zvyčajne niekedy koncom marca, začiatkom apríla. Kvôli istým okolnostiam sa táto premiéra posunula až na jún, čo už je nejaké dva týždne vzdialené od svätojánskej noci,“ povedal D. Kleban pobavene.
Ako ďalej uvádza mal určité obavy, keďže DOS Ondavan obohatili noví herci. Predstaviteľka Hermie Lenka Križanovská bola na javisku úplne prvýkrát, no zvládla to výborne.
„Hoci to bola jej osobná premiéra, nezľakla sa a mala odvahu a išla do toho naplno. Na javisku nechala srdce aj dušu,“ uviedol.
Režisér D. Kleban sa na svoju režisérsku premiéru nijako zvlášť nepripravoval, no dopadlo to dobre a vyjadril spokojnosť so svojim výkonom, ako aj s výkonom hercov.
„Všetci navzájom sme si pomáhali, táto úspešná premiéra je zásluhou celého celučičkého kolektívu. Bol som vďačný za každú radu a spoluprácu,“ dodal.
Ako ďalej uvádza, keď po skončení predstavenia nasledovala „ďakovačka“, prv ako si všimol ľudí v hľadisku, hlavou mu prešlo, že sa na javisko všetci herci asi ani nepomestia.
„Zase je nás viac ako nás bolo minulý rok. Potešilo ma to, pretože je to znak toho, že aj napriek tomu, že sa v Ondavane vystriedalo veľa ľudí, čo je spôsobené prirodzeným kolobehom života, Ondavan stále rastie. Až potom som si všimol „standing ovation“. Potešil som sa. Vyšlo to, ľuďom sa to páčilo,“ neskrýval svoju radosť a nadšenie D. Kleban.
Zdravotné problémy nedovoľovali režisérovi Daňovi Soóšovi vôbec prísť do divadla a DOS Ondavan stál pred otázkou, či sezónu vynechajú, alebo budú pokračovať. Hľadali sa alternatívy ako na to. Napriek všetkému pán D. Soóš pomáhal ako mohol, poskytoval svoje cenné rady, konzultácie, preto aj jemu patrí vďaka za úspešnú Shakespearovú premiéru.
„Publikum zatlieskalo, keď sa spomenulo jubileum D. Soóša a bolo to veľmi milé. Mňa osobne to veľmi potešilo, len mi je ľúto, že nemohol prísť osobne,“ povedala A. Madzinová.
Matúš Gondek, Lenka Križanovská, Katka a Ester Gumanové, Júlia Vageľová, či Marko Ivančo priniesli nový vietor.
Matúš Gondek, ktorý hral v úlohe Lysandra, stál na doskách s Ondavanom po prvýkrát. Úplným nováčikom ale nie je. Má za sebou desať predstavení Ženského zákona v šarištine, ktorý odprezentoval s folklórnym súborom z Mestiska.
„Mám veľmi dobré pocity. Bolo to niečo nové. Nebol som si úplne istý, či do toho chcem ísť, boli to aj stresujúce momenty, no po predstavení ma zaplavili veľmi príjemné pocity, eufória. Veľmi som sa tiež tešil z výkonu Sofie Klebanovej – Puka. Celkovo to vnímam veľmi pozitívne, ako výkony hercov, tak aj kostýmy, či nové priateľstvá,“ uviedol M. Gondek.
Veľa pozitívnych ohlasov zaznamenala Sofia Klebanová, ktorá stvárnila Puka. Na javisku pôsobila veľmi prirodzene a svojim výkonom oslovila mnohých.
„Premiéru hodnotím úžasne. Bolo to niečo z úplne iného súdka. Nie všetci predpokladali, že to dokážeme, no nakoniec sa nám to podarilo – spolu kolektívne. Hralo sa nám dobre, no určitá nervozita tam bola, tak ako pred každým predstavením. D. Kleban ako nový režisér sa bál za nás všetkých. Som rada, že sa to ľuďom páčilo a aj ja sama som spokojná so svojím výkonom. Predstavenie bolo osviežujúce, keďže bolo iné, použilo sa aj maľovanie na tvár,“ povedala Sofia Klebanová.
Herectvu sa neplánuje venovať profesionálne a ako sama hovorí, jej herecká kariéra začala a aj skončí tu v Stropkove.
„Začala som sama sledovať divadlá, ktoré chodia do Stropkova, začala som sa o divadlo viac zaujímať. Páčilo by sa mi, keby aj Ondavan mal projekty v zahraničí. S herectvom skončím, keď budem musieť odísť niekde študovať, ale v budúcnosti si vždy rada zahrám v Stropkove. Máme mladých hercov, nový vietor a možno sa posunieme niekam ďalej. Existuje veľa programov, určite by ma to potešilo. Cestovať s divadlom by bolo úžasné,“ dodala.
„Každý vo svojom vnútri musel urobiť svoje osobné rozhodnutie, museli sme sa rozhodnúť ako hru urobiť hrateľnou, aby sme so cťou mohli odísť z javiska. Pevne verím, že sa nám to podarilo. Naše čisté duše to zvládli,“ povedala Mária Klebanová, ktorá sa okrem návrhu a zhotovenia kostýmov zhostila úlohy Titánie a bola rovnako skvelá ako všetci. Ďakujeme!
Termín reprízy tejto hry síce určený ešte nie je, ale skutočne je sa na čo tešiť!

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 15. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 238x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou