smahu správy

Pozor na podvodné inzeráty ponúkajúce prácu v Rakúsku!

Na Obvodnom oddelení PZ v Stropkove bolo dňa 26. apríla 2018 prijaté jedno oznámenie od občana, ktorý reagoval na pracovnú ponuku ponúkajúcu prácu v logistickom sklade v Rakúsku bez potrebnej znalosti nemeckého jazyka.

„Oznamovateľ mal začiatkom apríla 2018 komunikovať s osobou vystupujúcou pod menom Dušan Kvasna, ktorej následne zaslal na účet finančné prostriedky v sume 25 eur. Po zaslaní finančných prostriedkov uvedená osoba už s ním prestala komunikovať. Uvedené konanie bolo predbežne kvalifikované ako podozrenie z priestupku proti majetku podľa § 50 ods. 1 Zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov,“ uviedol D. Džobaník z KR PZ v Prešove.
Ako ďalej uvádza, v súvislosti s uvedeným prípadom, občania musia dbať na zvýšenú opatrnosť pri podobných inzerátoch ponúkajúcich prácu v zahraničí, najmä ak si sprostredkovateľ vopred žiada zaslanie finančných prostriedkov.
„Občan by si mal pred zaslaním finančných prostriedkov nejakým spôsobom overiť reálnosť ponúknutej práce, osobu sprostredkovateľa, zistiť či už nejakým osobám sprostredkoval prácu, aké sú skúsenosti týchto osôb a či tieto osoby reálne pracujú na ponúkanom mieste,“ dodal.
V prípade, ak si občan nedokáže hodnoverne preveriť pravdivosť ponuky, radšej nech na takúto ponuku nereaguje. V podobných prípadoch sa často stáva, že identita sprostredkovateľa je vymyslená alebo zneužitá a občan príde o svoje peniaze.
V prípadoch podvodných inzerátov je potrebné podať oznámenie na najbližšom policajnom útvare, čo nebráni k podaniu oznámenia aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
„Z policajnej praxe však môžeme uviesť, že každý prípad je individuálny a v minulosti policajti podobné prípady objasnili,“ dodal v závere D. Džobanik.
Je preto dôležité byť v strehu a podľa možností postupovať podľa odporúčaní KR PZ, pretože opatrnosti nikdy nie je dosť. Predpokladáme, že s nástupom letnej sezóny takýchto ponúk bude pribúdať.
V prípade záujmu o prácu v zahraničí vždy dôsledne preverte vierohodnosť ponuky, totožnosť osôb, ktoré toto zamestnanie ponúkajú a v prípade akýchkoľvek pochybností nepodpisovať pracovné zmluvy a už vôbec neuhrádzať žiadne poplatky, pretože seriózna firma nikdy nepýta vyplatenie vysokých súm vopred.

Andrea Fecková | 8. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 233x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou