smahu správy

Úplne prvá Noc galérií a múzeí v stropkovskom kaštieli

obrazokSobota 19. mája patrila múzeám a galériám po celom Slovensku. Do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií sa tento rok zapojilo aj múzeum v kaštieli Stropkov.
Noc múzeí a galérii sa konala aj v Stropkove. Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov v spolupráci s miestnym občianskym združením Sparta pripravilo toto podujatie k spokojnosti všetkých.

„Mali sme veľa aktivít pre deti aj dospelých, vonku pred kaštieľom, vo vnútri aj v pivnici kaštieľa. Vonku si mohli deti vyskúšať lukostreľbu, šerm a hádzanie obručou. K dispozícii bolo aj maľovanie na tvár. Vo vnútri si mohli návštevníci prezrieť aktuálne výstavy, podľa záujmu aj s komentovaným výkladom,“ uviedla historička stropkovského múzea Nikoleta Lattová.
Pri príležitosti 50. výročia vodného diela Domaša sa konala vernisáž výstavy „50 rokov vodného diela Domaša“. Nasledovali súťaže pre deti, ktorými ich sprevádzali tajuplné postavy z kaštieľa.
Niektoré postavy z našich výstav „ožili“. U vodníka si mohli poskladať loďku, s cigánkou ju potom vyfarbili. V stropkovskom kaštieli bol aj pastier, kovboj, či Biela pani. Pri každom stanovišti mali deti splniť zadanú úlohu. Po splnení 8 úloh postúpili do záverečného zlosovania o zaujímavé ceny.
Medzitým v podzemí prebiehala výstava rozprávkových kuriozít a živých strašidiel. Táto časť bola zaujímavá nielen pre malé deti ale aj pre mládež a dospelých. Návštevníci mali možnosť vidieť napríklad dračie vajce, lebku princeznej so zlatou hviezdou na čele, čierneho rytiera, strážcu sv. grálu, mučiareň a mnoho iného.
Návštevníci mohli ochutnať „ľudskú krv“ každej krvnej skupiny. O 20. hodine nasledovala pre dospelých prehliadka mučiarne a po nej čítanie starých povestí stropkovských, konkrétne príbeh o zrade rytiera Andreasa od p. Majerníka. Pokračovalo sa v hľadaní pokladu pre deti a vyhodnotili sa súťaže. Nasledovala ešte nočná prehliadka podzemia, pivníc a výstavy kuriozít.
Akcia bola určená pre rôzne vekové kategórie. Súťaže boli primárne zamerané pre detské publikum, ale aj pre dospelých bol pripravený bohatý program – komentované prehliadky výstav, kuriozít v pivnici, či čítanie povestí. Každý návštevník si našiel niečo zaujímavé, čo sa prejavilo aj na návštevnosti. Spočiatku prišli najmä rodiny s deťmi, neskôr prichádzali návštevníci bez detí. Zastúpené boli rôzne vekové kategórie – malé deti, mamičky s kočíkmi, mládež i dospelí.
„Z nášho pohľadu bol o túto akciu záujem. Všetci sme sa zhodli, že vzhľadom k tomu, že išlo o prvý ročník podujatia „Noc múzeí a galérií tu v Stropkove, mala akcia veľký úspech. Prišlo cca 140 návštevníkov z toho okolo 50 detí a 90 dospelých. Podľa ich reakcií sme usúdili, že sa im program páčil. Predovšetkým deti boli nadšené, chodili hore-dole, dnu a von a s nadšením vykonávali jednotlivé úlohy a skúšali všetko čo sa dalo. Mali sme však pozitívne ohlasy aj u dospelých. Viacerí z nich nám povedali, že ani netušili, že sa v kaštieli nachádza múzeum. Výstavy sa im páčili a napokon zhodnotili, že je veľmi dobre, že v stropkovskom kaštieli je zriadené múzeum, a že sa tu robia takéto podujatia,“ povedala N. Lattová.
Ako ďalej uvádza všetci sme potešení, že sa akcia vydarila a budeme veľmi radi ak táto akcia pomôže spropagovať múzeum, pretože je smutné, že niektorí domáci obyvatelia doteraz ani len netušili, že majú v meste múzeum, dokonca v tom horšom prípade niektorí nevedeli ani o tom, že tu kaštieľ majú.
„Uvedené sa odzrkadľuje na celkovej návštevnosti. Stáva sa dokonca, že k nám chodí viac cudzincov – turistov ako domácich a to isté platí o školách. Aj napriek opakovanému osloveniu a kontaktovaniu škôl, len málo z nich múzeum navštívi. Sme radi, že táto akcia mala úspech a prilákala k nám rôzne vekové kategórie. Veríme, že pozitívnu spätnú väzbu, ktorú dali nám, budú šíriť aj ďalej. Teraz ľudí oslovil špeciálny program a vstupné zdarma. Je však potrebné si uvedomiť, že múzeum je otvorené aj po zvyšok roka a vždy ponúka návštevníkom výstavy a zaujímavé sprievodné podujatia,“ dodala.
Veľké poďakovanie patrí predovšetkým OZ Sparta za spoluprácu i za samotnú realizáciu podujatia. Okrem nášho múzea venovali ceny do súťaže aj primátor mesta Ondrej Brendza a Oblastné pracovisko Matice slovenskej v Stropkove, za čo im touto cestou ďakujeme. Veľké ďakujem patrí tiež všetkým návštevníkom, ktorí si našli čas a zúčastnili sa podujatia Noc múzeí a galérií v Kaštieli Stropkov.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 1. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 301x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou