smahu správy

Prešovský samosprávny kraj a biskupi podpísali Memorandum o spolupráci

obrazokSpolupráca s cirkvou má podporiť duchovné hodnoty a turizmus

PSK podpísal s Košickou arcidiecézou, Gréckokatolíckym arcibiskupstvom Prešov a Biskupstvom Spišské Podhradie Memorandum o spolupráci.
Dokument deklaruje spoločné úsilie za zachovanie kultúrneho a duchovného dedičstva a podporu náboženského cestovného ruchu.

„Ide o deklaratívne vyhlásenie, aby svetská a cirkevná moc v kraji vzájomne spolupracovali. Verím, že je to dobrá cesta pre začaté i ďalšie projekty, ktoré prídu a budú úspešné. Spiš, Šariš a Zemplín sú miesta s veľkým potenciálom pre pútnický cestovný ruch. Ide o turizmus, do ktorého netreba veľké investície, len tým, že budú tieto miesta viac spropagované, príde na ne ešte viac ľudí,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Podľa arcibiskupa Bobera doteraz neboli jasne definované pravidlá samosprávneho kraja k cirkvám. „Podstatné je, že ideme spolupracovať a rozvíjať duchovné dedičstvo. Mnohé veci, či už kostoly, alebo iné pamiatky, ktoré sú charakteristické pre východ, vyrástli z obety a úspor ľudí. Verím, že týmto otvárame novú kapitolu, ktorá bude základom pre ďalšie úspešné projekty,“ konštatoval košický arcibiskup.
Pozitívne vníma podpis memoranda aj spišský biskup Sečka. „Pokúšame sa rozhýbať najmä náboženský turizmus, ktorý musíme viac zveľadovať. Cirkev nebola nikdy uzavretá, ale toto je ďalší pozitívny krok smerom k ľuďom,“ povedal.
Zainteresované strany si sľubujú od spolupráce aj otvorenie témy čerpania európskych fondov.
Dokument sa odvoláva na úspešnú spoluprácu PSK a vybraných farností rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi a iných partnerov pri realizácii projektu „Svätomariánska púť – Svetlo z východu“, ktorý kraj implementuje od januára minulého roku. Deklaruje ďalšie možnosti rozvoja vzájomného partnerstva s dôrazom na duchovné a kultúrne obohatenie všetkých zúčastnených strán.
Ako uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová podpis memoranda tematicky nadviazal na v poradí už tretie odborné fórum, ktoré v rámci projektu „Svetlo z východu“ zorganizovalo v spolupráci s PSK Inovačné partnerské centrum. Projekt „Svätomariánska púť – svetlo z východu“ je spolufinancovaný EÚ z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľko – Slovensko 2014 – 2020. Zapojených je v ňom 13 partnerov z toho 7 na slovenskej a 6 na poľskej strane s hlavným cieľom dobudovania infraštruktúry na vybraných pútnických miestach a ponuky nového produktu cestovného ruchu, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 1. 6. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 262x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou