smahu správy

Prvé polopodzemné kontajnery v Stropkove zvýšia úroveň narábania s komunálnym, či separovaným odpadom

obrazokLepšie využitý priestor zberného miesta a zvýšenie jeho estetického vzhľadu a čistoty

Na ulici Krátkej a Chotčanskej budú už čoskoro inštalované polopodzemné kontajnerové stojiská. Ide o polopodzemné kontajnerové stojiská fínskej výroby štvorcového pôdorysu, ktoré sú na Slovensku novinkou. Práve v lokalitách, kde je z dôvodu sieťových rozvodov dostupný priestor limitovaný, je to veľkou výhodou, keďže predstavujú úsporu priestoru okolo 40%. Okolie stojísk bude vyložené zámkovou dlažbou.

„Stojiská začíname podľa harmonogramu prác budovať 21. mája a predpokladáme, že v prípade priaznivého počasia a žiadnych nepredvídaných problémov budú hotové do konca mája,“ uviedol primátor mesta O. Brendza.
Každé stojisko bude obsahovať štyri šachty so štyrmi kontajnermi na komunálny odpad, jednu šachtu a kontajner na plasty a jednu šachtu s dvomi kontajnermi na papier a sklo. Jedno takéto stojisko nahradí až 24 bežných kontajnerov na komunálny odpad a zhruba 10 nádob na separovaný zber.
„Služba, m. p. bude mať možnosť kontrolovať naplnenosť kontajnerov pomocou GPS senzorov. Vyvolanou investíciou projektu je zakúpenie výkonnejšej hydraulickej ruky na zberové vozidlo Služby. V priebehu roka projekt vyhodnotíme a v budovaní takýchto stojísk by sme chceli pokračovať aj v ďalších lokalitách“ doplnil primátor.
Hlavnou výhodou je nielen estetické hľadisko, či úspora priestoru, ale aj zníženie frekvencie vývozu odpadu. Odpad v šachte je pôsobením gravitácie lepšie zhutnený. Chlad zeme napomáha pomalšiemu rozkladu odpadu v šachte a malý vhadzovací otvor eliminuje vyberanie odpadu. Odpad je neprístupný zvieratám, či hmyzu, pretože sa zo stojísk už nebude šíriť nepríjemný zápach do blízkeho okolia a priestory už nebudú slúžiť na odkladanie odpadu z domácností všakovakého druhu.

obrazok

Andrea Fecková | 25. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 406x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou