smahu správy

Rekreačná oblasť Domaša slávi svoje okrúhle 50. jubileum

„Miestny národný výbor vo Veľkej Domaši oznamuje všetkým občanom, že plánovaná výstavba priehrady na rieke Ondava sa predsa uskutoční. Vyzývame všetkých občanov, aby oznámili MNV svoje rozhodnutie, kde chcú pracovať a bývať,“ zaznelo z obecného rozhlasu a tak sa to celé začalo…

Toto vodné dielo bolo postavené v rokoch 1962 až 1966 so zámerom regulácie nepriaznivých prietokov rieky Ondavy. Vody priehrady zaplavili šesť obcí.
Dobrá nad Ondavou bola jednou zo zatopených obcí a jej prvá písomná zmienka pochádzala z roku 1363, kedy sa rozdelili dediny na hradnom panstve Čičava medzi šľachticov z Rozhanoviec. V priebehu 14. a 15. storočia sa do dediny prisťahovalo nemecké a valašské, rusínske obyvateľstvo. Pravoslávni Rusíni mali v obci v 16. storočí vlastný kostol a svojho baťka. Prvý písomný doklad o katolíckom kostole a farárovi Ondrejovi pochádza z roku 1507 a jeho najstaršie časti pochádzajú zo 16. storočia. Od druhej polovice 16. storočia pôsobili v tamojšom kostole evanjelickí farári augsburského vierovyznania. Niekedy v polovici 18. storočia sa kostol stal opäť rímskokatolíckym.
Prvá písomná zmienka o jednej z ďalších zatopených obcí Kelča je z roku 1404, no listina odkazuje na roky 1342 – 1382, obdobie vlády Ľudovíta I. Veľkého. Pri krajinskej ceste vedúcej cez Kelču bola zriadená mýtna stanica, doklad ktorého pochádza z roku 1577. Prvá správa o katolíckom kostole v Kelči pochádza z roku 1741. Spomína sa v rukopise Mateja Bela o Zemplínskej stolici. Zemepánom bol Michal Pethö. Kostol, ktorý sa zo zatopenej obce zachoval dal postaviť barón Wolfagang Véčei v roku 1780. Ide o barokovo-rokokový kostol zasvätený sv. Štefanovi a autorom projektu bol Gašpar Urlespacher.
Prvá písomná zmienka o Veľkej Domaši pochádza z roku 1317. Tento majetok spolu s ďalšími odobraný Petrovi Petenovi kráľom Karolom Róbertom a daroval ich Mikčovi, synovi Michala z rodu Ákoš. Prvé doklady, že kostol existoval sú z roku 1598, no dá sa predpokadať, že existoval v obci už pred 16. storočím. Od konca 16. storočia až do začiatku 18. storočia v ňom pôsobili evanjelickí farári augsburského vierovyznania a vieme, že ešte v roku 1666 bol drevený.
Zatopené boli tiež obce Trepec, Petejovce a Valkov. Cestou z obce Nová Kelča smerom do Stropkova je pôvodný cintorín po zatopenej obci Petejovce s prekrásnym pamätníkom od rodáka architekta Juraja Havaja.
Domaša je výnimočná tým, že má tajomné zátoky a vždy iný pohľad na pobrežnú scenériu a vodnú plochu. Domaša poskytuje veľmi dobré podmienky na rekreáciu a vodné športy. Je ideálnym miestom aj pre hubárov, či milovníkov lesných prechádzok.
Ťažiskom rekreačnej oblasti Domaše je stredisko Valkov, ktoré je rozdelené na dve časti a ponúkajú upravené pláže, parkoviská, ubytovanie i požičovňa športových potrieb.
V lokalite Dobrá sú možnosti stanovania a kempovania a ako jediná má možnosti celoročného prevádzkovania vo forme zjazdárskych tratí pod lyžiarskym vlekom, sú tu trasy aj pre lyžiarsku turistiku.
Najväčšiu pláž a rozsiahly autokemping má stredisko Poľany, kde sa každoročne organizujú jachtárske preteky. S lokalitou Poľany je poľnou cestou prepojené stredisko Holčíkovce, ktoré je vyhľadávané najmä rodinami s deťmi.
Stredisko Nová Kelča poskytuje veľa priestoru pre voľné stanovanie a jej rekreačným zázemím je polostrov Krym. Zo zatopenej obce Kelča je zachovaný pôvodný dvojvežový kostol z roku 1780, ktorý je na priečelí vyzdobený rokokovou ornamentikou.
Stredisko Turany nad Ondavou je využívané len príležitostne.
Prioritou vodného diela Domaša je protipovodňová ochrana, cestovný ruch a jeho rozvoj.
-ľš,af-
Zdroje:
http://mapire.eu/en/
http://www.ohrozenekostoly.sk/…tefana-krala
ULIČNÝ, Ferdinand: Dejiny osídlenia Zemplínskej župy. Michalovce: Občianske združenie Zemplínska spoločnosť, 2001, s. 760, ISBN 80–968579–1–6
https://vimeo.com/78741329

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 25. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 321x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou