smahu správy

Preteky v love rýb udicou

Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Stropkov pre svojich členov každoročne organizuje klasické preteky v love rýb na udicu v dvoch kategóriách – dospelí a deti. Samotná príprava pretekov je náročná. Rybník sa musí pripraviť, dôležité je vykosiť trávnaté plochy a celé okolie je potrebné vyčistiť od odpadkov.

„V priebehu jari musíme doplniť zarybnenie tak, aby bola obsádka, predovšetkým kapra a pstruha dostatočná. Zabezpečiť musíme aj prípravu obľúbených špecialít, bez ktorých si návštevníci preteky nevedia predstaviť. Toto všetko si vyžaduje veľa času a ochotných ľudí. Organizácia je náročná z hľadiska materiálneho aj z hľadiska finančného krytia, pomáhajú nám aj sponzori. Za každú pomoc, ktorá prispeje k zdaru celej akcie srdečne ďakujeme,“ povedal podpredseda MO SRZ Stropkov Roman Kudič.
Preteky nemajú charakter registrovaného preteku, no zúčastniť sa mohol každý rybár s platným povolením a rybárskym lístkom. Deti chytajú jedným prútom s jedným háčikom na plavák a dospelí podobne jedným prútom na plavák alebo na ťažko.
„Loví sa predovšetkým pstruh alebo kapor. Perličkou tento rok bol ulovený úhor. Ide o akciu, ktorou symbolicky štartujeme sezónu vo Vodnej nádrži Stropkov, aj keď samotný rybolov je možný až od 15. mája. Preteky majú v meste dlhoročnú tradíciu, naša organizácia ich organizuje už viac ako 20 rokov,“ uviedol Roman Kudič z MO SRZ Stropkov.
Celkové hodnotenie spočíva zo súčtu bodov za celkovú hmotnosť a počet ulovených rýb. Bodové hodnotenie je jeden bod za jeden dkg hmotnosti a jeden bod za kus ryby.
„Pstruh sa hodnotí 30 bodmi priamo, pretože sa hneď po zaznamenaní úlovku púšťa späť do vody. Rovnako aj kapor nad 70 cm má osobitné hodnotenie – 10 bodov za jeden cm,“ priblížil hodnotenie R. Kudič.
Pretekov sa mohli zúčastniť len členovia organizácie MO SRZ Stropkov, preto je účasť pretekárov z iných miest alebo krajín obmedzená, no každoročne sa na Vodnej nádrži Stropkov stretne okolo 50 pretekárov.
„S účasťou verejnosti sme spokojní. Vzhľadom na to, že tento rok paralelne prebiehalo aj otváranie Domaše a hokej so Švédskom, bola návštevnosť slušná. Ľudia si na preteky zvykli a berú ich ako stabilnú súčasť spoločenského diania v Stropkove,“ dodal R. Kudič.
Popri možnosti sledovať rybárov si Stropkovčania nenechali ujsť ani vynikajúceho pečeného pstruha, kapra, či polievku halászlé.
„Mnohí z nich už načasujú svoj víkendový program, či už doma alebo na chatách, práve našim pretekom. Aj toto je jedným z ukazovateľov, že preteky sú usporiadané dobre a na slušnej úrovni,“ doplnil v závere R. Kudič a dodal, že ak sa nič neočakávane nestane, stropkovskí rybári sa už teraz tešia na ďalší ročník a návštevníkov.

obrazok

Andrea Fecková | 25. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 230x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou