smahu správy

Základný kameň polyfunkcie Atrium pod Kamenicou poklepaný, môže sa začať s výstavbou!

obrazokMinulý štvrtok sa na Hrnčiarskej ulici stretli primátor mesta Ondrej Brendza, konateľ spoločnosti Next Investments Marek Mačuga a konateľ spoločnosti MS Bau Prešov Miroslav Molčan a poslanci MsZ, aby slávnostne poklepali základný kameň polyfunkcie Atrium pod Kamenicou. Tento projekt ponúka päť samostatných trojpodlažných celkov, ktoré sú rozdelené na obytnú a retailovú časť.

„Nachádzame sa na nám dobre známej Hrnčiarskej ulici. Na tomto mieste nie tak dávno stáli ešte dva rodinné domy rodiny Parilákovej a rodiny Fajčákovej. Už predošlé vedenie mesta sa snažilo a vyvíjalo úsilie o vyriešenie tohto územia na iné využitie a my sme nadviazali a pokračovali v tom, čo oni začali. Zdedili sme štúdiu s návrhom riešenia – zámer využitia tohto územia na polyfunkciu,“ uviedol primátor mesta v úvode tohto neformálneho stretnutia.
Mesto dalo vypracovať inú štúdiu, alternatívne riešenie tohto územia. Zvolaná bola aj diskusia. V júni 2016 vedenie mesta spolu s poslancami MsZ schválilo toto alternatívne riešenie štúdie a následne po schválení štúdie vo februári 2017 boli zabezpečené všetky potrebné dokumentácie – prvé projektové dokumentácie a ďalšie iné dokumentácie, ktoré boli potrebné k vyhláseniu verejnej obchodnej súťaže. Vo februári 2017 sa tiež schválili podmienky verejnej obchodnej súťaže a na základe toho sa stal víťazom Next Investments.
„V septembri bol uzatvorený súbor zmlúv, podľa ktorých sme odpredali jestvujúcu dokumentáciu na danú stavbu Átrium pod Kamenicou a ďalšie zmluvy – zmluvu o budúcej kúpnej zmluve na využitie tohto územia. Teším sa, že sa nám podarilo dotiahnuť toto úsilie našich predchodcov, ale aj nás do úspešného konca. Chcem sa poďakovať všetkým mojim kolegom z odboru výstavby a ostatných odborov MsÚ, vedeniu mesta, poslancom, pretože bez tejto zhody by toto všetko nebolo možné. Pevne verím, že tak ako tu stojíme teraz medzi bytovými domami, ktoré sú zateplené a skrášlené, po ľavej strane bude zrealizovaná prvá etapa rekonštrukcie pešej zóny a toto Atrium pod Kamenicou spolu s ďalšími investíciami mesta prispejú do vytvorenia peknej lokality centra mesta, ktoré bude lákadlom nielen pre domácich, ale aj pre turistov. Chcem sa poďakovať všetkým tým, ktorí nám verili, lebo boli a sú aj dodnes takí, ktorí spochybňovali a neverili, kritizovali. Každé takéto systémové rozhodnutie je pre určitú skupinu obyvateľov bolestné, pretože vieme, že tu na tomto mieste kedysi stála obľúbená, tradičná Vislavská piváreň. Toto je obeť, ktorú prinieslo toto rozhodnutie, ale myslím si, že v konečnom dôsledku to je pre túto lokalitu aj pre celý Stropkov prospešné. Verím, že sa nám budú vyhýbať komplikácie, ktoré môžu nastať,“ povedal O. Brendza.
Po dlhom čase sa v Stropkove realizuje investičná akcia verejno-súkromného charakteru, kde mesto zrealizuje výstavbu 28 parkovacích miest z vlastných finančných prostriedkov po samotnom začatí výstavby.
„Verím, že tak ako tu stojíme dnes, budeme znova o rok stáť na tomto mieste a budeme strihať pásku. Na konci je vždy spokojný občan, spokojný volič a pevne verím, že tomu tak bude aj v teraz a že si budeme môcť všetci zatlieskať, že sa nám podarilo v Stropkove jedno spoločné dielo,“ doplnil primátor mesta.
Toto spoločné dielo – developerský projekt Atrium pod Kamenicou ponúka polyfunkčné domy v príjemnej lokalite v centre mesta Stropkov. Mesto má dobrú občiansku vybavenosť s materskými, základnými i strednými školami a mnoho ďalších inštitúcií, čo je určite veľkou devízou. V meste a okolí je atraktívne prírodné prostredie, mnoho historických a kultúrnych pamiatok a športovo rekreačných služieb. Na dosah je letné kúpalisko, či krytá plaváreň, športová hala i tenisové kurty, či park zvierat.
„Ďakujem mestu, že vôbec prišlo s takouto aktivitou. Myslím si, že nielen v Stropkove, ale aj blízkom okolí, v Prešove, či Košiciach by privítali takto pripravený projekt ako bol tu t. z. bola veľmi dobre spracovaná architektonická štúdia, následne bol urobený projekt pre územné rozhodnutie, do ktorého sme vstupovali my do verejno-obchodnej súťaže. Pripravili sme projekt pre stavebné povolenie, vybrali sme zhotoviteľa, s ktorým sa chystáme do tohto diela a urobíme všetko preto, aby to dopadlo tak, ako si to predstavuje jednak vedenie mesta, tiež ostatní obyvatelia, aby tento projekt a jeho realizácia bolelo okolie najmenej, pretože vždy keď sa pracuje tak lietajú triesky, ako sa hovorí a aby tu za nejaký ten rok ostal po nás pekný výsledok, na ktorý budeme pyšní nielen my, ale aj obyvatelia, ktorí tu budú žiť a bývať, celé okolie a ostatní Stropkovčania,“ uviedol konateľ spoločnosti Next Investments Marek Mačuga.
Zhotoviteľ tohto projektu vyzdvihuje komfortné a moderné spracovanie s praktickým dispozičným riešením na bývanie. Zdôrazňuje tiež kvalitu materiálov, ktoré zaručujú nízku energetickú náročnosť stavby, ako aj vnútorné garážové parkovanie.
„V prvom rade by som sa chcel poďakovať investorovi stavby, že si nás vybral po náročnej verejno-obchodnej súťaži. Verím, že tak ako začíname túto stavbu v priateľskej atmosfére, tak ju aj zhruba o ten rok zdarne odovzdáme. Verím, že aj naša spoločnosť prispeje svojou troškou k zveľadeniu tohto územia a dielo, ktoré spoločne chceme vytvoriť sa nám podarí. Samozrejme chcem tiež požiadať všetkých o patričnú súčinnosť a spoluprácu, lebo bez tej sa by sa nám toto dielo nepodarilo. Je tu veľa náročných záležitostí, sú tu nejaké prekládky, budeme stavať v husto zastavanom území, v tejto lokalite je asi najväčší peší tlak, preto sa budeme snažiť, aby sme čo najmenej narušili priebeh tohto cyklu, ktorý tu je. Samozrejme zabezpečíme opatrenia, ktoré budú potrebné na to, aby sme zaručili bezpečnosť a ostatné potrebné opatrenia. Čo sa týka konštrukcie stavby ako takej tak sa jedná o súbor šiestich trojpodlažných – resp. 5, kde vlastne 6. tvorí garáž – súbor objektov, ktoré slúžia na polyfunkciu. Prízemie objektu má slúžiť na služby, obchodné záležitosti a nad tým je vždy dvojpodlažný mazonetový byt. Konštrukcia je klasická t. z. jedna sa o železobetónové konštrukcie. Stropné a nosné zvislé konštrukcie s výplňovým murivom, strecha je plochá. Čo sa týka výplňových konštrukcií – prízemie je z hliníka, ostatné sú plastové, je to klasické zateplenie. V hornej časti je ešte súčasťou realizácia výstavbu oporných múrov, mesto zrealizuje 28 parkovacích miest. Samozrejme ešte k tomu prislúchajúce prístupové komunikácie. Ďakujem a ešte raz chce¬m požiadať o dobrú súčinnosť a spoluprácu,“ povedal zhotoviteľ Molčan.
Nasledovalo slávnostné poklepanie základného kameňa, ktorý znamená začiatok výstavby polyfunkcie Atrium pod Kamenicou.
„Chceli sme dať tomuto projektu punc oficiality, pretože pre nás, pre mesto je to výnimočná investícia, ktorej sme venovali náležitú pozornosť. Je to spoločné dielo poslancov, vedenia mesta, úradníkov a verejnosti. Verím, že tak ako je to odprezentované v teoretickej rovine uvidíme výsledky o rok aj v rovine praktickej, že to bude pýchou Stropkova,“ dodal primátor O. Brendza.
Spoločne teda sledujme, ako sa bude dariť realizovať a napĺňať slová, ktoré sú spečatené v zmluve a ktoré boli odprezentované uplynulý štvrtok naživo. S výstavbou sa začína už čoskoro.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 18. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 493x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou