smahu správy

PARK ZVIERAT pripravený pre Váš oddych, rozptýlenie, poučenie

obrazokPark zvierat leží v centre mesta na hlavnom ťahu na Poľsko a Ukrajinu a svojou polohou uprostred mesta ponúka obyvateľom i návštevníkom Stropkova po celý rok príležitosť na poučenie, regeneráciu síl, oddych po každodennej práci a využitie voľného času detí a mládeže.

Registrácia neziskovej organizácie Park zvierat je stále v procese registrácie. Všetky potrebné dokumenty boli odovzdané a je teda predpoklad, že najneskôr k 1. januáru 2019 zanikne CVČ Fauna a organizácia začne fungovať ako Park zvierat. Pútač spred Parku zvierat bol odstránený a najneskôr do konca roka budú odstránené aj všetky ostatné tabule nesúce názov ZOO Park.
„Niektoré pútače museli byť odstránené a Park zvierat nie je jednoduché pre zahraničných turistov nájsť. Nepožiadali sme o status „zoologickej záhrady“ a tiež sme nespĺňali podmienku rozlohy v ha na počet zvierat, preto bola udelená pokuta,“ vysvetlil Kamil Soóš.
Na februárovom MsZ bolo povedané, že v parku sa nenachádzajú žiadne zvieratá. Ako K. Sóoš uviedol bolo tomu tak z dôvodu zimovania zvierat, keďže park nedisponoval priestormi vhodnými na ich zimovanie a tiež z dôvodu chýbajúcej evidencie.
V parku sa momentálne nachádza asi 45 druhov zvierat, ktoré sú zaevidované a majú svoje druhové karty. Sú to rôzne jaštery, hady, lamy, kone, ovce, plazy, opice, líšky, vtáci a mnoho iných.
„Veľkým problémom boli korytnačky. Nechcené korytnačky ľudia priniesli do parku a jednoducho hodili do jazierka, ktorý sa nachádza v parku,“ povedal K. Sóoš.
Išlo o invazívny druh, ktorý sa na Slovensku nevyskytuje. Ak by sa tento druh korytnačky dostal do voľnej prírody došlo by k skríženiu a teda vznikol by hybridný druh, ktorý by vytlačil druh pôvodný, ktorý je zákonom chránený.
Labuť hrubozobá bola tiež dôvodom sankcionovania. „Druhovú kartu labuť mala, chybou bolo to, že duplikát nebol odovzdaný na oddelenie životného prostredia,“ uviedol K. Sóoš.
Problémov nebolo málo a ich odstránenie si vyžadovalo systematické riešenia. K. Sóoš vníma tieto problémy ako chybu predošlého vedenia mesta. Terajšie vedenie sa snaží chyby odstrániť a hlavne Park zvierat zlegalizovať.
„Odkedy som bol poverený vedením Parku zvierat mal som tu už asi 8 rôznych kontrol z rôznych inštitúcii a to z ďaleka nie je koniec,“ doplnil K. Sóoš s tým, že cíti akúsi krivdu a polená pod nohami, žiadne konkrétne riešenia, návody, len kopec byrokracie.
„Roky sa tu nič nestavalo, len sa to tak viezlo. Nikdy sme nemali žiadne vízie do budúcna, pretože sme nikdy nevedeli, či ešte budeme fungovať aj ďalšiu sezónu,“ priblížil problém bývalého vedenia mesta.
Mnoho ľudí vníma Park zvierat ako neuveriteľne krásne miesto, ktoré má potenciál. Do budúcna by bolo vhodnejšie z hľadiska malej rozlohy parku, zamerať sa skôr na vtáctvo a jeho špeciálne druhy alebo malé cicavce, určite to nie je vhodné miesto pre levy, lamy a iné veľké zvieratá.
„Ja by som sa rád zameral skôr na handicapované zvieratká, ktoré nemôžu prežiť vo voľnej prírode. S podobným zariadením som sa stretol v Bratislave. V tomto zariadení sa nachádzajú zvieratá, ktoré nikto nechcel, ranené alebo handicapované zvieratá, alebo zvieratá choré,“ priblížil svoju víziu do budúcna.
Je veľmi veľa snov a plánov, zatiaľ majú prioritu existenčné problémy, s ktorými sa treba popasovať. „Bude dobre, treba len čas,“ odkázal v závere K. Sóoš.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Andrea Fecková | 11. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 312x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou