smahu správy

V máji je správny čas na výlet na severovýchod Slovenska

obrazokNechajte deti na Dukle dotýkať sa vojnovej histórie, fascinujú ich hlavne tanky

Pre priaznivcov vojnovej histórie sa začína hlavná sezóna 1. mája a sprístupnené sú po zime rôzne atrakcie. Návštevníci tak môžu vzdať hold padlým vojakom, obdivovať bojisko na Dukle, dotýkať sa tankov a inej ťažkej bojovej techniky z 2. sv. vojny. Obľúbený spôsob poznávania, ktorý fascinujúce hlavne deti a mládež.

Pri obci Veľkrop v stropkovskom okrese sa nachádza najväčší slovenský cintorín z 1. svetovej vojny, kde je pochovaných okolo 10-tisíc vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Cintorín má rozlohu 3360 metrov štvorcových. Stredom celého cintorína prechádzali v severojužnom a východozápadnom smere cestičky, ktoré rozdeľovali cintorín na štyri časti. V strede sa nachádzal centrálny kríž. Na náčrte je jasne viditeľné množstvo masových hrobov, z ktorých niektoré majú úctyhodne rozmery.
Vojnový cintorín Stropkov I. patrí medzi najväčšie v okrese a je súčasťou mestského cintorína. Nachádza sa tu spolu 96 hrobov. Cintorín má vlastnú architektúru a zjavne bol projektovaný ako monumentálne a pietne miesto pre padlých hrdinov monarchie.
Priestory Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku na slovensko-poľských hraniciach boli znovu sprístupnené verejnosti od 1. mája 2011 (pôvodne v októbri 1974). Veža je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk a krajiny pod ním. Vo vstupnej hale Vyhliadkovej veže si môžu návštevníci prezrieť tri výstavy „Umelecká fotografia z bojov na východnom fronte očami vojnového fotografa“, „Vojnové následky vo východoslovenskom regióne“, „Odmínovanie východoslovenského regiónu a nálezy munície“, „Výstavba Pamätníka 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom a výstavba Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku“, výstavu nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu.
Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Nachádza sa v blízkosti hraničného priechodu do Poľska.
Kapitolu vojnových dejín dokumentuje aj Vojenské múzeum priamo vo Svidníku. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944.
Mesto SVIDNÍK, leží v severnej časti Šariša, v Nízkych Beskydách, pri sútoku riek Ondava a Ladomírka. Je centrom podduklianského regiónu, ktorý je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku.
Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe.
Vo Svidníku sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, jedinečné, špecializované a najstaršie národnostné múzeum na Slovensku. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho, ktorej dominantou je súbor ikon, patriacich medzi najstaršie zbierkové predmety múzea. Svidník a okolité obce sa vyznačujú sakrálnymi, najmä drevenými stavbami.
Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 11. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 230x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou