smahu správy

Maľovaný svet oslávil 40. výročie svojho založenia

Spomienky na detstvo, ale aj príbehy o tom, ako práca v zbore nabádala na terajší chlebík, či pôsobenie v amatérskych speváckych telesách

Detský spevácky zbor Maľovaný svet vznikol v roku 1978 na podnet pani učiteľky, vyštudovanej zborovej dirigentky Ľudmily Jakubčovej za podpory vtedajšieho riaditeľa Domu detí Alexandra Soóša a riaditeľky Ľudovej školy umenia Evy Bedruňovej.
Názov zboru je odvodený od rovnomennej piesne „Maľovaný svet,“ ktorú zložil slovenský hudobný skladateľ Igor Bázik.

„Začínala som pôsobiť v Bratislave v detskom zbore Slniečko pri terajšom prezidentskom paláci. Tam som sa stretla s veľmi dobrým človekom, ktorý mi uveril, dal mi šancu a pomohol mi usadiť sa v Bratislave. Viedla som tam tri zbory. V Slniečku som bola asistentkou dirigenta. Na Novohradskej ulici som založila samostatný zbor Rosnička, s ktorým som začala chodiť na súťaže o zlatý veniec mesta Bratislavy,“ zaspomínala na svoje začiatky zakladateľka zboru Maľovaný svet Ľ. Jakubčová.
Ako ďalej uvádza pohybovala sa v kruhu ľudí, ktorí sa venovali zborovému spevu.
Keď ako veľmi mladá začínala, na Slovensku veľa dirigentov nebolo. Konzervatórium vyštudovala na Ukrajine, pretože odbor, ktorý študovala na slovenskom konzervatóriu nebol. Bola jednou z mála z tých, ktorí mali odborné umelecké vzdelanie špecializované na zborový spev a zborovú činnosť.
„Moje dvojročné pôsobenie v Bratislave mi dalo obrovský rozhľad. Absolvovala som dirigentské školenia, ktoré organizovalo národné osvetové centrum v Bratislave. Vynikajúci krok k tomu, aby som do Stropkova doniesla množstvo zborovej literatúry z československého hudobného archívu. Chodila som po školách, oslovovala učiteľov, detí… a deti prišli. Mesto Stropkov mi po celý čas vychádzalo v ústrety. Rozumiem tomu čo robím, napĺňa ma to a baví,“ dodáva Ľ. Jakubčová.
Viac ako 600 krát zbor reprezentoval Základnú umeleckú školu F. Veselého v Stropkove i samotné mesto Stropkov na rôznych súťažiach, výchovných a benefičných koncertoch doma i v zahraničí.
„V speváckom zbore Maľovaný svet, ktorý som ako žiačka navštevovala, som prežila krásne chvíle. Spievanie v zbore sa spája s mojím detstvom a mám na to krásne spomienky. DSZ Maľovaný svet otváral 40 rokov náruč mnohým deťom a učiteľom, ktorí spoločne prežívali radostné chvíle, spoznávali a objavovali nové a nepoznané,“ uviedla riaditeľka ZUŠ F. Veselého Miroslava Prusáková.
Na koncerte, ktorý sa konal pri príležitosti 40. výročia založenia DSZ Maľovaný svet pod záštitou Ministerstva školstva SR, boli prítomní mnohí hostia. Svojou účasťou nás poctil aj štátny tajomník Ministerstva školstva SR Peter Krajňák. Milé slová uznania a chvály spolu s diplomom priniesla zakladateľke DSZ Maľovaný svet Eva Zacharová – členka Poradného zboru pre zborový spev NOC Bratislava. Nechýbali ani bývalí žiaci ako Tatiana Karlíková Hicová, Tina Marko, Daniela Libezňuk, Katarína Duchoňová, či Michaela Sušinová a mnoho, mnoho iných.
„Navštevovala som ZUŠ v Stropkove, tiež som bola členkou zboru Maľovaný svet. Naštartovalo to moju umeleckú kariéru, keďže pôsobím ako herečka v divadle. Spev a umenie ma viedlo tam, kde teraz som,“ uviedla Daniela Libezňuk, členka činohry Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove.
Ako ďalej D. Libezňuk uvádza, najkrajšie boli sústredenia v Mikovej, kde spoločne mohli tráviť viac ako len pár hodín. „Celý čas sa spievalo, upevňovali sa nielen hlasy, ale aj vzťahy,“ dodáva.
„V dnešnej dobe sú rodiny tichšie ako kedysi. My sme boli doma tri sestry a u nás sa vždy spievalo. Dnes každý potrebuje len mobil, či tablet a všade je ticho. Prajem Maľovanému svetu práve takéto deti, aby prichádzali do zboru, aby spev rozvíjali, lebo aj dnes napriek pretechnizovanej dobe je spev tak veľmi potrebný,“ zaželala zboru D. Libezňuk.
K želaniu sa pripojila aj Tina Marko, ktorá praje DSZ Maľovaný svet, aby fungoval ďalších 40 rokov, aby nezanikol, lebo len tak sa deti majú možnosť stretávať, utvárať nové priateľstvá, zažiť niečo nové a aj prostredníctvom spevu sa dokážu rešpektovať samy navzájom.
„Hudbe sa venujem ako amatér. Spievať som začala od 7 rokov, neskôr som založila cirkevný gréckokatolícky zbor v Stropkove. Spievam v cirkevnom katedrálnom zbore v Košiciach. Počas materskej som vydala CD pre deti – Piesne pre radosť, ktoré je aj mojou radosťou,“ uviedla Tina Marko.
„Najkrajšími spomienkami boli všetky sústredenia, koncerty, okresné aj krajské prehliadky, z ktorých sme si odniesli nejaké pamätné listy, ocenenia, diplomy,“ zhodli sa obe bývalé žiačky.
Jediným mužským zástupcom v zbore bol redemptorista Milan Zaleha.
„Maľovaný svet znamená pre mňa spomienky na detstvo, na to ako som chodil do tohto zboru i na to, ako som do zboru chodiť prestal. Bolo tu jedno dievča, ktoré ma pozvalo do zboru v chráme – pre mňa to bolo podstatné, keďže som sa hľadal. Bolo dôležité dostať sa do tohto spoločenstva. Zbor bol akousi cestou do kresťanského spoločenstva, ktoré ma podržalo v tzv. „teľacom veku,“ keď má človek krízu viery,“ uviedol.
Teraz pôsobí ako kňaz redemptorista, rehoľník a má tiež na starosti vydavateľstvo Misionár. Je predstavený kláštora v Michalovciach.
„Nech je DSZ Maľovaný svet vždy miestom, kde bude radosť a kde ľudia, ktorí budú spievať budú nachádzať zmysel svojho života,“ dodal M. Zaleha.
Bývalá žiačka Katarína Duchoňová, rodená Mašlejová bola fascinovaná zvukom detských hláskov, ktorý sa niesol až do prízemia bývalého MsKS.
„Na skúške bola disciplína, ale zároveň aj srdečná atmosféra. Tento môj prvý dojem dotvárala slnkom zaliata skúšobňa v sále a energia našej pani učiteľky. Tá jej mala vždycky na rozdávanie. I keď bola prísna, jej spôsob, akým zbor viedla, sa pre mňa stal inšpiráciou,“ vyznáva K. Duchoňová.
Ako ďalej uvádza, režim padol, vymenili sa riaditelia ZUŠ, z malých speváčikov v Maľovanom svete sa stali maminy a virtuálny svet nám záujem detí posiela do úplne iných rovín.
„Čo sa nezmenilo je, že Stropkov má detský zbor s tradíciou, ktorá verím minimálne ďalšiu štyridsiatku pretrvá. Ale nebude to ľahké. No pokiaľ nám záleží, aby naše deti poznali reálne kamarátstva, učili sa svoje emocionálne prežívanie umelecky stvárniť a dokázali zabojovať za spoločný cieľ, je našou povinnosťou platformu pre toto obohatenie spevavých detských duší podporovať a zatraktívňovať. Každý zo svojej pozície, i tej rodičovskej,“ dodáva K. Duchoňová.
Najkrajšou spomienkou zakladateľky DSZ Maľovaný svet sú roky, kedy mala v zbore 70 detí, kedy mali prípravný zbor, aj zbor koncertný. Spievali veľmi náročný repertoár – spievali Bacha, jazzové skladby, spievali štvorhlasne, chodili na krajské súťaže.
„V súčasnosti sa mi to nedarí dosiahnuť, lebo v Stropkove je veľmi málo detí, veľmi málo detí sa rodí. Spev nie je pre deti až taký atraktívny ako šport. Je veľmi veľa talentovaných detí, ale sú tak vyťažené, že jednoducho nedokážu nájsť čas na skúšky, hoc by radi prišli,“ hovorí Ľ. Jakubčová a dodáva, že len keď máme talentované deti, ktoré chodia na systematické nácviky, len vtedy sa dajú urobiť veci, po ktorých sama túžila celý život.
„Želám si, aby mladí rodičia ostávali doma – v našom regióne, dali nám deti a my sa z ich detí budeme snažiť vytvoriť budúcich intelektuálov. Venovať sa im tak, aby mali dobré srdiečko, aby mali radi ľudí, zvieratá, prírodu a umenie. Umenie je cesta človeka k rozvoju emócii. Človek, ktorý sa rozvíja po emočnej, emotívnej stránke je dobrý človek. Taký človek rozosieva radosť, emócie a každému je príjemné stretnúť sa s takým človekom, lebo odchádza naplnený, šťastný a spokojný,“ dodáva v závere Ľudmila Jakubčová.
Primátor mesta Stropkov O. Brendza praje do ďalších rokov všetkým členom zboru veľa nových, nezvyčajných, prekvapivých umeleckých vystúpení, ktoré osviežia divákov a zároveň chce zaželať jubilantovi ešte veľa úspechov, mnoho schopných, šikovných a úspešných mladých spevákov, ktorí budú šíriť dobré meno Detského speváckeho zboru Maľovaný svet.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Andrea Fecková | 4. 5. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 244x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou