smahu správy

Cestovný ruch v stropkovskom okrese zaznamenal rastúci trend, počet návštevníkov sa zvýšil

obrazokV porovnaní s rokom 2016 sa počet návštevníkov zvýšil o 42,4 %. Z celkového počtu 1 799 návštevníkov bolo vyše 78 % slovenských návštevníkov, zahraniční návštevníci pricestovali prevažne z Českej republiky, Poľska, či Ukrajiny.

V roku 2017 bolo v okrese Stropkov 12 ubytovacích zariadení s kapacitou 92 izieb a 253 lôžok. Priemerná cena za jedno prenocovanie dosiahla v okrese Stropkov 9,81 eur.
Mesto Stropkov a jeho okolie svojim návštevníkom ponúka bohatú históriu, prekrásne prírodné scenérie, unikátnu vodnú nádrž Domaša, ktorá je od Stropkova vzdialená 10 kilometrov. V meste sú rybníky s možnosťou športovania i rybolovu, letné kúpalisko, krytá plaváreň, či tenisové dvorce.
Kaštieľ v Stropkove je posledná zachovaná časť mestského hradu, ktorý prešiel výraznými stavebnými úpravami. Jeho najcennejšou časťou so zachovanými renesančnými znakmi je rytierska sieň. Celoročne sú tu inštalované výstavy s rozličnou tematikou.
V Tisinci a jeho blízkom okolí sa nachádza viacero židovských cintorínov so zachovanými náhrobnými kameňmi, tiež udržiavané vojenské cintoríny z obdobia I. a II. svetovej vojny.
Severovýchodným smerom od Stropkova sa nachádza obec Potoky s prekrásnym dreveným chrámom sv. Paraskievy z roku 1773, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska.
Najvýznamnejšou kultúrnohistorickou pamiatkou Stropkova je gotický kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Kristovej. Kostol a kláštor františkánov tiež prezrádza veľa z histórie nášho mesta.
Jarné a letné mesiace sú bohaté na kultúrne, športové, či iné podujatia. V máji sa stavajú máje, beží sa Stropkovská 20, cyklisti si prídu na svoje počas Ondavského cyklomaratónu, pre deti je pripravený detský cyklomaratón a mnoho iných.
Tohtoročnou špecialitou sú určite Majstrovstvá Slovenska vo volejbale junioriek 2018.
Deň detí sa už tradične oslavuje na Námestí SNP v Stropkove, či pod vlekom, kde je pripravená akcia Stropkovský špekáčik. Netreba zabudnúť ani na Tradičný stropkovský jarmok, či Stropkovské hradné slávnosti, ktoré sa budú konať v auguste a určite prilákajú pozornosť domácich i zahraničných návštevníkov.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 27. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 339x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou