smahu správy

Apríl - mesiac lesov a vtákov

Apríl je mesiac, keď na slovenské územie priletí najviac sťahovavých vtákov. Sledovanie jarných príletov prispieva k rozširovaniu poznatkov o vtáctve.

Sťahovavé operence, ktoré sa za teplom odsťahovali do rovníkovej Afriky, sa k nám vrátia v priebehu apríla až prvej dekády mája. Lastovičky, belorítky, mucháriky či dážďovníky zdolávajú na ceste domov tisíce kilometrov.
Mesto Stropkov sa nachádza v údolí rieky Ondava, je súčasťou Nízkych Beskýd – Ondavskej vrchoviny. Medzi zaujímavé živočíšne druhy v tejto lokalite určite patria stehlík obyčajný, bocian biely, belorítka obyčajná, lastovička obyčajná, vrabec poľný, či vrabec domáci, ale aj žltochvost domový, alebo kanárik poľný.
Najrozšírenejšou lesnou formáciou v okolí Stropkova sú dubovo-hrabové lesy. V týchto lesných celkoch hniezdia predovšetkým jastrab veľký, myšiak hôrny, orol krikľavý, ale aj holub hrivnák, či holub plúžik, pinka obyčajná, sova obyčajná, sojka obyčajná, sýkorka veľká i sýkorka belasá.
Ak potulkami jarnou prírodou zbadáte vtáka, ktorého predok hlavy od zobáka až za oči bude jasnočervený, ostatok až do záhlavia a vrchná časť krku čiernej farby, vrch tela hnedý, vedzte, že ide o stehlíka obyčajného, ktorý patrí medzi naše obyčajné druhy. Nájsť ich môžeme v ovocných sadoch, záhradách, pasienkoch, či okolo vrbiny alebo dubiny.
Jastrab veľký je dravý vták, ktorý na Slovensku hniezdi od južných lesov až po horské lesy. Vyniká svojimi letovými schopnosťami a nerád krúži, no vďaka širokým krídlam a dlhému chvostu má výborné manévrovacie schopnosti.
Myšiak hôrny je náš najhojnejší dravec. Najčastejšie sedí na vyvýšených miestach a zdržiava sa v lesoch, ale býva aj na okrajoch lesov alebo na poliach. Patrí medzi užitočné dravce, pretože sa väčšinou živí myšami a hrabošmi.
Každému je dobre známy bocian biely a nemožno si ho zmýliť s nijakým iným vtákom. Prilieta k nám začiatkom apríla a odlieta koncom augusta, začiatkom septembra. U nás je zákonom chránený. Nemý vták, ktorý vydáva zvuk známym klepaním zobáka, keď zvráti hlavu za chrbát.
Práve 1. apríl patrí každoročne vtákom. Prvoaprílová ochranárska tradícia sa zrodila ešte v časoch rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju už v roku 1900 prírodovedec Otto Hermann, ktorý žil a pôsobil v Brezne. Bol to ornitológ a entomológ, politik, novinár, archeológ a antropológ. Popri ostatných početných aktivitách bol činný predovšetkým ako prírodovedec – zoológ európskeho formátu. Bol priekopníkom ochrany prírody na Slovensku, v Uhorsku.

obrazok

Andrea Fecková | 20. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 174x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou