smahu správy

Regionálny deň Východoslovenskej distribučnej v Stropkove - ...na slovíčko so starostami

Minulý týždeň sa v Stropkove konal Regionálny deň, na ktorom sa preberali možnosti pomoci samosprávam. Východoslovenská distribučná, a. s. začala s celodenným podujatím už v roku 2017 a otvorila tak osobný komunikačný kanál. Obce a mestá riešia nielen otázky týkajúce sa rozvoja samotnej obce, ale častokrát aj individuálne požiadavky občanov.

V Mestskom kultúrnom stredisku v Stropkove sa preto stretli desiatky starostov, aby diskutovali o možnostiach spolupráce s VSD, a. s., ktorá distribuje elektrinu na celom východnom Slovensku, a teda aj stropkovskej lokalite.
Stretnutie pozostávalo zo zhrnutia najaktuálnejšieho vývoja v oblasti elektroenergetiky na domácom trhu a tiež informovania o svetových trendoch.
„Medzi naše najpálčivejšie potreby už tradične patrí infraštruktúra v obci, verejné osvetlenie, ale tiež otázka dostupnosti internetu. VSD má rozsiahlu infraštruktúru po celom východe Slovenska, dokonca v najodľahlejších obciach, a to by sme radi v spolupráci s VSD využili, resp. spoliehame sa, že nám sami ponúknu moderné a technologicky unikátne riešenia. Záujem o takéto osobné diskusie a riešenia šité na mieru je z našej strany obrovský, preto veľmi oceňujem, že VSD ako prvá spomedzi správcov inžinierských sietí, a tým nemyslím len elektrinu, prišla s ponukou zorganizovania takéhoto celodenného stretnutia,“ priblížil Regionálny deň s VSD primátor mesta O. Brendza.
VSD predostrela riešenia zabezpečenia technickej infraštruktúry pre internetové pripojenie aj tam, kde provideri bežne vyhodnocujú lokalitu ako málo atraktívnu pre nevyhnutné investície. Tiež riešenia pre obecné byty. Najčastejším problémom bývajú byty sociálne slabších, či neprispôsobivých obyvateľov, kde dochádza k neoprávnenému odberu energií, nielen elektriny, a s tým súvisiace znehodnocovanie obecného majetku.
Vyše 30 starostov aktívne diskutovalo o svojich problémoch. „Celkom nás prekvapilo, koľko obcí, najmä menších, má ešte stále pred sebou rekonštrukciu zastaralého verejného osvetlenia, a preto sme radi, že im môžeme pomôcť a poradiť. Ponúkame v tomto smere ucelený a najmä finančne aj technologicky výhodný koncept pre obce, ktoré sa boria s obmedzenými možnosťami financovania. Dokážeme zabezpečiť pripravnú, dokumentačnú a realizačnú časť, ale takisto niekoľkoročný servis vrátane manažovania spotreby. Tým máme na mysli najmä flexibilné reakcie na vývoj trhu, a teda aj stále sa rozširujúce možnosti šetrenia elektrinou,“ uviedol riaditeľ divízie Sieťový obchod VSD Jaroslav Huršč.
Otvorene sa hovorilo o dnes ešte pilotnom projekte lepšieho vyrozumievania domácností o plánovaných odstávkach elektriny, či o priblížení služieb VSD viac k občanovi v spolupráci so samosprávou.
Regionálne dni sú ideálnym formátom pre diskusiu a nachádzanie vzájomne výhodných riešení. „Určite by sme chceli osloviť aj ďalších – napríklad vodárov, plynárov a pod., aby sa pridali k VSD,“ zhodnotil podujatie primátor O. Brendza.
-av,af-

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 20. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 201x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou