smahu správy

So športom možno začať v každom veku

obrazokOstať aktívny a v dobrej kondícii sa oplatí aj vo vyššom veku. Šport v tejto fáze života človeka odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva elán a potrebnú energiu do života. Šport určite nie je iba doménou mladých ľudí.
Pozitívnym príkladom je určite bežec Ján Polončák z Bane.

„Vyčistiť hlavu je možné len pri behu,“ spomína na svoje začiatky Ján Polončák.
S aktívnym behom začal na prelome rokov 2012 až 2013. Jeho prvými pretekmi bola Stropkovská desiatka. Druhé preteky, ktoré absolvoval bol Dukelský beh mieru. Štartovalo sa z Dukelského priesmyku a bežalo sa až do Svidníka na pešiu zónu.
V októbri 2014 bežal svoj prvý maratón – Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, ktorý úspešne dokončil s časom 03:25:00.
„Mojim cieľom bolo zvládnuť maratón do 4 hodín a podarilo sa mi finišivať s takýmto krásnym časom, bol som veľmi spokojný,“ priznáva J. Polončák.
Trénuje a pripravuje sa veľmi svedomito a pod 10 km denne nebeží, záleží od pretekov, na ktoré sa pripravuje. Momentálne je príprava intenzívnejšia, pretože sa pripravuje na „Furčiansky maratón“. „Beh je podľa mňa najčistejší šport. Futbal, či hokej si vyžaduje omnoho viac financií. Mojím veľkým snom je dať maratón pod 3 hodiny a teraz mi už chýba len málo – 5 minút,“ usmieva sa.
Tohto roku bude bežať maratón v Berlíne. Nie je to však jeho prvé zahraničné podujatie, keďže v októbri 2017 bežal Mníchovský maratón s časom 03:10:35, len týždeň po košickom polmaratóne, kde dokonca prekonal svoj „osobák“. Polmaratón v Košiciach finišoval s časom 01:25:49. Medzi tie zahraničné patrí tiež Cracovia Maratón v poľskom Krakowe.
„Týždeň na zregenerovanie bolo málo, keďže som ten košický polmaratón bežal na plný výkon,“ priblížil Ján Polončák.
Najkrajší a nezabudnuteľný bol určite beh Od Tatier k Dunaju, ktorý bol náročný, pretože človek je v strehu 27 hodín a po skončení má každý v nohách 60 km. Stropkov zastupovalo 6 bežcov a domov si odniesli krásne druhé miesto.
„Bolo to nádherné, jeden druhého sme povzbudzovali a motivovali, podporovali. Bola to krásna tímová práca, ktorá nás hnala dopredu,“ uviedol.
V prvom úseku, ktorý bežal, prekonal časový rekord za všetky ročníky doposiaľ. Tomuto preteku dáva Ján najväčšiu hodnotu.
V marci tohto roku sa zúčastnil Laboreckej desiatky a tiež Podtatranského krosového polmaratónu vo Svite s časom 01:53:50. Ide o charitatívny beh zameraný na pomoc osobám trpiacim na druh svalovej atrofie, pri ktorej ide o stratu buniek centrálnej nervovej sústavy, ktoré ovládajú vôľou ovplyvniteľné svalové pohyby. Charitatívny bežecký pretek, ktorý pomôže ľudom v neľahkých životných situáciách a hlavne im dá nádej na lepší zajtrajšok.
Aktívne sa venuje behu, ostatné športy si rád pozrie len ako divák. Intenzívne sa venuje svojmu sadu, z ktorého má nesmiernu radosť a ďalšiu energiu.
Srdcovkou stále ostáva Stropkovská dvadsiatka, ktorá je najstarším športovým podujatím v regióne, a ktorá sa bude konať v máji. Aj touto cestou prosí Janko Polončák širokú verejnosť a milovníkov športu o účasť a podporu bežcov počas týchto pretekov.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 20. 4. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 108x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou