smahu správy

Marec - mesiac knihy v Mestskej knižnici priniesol mnoho zaujímavých akcií pre malých i veľkých

Program Mestskej knižnice v mesiaci marec bol veľmi bohatý nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Pre žiakov materských a základných škôl bola pripravená akcia pod názvom Rozprávky o psíčkovi a mačičke – Ako si psíček s mačičkou piekli tortu na meniny. „Deťom som čítala rozprávku, rozprávali sme o tom, akú tortu by napiekli oni, aké ingrediencie by do torty dali. Potom sme si takú tortu „napiekli“ aj my. Všetky deti sa krásne zapájali a po prečítaní rozprávky si vyfarbili obrázky psíčka a mačičky,“ priblížila priebeh tejto akcie M. Jacečková, vedúca Mestskej knižnice. Za celý mesiac sa zážitkového čítania zúčastnilo 315 detí.
Pri príležitosti 190. výročia narodenia rozprávkara Pavla Dobšinského sa pre deti prvého stupňa základných škôl konal v knižnici rozprávkový deň.
„Povedali sme si Rozprávku o rozprávkarovi, priblížili sme si život tohto zberateľa slovenských ľudových rozprávok. Zopakovali sme si, čo je to rozprávka a aké má znaky. Jednu z jeho rozprávok sme si prečítali,“ uviedla M. Jacečková.
Pre deti boli pripravené rôzne zábavné úlohy – skladanie puzzle ilustrácií kníh, doplňovačka, spájanie názvov rozprávok a iné. O túto akciu bol zo strany škôl veľký záujem a zúčastnilo sa jej spolu 156 detí.
Mestská knižnica v marci ponúkla dve výstavy. Jednou bola výstava obrazov stropkovského rodáka Romana Presaloviča pod názvom Ornamenty, ktorej sa zúčastnilo 25 ľudí.
Výstavy „Od Stalingradu do Bratislavy“, ktorá sa konala pri príležitosti 75. výročia víťazstva v bitke pri Stalingrade a 75. výročia boja 1. Československého samostatného práporu v ZSSR pri Sokolove, sa zúčastnilo 42 ľudí.
Aj školy mali o túto výstavu záujem a sprievodným programom tejto výstavy bol dokumentárny film Stalingrad.
Taktiež prebehlo v knižnici okresné kolo Vansovej Lomničky – súťaže v prednese poézie a prózy žien. Napriek nízkej účasti to bol skutočne nádherný kultúrny zážitok.
„Mesiac marec v našej knižnici môžem hodnotiť len pozitívne. Deti pozorne počúvali čítané rozprávky, s radosťou sa zapájali do rôznych úloh, ktoré boli pre ne pripravené. Navštívili nás nielen deti zo stropkovských MŠ a ZŠ, ale prišli k nám aj deti z okolitých obcí, klienti Domu detí božieho milosrdenstva, deti z komunitného centra a klienti Domu sociálnych služieb. Najväčšej popularite sa tešili Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Akcií sa spolu zúčastnilo 661 ľudí,“ uviedla M. Jacečková.
V mesiaci apríl je pripravená unikátna putovná výstava „Biblia na cestách“. Výstava Biblií má za úlohu priblížiť bibliu ako knihu kníh nielen z pohľadu historického, ale predovšetkým priblížením jej posolstva súčasnému človeku.
Návštevníci budú mať možnosť prezrieť si vyše 200 exponátov kníh napísaných v rôznych svetových jazykoch. Výstava ponúkne súčasné preklady biblie, komentáre, slovníky, encyklopédie a sprievodnú literatúru. Časť vystavených kníh bude venovaná deťom a mládeži.
„Návštevníkov bude výstavou celé tri týždne sprevádzať pán Milan Šurman formou prednášok. Túto výstavu sme u nás v knižnici už mali v roku 2012 a tešila sa veľkej obľube a návštevnosti zo strany škôl aj verejnosti. Terajšia výstava je obohatená o nové tituly. Verejnosti bude sprístupnená od 4. do 20. apríla 2018,“ priblížila program knižnice na mesiac apríl M. Jacečková.
Do fondu knižnice pribudnú v apríli ďalšie nové tituly, prevažne pre dospelých. „Táto literatúra je u nás najpožičiavanejšia a nové knihy sa tak u nás dlho neohrejú,“ dodala M. Jacečková.
Pokračovať sa bude aj v burze kníh, kde záujemcovia môžu nájsť vyradené knihy, alebo knihy darcov – občanov mesta Stropkov. Každá kniha sa na burze predáva za 0,50 eur a peniaze z predaja budú použité na zakúpenie nových titulov.
„Za každú knihu sme nesmierne vďační. Sú to knihy, ktoré už ľudia prečítali, alebo detské knihy, z ktorých deti už vyrástli. Buď tieto knihy idú do burzy, alebo sa môžu nahradiť zničené knihy, čomu sa veľmi tešíme nielen my,“ povedala vedúca knižnice.
Používateľom knižnice v Stropkove je k dispozícii množstvo nových titulov, ktoré boli zakúpené vďaka finančným prostriedkom, ktoré knižnica získala prostredníctvom projektu Fond na podporu umenia v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky so spolufinancovaním mesta Stropkov. Knižnica je pre používateľov otvorená od pondelka do soboty.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 13. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 199x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou