smahu správy

Ulice Hlavnú a Hrnčiarsku spájal prechod Kamenica – už čoskoro tu vyrastie átrium

obrazokAtraktívny priestor na bývanie a podnikanie

Lokalite pod Kamenicou, kde kedysi stáli dva domy – dom Parilákovcov a Fajčákovcov, bývalé pohostinstvo Amsa, sa venovalo predchádzajúce vedenie mesta a v roku 2015 spracovalo objemovú štúdiu na šesť polyfunkčných domov.

„Mesto sa v tomto projekte rozhodlo pokračovať a dali sme spracovať aj alternatívny návrh riešenia predmetnej lokality s piatimi domami. V roku 2016 sa projektom zaoberalo aj mestské zastupiteľstvo a poslanci MZ napokon rozhodli, že do realizácie pôjde druhý návrh piatich domov,“ uviedol primátor mesta O. Brendza.
Následne prebehol proces nevyhnutný pre realizáciu celého projektu. V uplynulom roku prebehla asanácia nehnuteľností a čoskoro by sa mala začať samotná výstavba.
„Vďaka projektu vznikne v meste ďalšia atraktívna lokalita v širšom centre a pribudne tam 28 parkovacích miest. Okrem výstavby polyfunkčných domov je v tomto roku naplánovaná aj prvá etapa rekonštrukcie Hrnčiarskej ulice,“ dodal O. Brendza.
V rámci spomínanej rekonštrukcie prebehne v tomto roku výmena asfaltového povrchu od ulice Mlynskej po ulicu Športovú a vymenené budú aj stĺpy verejného osvetlenia a mestského rozhlasu.
Ako uvádza konateľ spoločnosti NEXT Investments Ing. Marek Mačuga, za prvotnou myšlienkou a projektom je mesto Stropkov, ktorého cieľom bolo zatraktívniť a oživiť lokalitu, ktorá nebola v najideálnejšom stave pre okolitých obyvateľov.
„Vzhľadom na svoju veľkosť a polohu tento priestor skrýval veľký potenciál a tak sme sa ho snažili využiť. Na základe zadania bola vypracovaná štúdia polyfunkčných domov spolu s parkoviskom. Spolu s ňou bol vyhotovený projekt pre územné rozhodnutie, čo slúžilo ako podklad pre verejno-obchodnú súťaž, ktorú naša spoločnosť vďaka najvyššej cene vyhrala,“ priblížil M. Mačuga.
V minulosti spájal Hlavnú a Hrnčiarsku ulicu prechod „Kamenica“ a pätica domov svojim usporiadaním vytvára spoločné átrium, preto vznikol tento výstižný názov „Átrium pod Kamenicou“.
Komplex má priniesť obsluhu občianskej vybavenosti, ktorá v danej lokalite chýba. Rovnako tak sa vytvára priestor, kde ľudia budú môcť tráviť voľný čas a v spojitosti s pešou zónou na Hrnčiarskej ulici sa tu utvorí nové centrum sídliska.
„Átrium pod Kamenicou nie je bežný bytový dom. Svojou polohou, architektúrou a štandardom je určený najmä pre obyvateľov, ktorí chcú spojiť podnikanie s bývaním a hľadajú vyšší štandard v centre mesta,“ doplnil M. Mačuga.
Táto polyfunkcia pozostáva z piatich domov, pričom každý z nich sa skladá z troch častí. Prvá je komerčná a nachádza sa na prízemí objektu. Ponúka retailovú plochu od 130 do 140 m2 v závislosti na konkrétnom priestore. Ten sa dá využiť pre jednu veľkú predajňu, alebo dve menšie prevádzky, či kancelárie. Táto časť je plne autonómna od zvyšku objektu.
Bytová časť sa nachádza na druhom a treťom nadzemnom podlaží. Bude ponúkať komfortné bývanie s približne 180 m2 úžitkovej plochy a viac ako 70 m2 terás.
Poslednou časťou bude spoločné átrium, pod ktorým sa bude nachádzať pivničná kobka a garážové státie.
„Átrium pod Kamenicou je pripravované v štandarde holobyt, čo znamená, že konečný vlastník si záverečnú časť môže dokončiť podľa vlastných predstáv. Nadštandardom, ktorý v projekte realizujeme je podlahové kúrenie spolu s elektrickými žalúziami, či predpríprava na klimatizáciu v bytovej časti. V komerčnej časti sme sa zase rozhodli pre kompletné presklenie v hliníkových profiloch, ktoré dodá objektu vyšší štandard. Ten podtrháva aj skelet objektu, ktorý tvorí železobetónový monolit,“ dodal v závere M. Mačuga.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 6. 4. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 661x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou