smahu správy

Jozef, Jozefko, Jožo, Jožko, Ďoďo, Dodo, Jojo...

Mužské meno Jozef má hebrejský pôvod a význam mena je „Boh pridá, rozhojní“.
Jozefovia, ktorí majú meniny 19. marca, odmalička vedia presne čo chcú. Mnoho významných osobností z dávnej minulosti, ale aj súčasnosti, je nositeľom tohto hebrejského mena.

Jozef II. rímsko-nemecký cisár a neskôr rímsko-nemecký kráľ, ktorý sa narodil v roku 1741 ako štvrté dieťa a prvý syn panovníčky Márie Terézie. Bol vymenovaný za spoluvládcu Márie Terézie. Pričinil sa o množstvo reforiem, medzi ktoré patrí aj Tolerančný patent a zrušenie nevoľníctva. Počas svojej vlády vydal množstvo patentov v rôznych oblastiach.
Jozef Murgaš sa narodil v roku 1864, bol rímskokatolícky kňaz, maliar, slovenský vynálezca a priekopník bezdrôtovej telekomunikácie. Pravdepodobne ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. Svojimi patentmi si získal uznanie celého sveta.
Jozef Gregor Tajovský, ktorý sa narodil o desať rokov neskôr ako J. Murgaš, bol slovenský prozaik, dramatik, básnik, redaktor, učiteľ, úradník aj politik. Bol vedúcou osobnosťou druhej vlny slovenského literárneho realizmu a ako dramatik zakladateľom slovenskej realistickej drámy. Od vstupu do literárneho života nachádzal cestu k slovenskému ľudu, k jeho kultúre a s veľkou pozornosťou si všímal jeho život, odkrýval jeho mravné hodnoty. Vrúcne miloval svoj rodný kraj – Slovensko a jeho ľud.
Medzi jeho najznámejšie diela určite patrí Maco Mlieč, Mamka Pôstková, Horký chlieb, Mišo. Z drámy sú to určite Ženský zákon, Statky – zmätky a mnoho iných.
Jozef Cíger Hronský bol slovenský spisovateľ, učiteľ, maliar, redaktor, autor literatúry pre deti a mládež, neskôr tajomník a správca Matice Slovenskej. Narodil sa vo februári v roku 1896 vo Zvolene. Začínal písaním krátkych noviel a próz, ktoré neskôr vyšli v zbierkach. Vo svojich dielach sa vracia k spomienkam na detstvo, vkladá do nich dobrodružstvá a učenie o kresťanskej láske. Upravoval slovenské ľudové rozprávky a vytváral aj svoje vlastné. Nezameniteľný Smelý Zajko, Smelý Zajko v Afrike, Kremnické povesti, Traja bratia, Zakopaný meč a mnoho iných.
Nezabudnuteľný slovenský herec Jozef Kroner, ktorý pochádzal z 12 detí. Popri svojej práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Bol to pán herec, o ktorého kvalitách a charizme nikto nepochybuje.
Začínal v Armádnom divadle v Martine. V činohre SND v Bratislave pôsobil od roku 1956 až do svojho odchodu do dôchodku. Účinkoval v mnohých televíznych filmoch a seriáloch – Kubo, Živý bič, Rysavá jalovica, Ruže a sneh, Slovácko sa nesúdi, Sváko Ragan, Tisícročná včela, Vianočné oblátky… V roku 1967 získal titul Zaslúžilý umelec a v roku 1978 titul národný umelec.
Stropkovčan Jozef Kiklica, ktorý je vášnivým milovníkom histórie, numizmatikom. Priťahoval ho lesk mincí, ale aj ich umelecká hodnota. Stal sa členom košickej pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti. Vlastní typovú zbierku, v ktorej sú drobné mince Československa od roku 1918 až do roku 1993. Zahraničné mince nezbiera. V okrese Stropkov, či Svidník nepoznáme nikoho, kto by sa numizmatike venoval.
K úspešným patrí určite aj rodinná firma, ktorú založil Jozef Kmiť. Spolu s manželkou kúpili zdevastovaný družstevný dvor s rozpadnutou koniarňou a dali sa do tkania šnúrok Dnes vedia trhu ponúknuť kvalitné šnúrky a svojich odberateľov majú i v zahraničí.
Jozef Motyka, stálica a zároveň jeden z najvýraznejších talentov divadelného ochotníckeho súboru Ondavan.
Rodák zo Stropkova Jozef Kožlej je futbalový útočník, ktorý je známy pre svoje zakončovateľské schopnosti. V súčte gólov zo všetkých ligových súťaží je najlepším strelcom Slovenska v histórii.
Výber mena ovplyvňuje náš život viac ako by sme chceli. Viacero výskumov ukázalo, že naše meno má veľký vplyv na to, ako nás okolie vníma. Kým v minulosti sa toto biblické meno tešilo veľkej obľube, dnes je „Jozef“ na ústupe.
Tak či onak prajeme všetkým Jozefom hlavne pevné zdravie.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 23. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 356x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou