smahu správy

Kraslice ako ľudové umenie

Kraslica ako symbol jari, nového života, prebúdzajúceho sa prvého ročného obdobia, tepla a svetla, ale aj sily.
Kraslica, alebo ak chcete písanka, či cifrované vajíčko, je vajíčko vyfúknuté a ozdobené viacerými výtvarnými technikami. Používajú sa jednoduché, ale aj zložité techniky. Často sa na vajíčka lepia potlače s rôznymi obrázkami.
Tejto krásnej záľube sa už od útleho detstva venuje aj Katarína Ivančová zo Stropkova. „Vajíčka zdobím vlastne už od malička, vždy v tomto Veľkonočnom pôste. Keď sme u babky stáli pri „šparthete“ a maľovali sme pisanky, hnevala som sa, že moje nie sú také pekné ako ich“, zaspomínala Katarína Ivančová.
Vajíčka zdobí už takmer tridsať rokov a priviedla ju k tomu mamka a babka.
„Vajíčko si vyfúknem, dobre ho vymyjem a nechám vysušiť. Potom ich napichnuté na špajle namáčam do farby. Následne roztopím voskovku nad čajovou sviečkou a nanášam ju špendlíkom. Od jeho veľkosti záleží, aké sú čiary hrubé. Na začiatku väčšinou neviem, ako vajíčko bude vyzerať. Začnem ukladať čiarku ku čiarke, pridám bodky…“, priblížila K. Ivančová.
Ešte donedávna používala len staré vzory, ktoré jej odovzdala mamka a postupne skladala svoje vlastné. Inšpiráciu hľadá aj na internete.
Ďalšou jej obľúbenou technikou je madeira, pri ktorej sa používa vŕtačka. Postup je síce komplikovanejší a prácnejší, ale výsledný efekt skutočne stojí za to.
Ako K. Ivančová uvádza, vajíčko si musí najprv presne rozmerať, nakresliť si vzor ceruzou a potom jemne vyvŕtavať predkreslený vzor. Vajíčko sa následne umyje a maľuje voskom, ktorý sa nanáša špendlíkom.
Akúkoľvek techniku si človek zvolí, vyžaduje si to určitú dávku trpezlivosti, citu, pevnú a presnú ruku.
„Zastávam názor, že ak to dokážu urobiť ostatní, tak prečo by som to neskúsila aj ja. Nikdy nepoviem, že to neviem, dokiaľ to nevyskúšam“, prezradila nám.
S ich výrobou začína hneď po Vianociach a zatiaľ má vyrobených 350 kraslíc. Popri rodine a ostatných povinnostiach stíha denne vyrobiť 10 až 15 kraslíc.
Vraví sa tomu poctivá príprava na predajnú výstavu, ktorá sa bude konať v Stropkove už tento piatok.
„Staršia dcéra je tretiačka, pomaly sa priúča. Vyrobila už zopár kraslíc, ale nemá takú trpezlivosť a nepočúva ma, čo jej radím. V kútiku srdca dúfam, že po mne niečo podedí“, smeje sa Katarína Ivančová.
Okrem iného skúša aj háčkovanie a jej ďalšou vášňou sú torty, na ktoré popri krasliciach neostáva mnoho času.
Veľká noc patrí spolu s Vianocami nepochybne medzi dva najkrajšie sviatky v roku. Obklopujeme sa typickými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov. Kraslice, ktoré poznajú všade vo svete sú najstarším symbolom a v podstate ide o pohanský znak, prostredníctvom ktorého sa vítala jar počas rôznych rituálnych obradov.
V náboženskom zmysle symbolizuje znovuzrodenie, ale aj prepojenie Starého a Nového zákona.
Kedysi sa kraslice farbili väčšinou na červeno, aby tak pripomínali Ježišovu krv a nikdy sa nemaľovali na modro, pretože to charakterizovalo smútok.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 23. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 327x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou