smahu správy

Výročie prvej písomnej zmienky o meste Stropkov

Oslavy 614. výročia prvej písomnej zmienky o meste Stropkov, ktorá pripadá na 12. marec 1404, sa konali uplynulú nedeľu.
Stropkov – mesto, ktoré má bohatú históriu, mnoho známych a silných osobností a svoju priemyselnú základňu.

Mesto, ktoré je predurčené na rozvoj turistiky a cestovného ruchu s atraktívnym prírodným prostredím, bohatou flórou a množstvom zveri.
Mesto, ktoré má dobrú úroveň poskytovania športovo-rekreačných služieb a v neposlednom rade mesto, ktoré sa môže pýšiť zelenou perlou východu – vodnou nádržou Veľká Domaša.
Samospráva založila pri tejto príležitosti novú tradíciu a v nedeľu 11. marca 2018 ocenila päť významných osobností a jeden kolektív.
Doteraz bolo udelené čestné občianstvo devätnástim osobnostiam, ktoré udeľuje stropkovská samospráva od roku 2004. Prvých sedem slávnostných zastupiteľstiev sa konalo každý rok, od roku 2010 sa konajú bienálne.
„V rámci novelizovaného VZN o zásadách a kritériách udeľovania čestného občianstva mesta, cien a vyznamenaní, ktoré zastupiteľstvo schválilo v minulom roku, bola ustanovená odborná komisia pre výber osobností, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a šírenia dobrého mena Stropkova doma i v zahraničí. Komisiou navrhnutý zoznam bol následne posunutý na rokovanie v mestskej rade a v závere februára ho schválilo mestské zastupiteľstvo. Novinkou je aj samotný termín slávnosti pripadajúci na výročie prvej písomnej zmienky,“ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.
Doterajších desať slávností spojených s oceňovaním sa konalo pri príležitosti prvého slávnostného zastupiteľstva v roku.
Tohtoročnou novinkou v kolekcii ocenení bude Cena primátora, ktorú Ondrej Brendza udelil partnerskému mestu Korczyna za dlhoročnú úspešnú spoluprácu oboch samospráv v rámci propagácie a rozvoja poľsko-slovenského prihraničného regiónu.
Čestné občianstvo in memoriam bolo v nedeľu udelené bývalému stropkovskému pedagógovi Mgr. Emilovi Burákovi st. za pevný a nemenný postoj v období normalizácie, za rozvoj matičného hnutia, za spolupodieľanie sa pri založení miestneho odboru Matice slovenskej v Stropkove v roku 1968 a za šírenie dobrého mena nášho mesta.
Žurnalistka Marta Szattlerová je druhou laureátkou tohto ocenenia za propagáciu a spoluprácu s mestom najmä v oblasti kultúry.
„Je to jedna z príležitostí, ako sa môže človek vracať do rodného mesta s milým a príjemným pocitom a trochu spomínať, čo mu dalo mesto, jeho prostredie a ľudia, s ktorými vyrastal a ktorí ho formovali, ovplyvňovali, takže pri takýchto návratoch sú nostalgia a emócie namieste. Veď aké by to boli spomienky bez nich,“ vyznáva Marta Szattlerová.
Ako ďalej uvádza, v meste nebolo rodiny, z ktorej by niekto nebol v nejakom duchovno-kultúrnom spolku vrátane divadla. Rodičia M. Szattlerovej sa v roku 1946 prisťahovali do Stropkova a tak im je nesmierne vďačná za to, že sa tu mohla narodiť.
„Ďakujem tiež celej plejáde výnimočných ľudí, ktorí znamenali pre Stropkov a postupne aj pre mňa veľa. Spoznávala som ich príbehy a tie potom ovplyvňovali môj život a z roka na rok ho posúvali. Moja práca sa stala tou úžasnou nepretržitou tvorivou činnosťou, v ktorej sa sústredili všetky moje záujmy a túžby,“ priznáva M. Szattlerová.
Cenu mesta si prevzal aj Prof. Ing. Ľudovít Parilák, Csc. za vynikajúce úspechy vo vývoji a výskume, vede a školstve.
Ďakovný list udelila samospráva stropkovskému pedagógovi a úspešnému fotografovi Ing. Andrejovi Belovežčíkovi, PhD. za zdokumentovanie spoločenského, kultúrneho a športového diania v našom meste prostredníctvom fotografie a za propagáciu mesta.
Andrej Belovežčík je víťazom hlavnej ceny Grand Prix v súťaži Slovak Press Photo. Jeho víťazná fotka súťaže Slovak Press Photo zachytáva bežný deň v Prahe na Staromestskom námestí.
Kňaz redemptorista Mgr. Jozef Vojtila si prevzal ďakovný list za duchovný rozvoj a zveľaďovanie mesta, najmä v mestskej časti Bokša.
„Laureátom Čestného občianstva, Ceny mesta a Ceny primátora boli prvýkrát v histórii odovzdané aj pamätné bronzové sošky s motívom Stropkova. Podľa návrhu stropkovského rodáka ak. maliara Petra Kocáka ich vyhotovil ak. sochár Jozef Hobor,“ doplnil primátor v závere.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 16. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 350x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou