smahu správy

Prešov a Rzeszow bude spájať medzinárodná autobusová linka

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a maršalek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl podporujú zavedenie medzinárodného autobusového spojenia medzi sídlami oboch slovensko- poľských regiónov. Šéfovia krajov to oficiálne deklarovali vo vyhlásení, ktoré podpísali v piatok 16. februára v Rzeszowe.

Vo vyhlásení obe strany vyjadrili vôľu spolupracovať na spustení autobusového spojenia na linke Prešov – Rzeszow s prepojením na letisko v poľskej Jasionke. Hlavným motívom je zlepšiť dostupnosť leteckého spojenia aj pre pasažierov zo Slovenska, predovšetkým z Prešovského kraja.
Wladyslaw Ortyl dodal, že navrhovaná spolupráca môže napomôcť cestovnému ruchu, aj hospodárskemu rozvoju oboch regiónov.
Predseda PSK Milan Majerský zdôraznil, že víta spoločné plány na spustenie autobusových spojení a je presvedčený, že mnohí Slováci ich budú využívať.
„Pre Prešovský kraj je letisko Rzeszów zaujímavé aj preto, že je vzdialené len 2,5 hodiny autom. Autobusové prepojenie ho môže ešte viac zatraktívniť,“ povedal M. Majerský a uviedol, že motiváciou by malo byť spustenie nových liniek, o ktorých na stretnutí hovoril riaditeľ letiska Michal Tabisz.
Zabezpečovať ju má cez miestneho poľského dopravcu práve letisko, ktoré chce autobusovú linku rozšíriť až do Košíc.
Ako sa zhodli obaja lídri krajov, dopravené spojenie v pohraničí je veľkou prioritou oboch regiónov. Potvrdením spoločného záujmu je aj iniciatíva Podkarpatského vojvodstva, ktoré iniciovalo železničné spojenie s PSK na úseku Rzeszów – Łupków – Medzilaborce a Sanok – Medzilaborce. Spolupráca oboch regiónov je rovnako viditeľná vďaka realizácii spoločných aktivít v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014 –2020 či Fondu mikroprojektov.
Ide najmä o projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva, či turizmu.

Andrea Fecková | 16. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 242x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou