smahu správy

Darček pre mamičky od svidníckej pôrodnice

obrazokNemocnica Svet zdravia Svidník si pre mamičky pripravila malý darček. Z pôrodnice si domov odnesú okrem svojho bábätka aj kartu s jeho údajmi a odtlačkom jeho útlej nožičky ako krásnu spomienku na príchod bábätka.

Jednu z prvých kartičiek svojho bábätka dostala aj Veronika z obce Makovce. Kartička obsahuje meno dieťatka, jeho dátum a čas narodenia, ako aj hmotnosť a dĺžku po príchode na svet. Tým najkrajším darčekom bude odtlačok chodidla bábätka pomocou detskej farby, ktorú urobí zdravotnícky personál.
„Budúce mamičky si môžu vo svidníckej pôrodnici naplánovať svoj pôrod do detailov spolu so zdravotníckym tímom. Po vzájomnej diskusii vytvorí mamička spolu s personálom pôrodnice pôrodný plán, ktorý umožňuje poznať očakávania, predstavy a preferencie mamičky, ktoré sa týkajú pôrodu,“ uvádza Jana Fedáková zo Sveta zdravia.
Mamičky spolu s partnermi, alebo inou sprevádzajúcou osobou, môžu absolvovať predpôrodnú prípravu, ktorá spočíva v oboznámení sa s prostredím pôrodného traktu a s oddelením šestonedelia. Jej cieľom je znížiť úzkosť a strach a nadobudnúť reálny postoj k pôrodu na základe poznania a pochopenia celej situácie.
„Príprava pozostáva z 8 tematických celkov, v ktorých sa budúci rodičia dozvedia informácie o životospráve v gravidite, o priebehu pôrodu, či si prakticky nacvičia základnú starostlivosť o novorodenca. Stretnutia sú doplnené cvičením a videom o pôrode. Táto predpôrodná príprava je poskytnutá zdarma,“ približuje J. Fedáková.
Svidnícka pôrodnica prešla výraznou modernizáciou, vrátane sociálnych zariadení a zrekonštruované sú aj pôrodné sály.
Technické vybavenie je moderné a priebežne obnovované.
Štandardné trojposteľové izby sú vybavené televízorom a možnosťou bezplatného pripojenia na internet.
„V ponuke sú aj nadštandardné izby s vlastným sociálnym zariadením, kde ich počas celého pobytu môže sprevádzať aj partner, prípadne iná sprevádzajúca osoba. Na oddelení máme rooming-in systém,“ uviedla J. Fedáková. V podstate ide o staronovú úpravu pobytu matky s dieťaťom v období krátko po pôrode, ktorá umožňuje, aby bol novorodenec s matkou nepretržite vo dne aj v noci.
Pôrodnica ponúka tiež odber pupočníkovej krvi, možnosť zapožičania monitora dychu zdarma na obdobie pol roka, či laktačné poradenstvo a edukáciu v súvislosti so starostlivosťou o novonarodené dieťa.
„Nemocnica realizuje metódu bonding a umožňuje muzikoterapiu, aromaterapiu, či využitie hydroterapie, fitlopty a pôrodnej stoličky“ dodáva J. Fedáková.
Niektoré nadštandardné služby, medzi ktoré patrí aj epidurálna analgézia, alebo prítomnosť sprievodnej osoby, sú spoplatnené.
„Poplatky za vybrané nadštandardné služby predstavujú pre nemocnice dôležité doplnkové príjmy na ich rozvoj,“ uviedla J. Fedáková.
Ak by ich chcel štát chcel zahrnúť do plošného štandardu, nemocnice by to mali mať vykompenzované vo vyšších platbách od zdravotných poisťovní. Každý výpadok príjmov, alebo zvýšená nákladová záťaž totiž destabilizuje ekonomickú situáciu nemocníc.
„Navyše nechceme našich pacientov ukrátiť v mene bezplatnosti o možnú dostupnosť požadovaných služieb,“ dodáva J. Fedáková.
Dobrou správou je, že Svet zdravia získal aj dvoch nových pôrodníkov. Zo Spišskej Novej Vsi prišiel MUDr. Peter Lukčo, 41-ročný gynekológ a pôrodník, ktorý predtým pôsobil desať rokov v Írsku. „Keď máte skúsenosti z dvoch krajín, ktoré fungujú odlišným systémom a každý má svoje výhody a nevýhody, veľmi veľa sa dokážete ako pôrodník naučiť. Ja sa teraz snažím vyberať z medicínskej praxe tie najsprávnejšie veci oboch krajín a vedieť tak čo najlepšie reagovať na rôzne situácie,“ uviedol P. Lukčo.
Druhou lekárskou posilou je 54-ročný pôrodník MUDr. Mykhailo Karaulan z Ukrajiny, ktorý na Slovensko prišiel so svojou manželkou. Tá je tiež lekárka – internistka a obaja sa vytrvalo zdokonaľujú v slovenčine.
„Ako pôrodník som v Odese pracoval 27 rokov a myslím si, že pomôcť priviesť na svet nový život je tým najkrajším povolaním. Som rád, že teraz budem môcť svoje skúsenosti využiť aj na Slovensku a pomáhať mamičkám vo Svidníku a okolí,“ podotkol M. Karaulan.
Vedenie nemocnice súčasne absolvovalo rokovania s miestnymi ambulantnými gynekológmi, ktorí doteraz veľkú časť rodičiek posielali do iných pôrodníc, aby tak pomohli zvýšiť počty pôrodov, pretože pôrodnica musí dosiahnuť minimálnu hranicu 500 pôrodov ročne na jej zachovanie.
Minulý rok sa vo svidníckej nemocnici uskutočnilo 352 pôrodov, z toho viac chlapcov ako dievčat. Mamičky priviedli na svet až sedem dvojičiek.
Ako nemocnica Svet zdravia pripomína, len nemocnica s dostatkom pacientov má totiž potenciál prilákať kvalitných zdravotníkov a následne poskytovať kvalitnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 9. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 344x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou