smahu správy

Zdravie je prvoradé

Obličky sa nachádzajú hneď pod hrudným košom. Sú zodpovedné prevažne za udržiavanie rovnováhy vody a minerálov či odbúravanie toxínov z tela.
V priebehu dňa prefiltrujú 180 až 200 litrov krvnej plazmy, čo postačuje na udržanie zdravia tela a správneho vykonávania jeho funkcií.
Svetový deň obličiek 2018 upozorňuje na typicky ženské riziká ochorenia obličiek. Hlavným rozdielom sú zápaly močového mechúra, na ktoré trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až 3× vyšší.
„Odhady odborníkov potvrdzujú aj čísla zdravotných poisťovní. Opakované cystitídy pritom môžu viesť až ku chronickému zápalu, ktorý ešte viac poškodzuje obličky. V 10–15% prípadov sú tieto zápaly dokonca zodpovedné za trvalé zlyhanie obličiek,“ hovorí riaditeľ siete stredísk dialýzy MUDr. Martin Kuncek.
Najpravdepodobnejšími pôvodcami zápalov močových ciest sú pritom baktérie. Z toho až v 75% prípadov je to Escherichia coli, ktorá sa bežne nachádza v črevnej mikroflóre.
Na ochorenie trpia ženy všetkých vekových kategórií.
Tehotné ženy si však v tomto prípade vyžadujú osobitnú pozornosť. U tehotných žien sú infekcie močových ciest najčastejším zápalom a v porovnaní so zvyškom ženskej populácie sa u nich vyskytujú dvakrát častejšie. V porovnaní s mužmi sú tak tehotné ženy až 5× ohrozenejšie.
Svetový deň obličiek 2018 je zároveň solidárny so ženami z krajín, kde je pre ne v porovnaní s mužmi zdravotná starostlivosť fakticky horšie dostupná – a to jednak v oblasti nefrologickej starostlivosti, ako aj v transplantačnej praxi. Chronické ochorenie obličiek postihuje na celom svete približne 195 miliónov žien.
„Užitočným nástrojom, ktorý človeku napovie, či by sám mohol alebo nemusel patriť do rizikovej skupiny, je náš on-line test „oblickovakalkulacka.sk“, kde môžete prevencii venovať niekoľko minút z pohodlia domova,“ hovorí MUDr. Martin Kuncek.
Medzi všeobecné odporúčania na zlepšenie činnosti obličiek patrí konzumácia stravy s vyšším obsahom antioxidantov, ktoré sa nachádza v ovocí a zelenine a dostatočný pitný režim (6 až 8 pohárov čistej nebublinkovej vody denne), obmedzenie konzumácie soli a bylinky na podporu činnosti obličiek – vňať petržlenu, bobkový list alebo zelený čaj.

Andrea Fecková | 9. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 265x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou