smahu správy

Týždeň slovenských knižníc

V pondelok 5. marca sa začína Týždeň slovenských knižníc. Celoslovenské podujatie bude už tradične zamerané na knihy, čítanie i množstvo výnimočných podujatí.

Aktuálny 19. ročník organizujú Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Aktívne sa doň zapája aj Prešovský samosprávny kraj.
Týždeň slovenských knižníc (TSK) je naďalej verný svojmu poslaniu – pozitívne zviditeľňovať knižnice cez široké spektrum aktivít a podujatí pre všetky vekové kategórie.
Špecialitou budú knižné hliadky, ktoré budú „prichytávať“ ľudí čítajúcich na verejnom mieste a odmeňovať ich za to bezplatným členským v knižnici na jeden rok. Novinkou je vyhodnotenie čitateľskej súťaže Kniha roka PSK za rok 2017.
„Cieľom súťaže, ktorej pilotný ročník sme vyhlásili práve pred rokom, je vybrať najkrajšiu či najhodnotnejšiu publikáciu, ktorá si zaslúži pozornosť odbornej i čitateľskej verejnosti. 45 nominácií a vyše tisíc hlasujúcich svedčí o tom, že o regionálne tituly je veľký záujem. Máme ambíciu ponúknuť víťazom spoluprácu a priestor na prezentáciu ich kníh a tvorby,“ uviedla Marta Skalková, riaditeľka Knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove, kde sa 5. marca bude konať aj slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc v rámci PSK.
Jeho súčasťou bude vyhlásenie nového ročníka ankety Kniha roka 2018, ale i symbolické odovzdanie knižného daru slovenskej komunite v srbskej Vojvodine. Organizátori zároveň predstavia podujatia TSK v siedmich regionálnych knižniciach v kraji.
„Ponuka je skutočne rozmanitá. Počas Týždňa slovenských knižníc v Prešovskom kraji budú prebiehať rôzne súťaže, prednášky, zážitkové čítania, slávnostné zápisy prvákov, vzdelávacie podujatia a burzy kníh. V programe sú aj besedy so spisovateľmi pre deti a dospelých – s Gabrielou Futovou, Michaelou Ellou Hajdukovou, Janou Pronskou, Máriou Ferenčuhovou a regionálnymi autorkami Lenonou Štiblarikovou a Ninou Kollárovou,“ uviedla M. Skalková.
V Prešovskom kraji je evidovaných 310 verejných knižníc, z toho 260 aktívnych, čo je najviac zo všetkých krajov na Slovensku. Vo svojich fondoch evidujú vyše 2 milióny kníh a iných dokumentov.
Služby využíva viac ako 40 tisíc registrovaných používateľov. Knižnice vlani zaznamenali prírastky v knižničných fondoch, pribudlo takmer 24 tisíc kníh a rôznych dokumentov. Umožnila to mimoriadna dotácia 100 tisíc eur, ktorú na nákup kníh poskytol už po tretíkrát zriaďovateľ.
Aj Mestskej knižnici v Stropkove pribudlo do ponuky knižného fondu 350 ks nových titulov. Doplnená bola krásna i odborná literatúra pre dospelých, literatúra pre deti a mládež aj odborná literatúra pre deti a mládež. Zastaraný knižný fond bol obnovený a doplnený o tie tituly a žánre, ktoré sú najviac žiadané a požičiavané.
Pre mladší školský vek pribudli klasické aj autorské rozprávky, príbehy zo súčasnosti, povesti, báje, leporelá a básne. Nakúpili sa aj knihy mimočítankovej literatúry, ktorá je stále veľmi žiadaná.
Pre starší školský vek a mládež sme zabezpečili detektívne a dobrodružné príbehy, fantazijné, dievčenské romány a príbehy zo súčasnosti. Z odbornej literatúry pre deti a mládež sme vybrali historické knihy, knihy o zvieratách, dinosauroch, prírode, nápady pre šikovné ruky a iné.
V rámci Týždňa slovenských knižníc pripravila Mestská knižnica v Stropkove pre svojich používateľov zaujímavé akcie. Za zmienku určite stojí, že počas celého týždňa bude záujemcov ponúknutá registrácia zdarma.
„Celý mesiac marec majú u nás používatelia knižnice amnestiu, to znamená, že majú odpustené poplatky za upomienky. Ak knihu stratili, či poškodili, môžu doniesť knihu novú v adekvátnej hodnote“, uviedla vedúca mestskej knižnice Michaela Jacečková.
V piatok 2. marca 2018 sa konala vernisáž Ornamenty, druhá časť trojvýstavy, ktorej autorom je Roman Presalovič.
15. marec 2018 bude patriť prednesu poézie a prózy žien Vansovej Lomnička. Terézia Vansová sa narodila 18. apríla 1857 vo Zvolenskej Slatine. Do nášho národného a kultúrneho života sa zapojila nielen bohatou literárnou tvorbou, ale aj redaktorskou činnosťou.
16. marca 2018 si pripomíname 190. výročie narodenia Pavla Dobšinského. Pripravená je akcia „Rozprávkový deň v knižnici“. Ťažisko jeho činnosti bolo vo folkloristike. Sústavne zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, obyčaje a povery.
„Pri tejto príležitosti budeme s deťmi čítať celý deň klasické rozprávky,“ uvádza M. Jacečková.
Nielen pre milovníkov Dominika Dána, ale pre širokú verejnosť, mládež, dospelých i seniorov je na 23. marca 2018 pripravená beseda „Po stopách Dominika Dána“ s príslušníkom Policajného zboru, počas ktorej sa dozvieme viac o reálnych vyšetrovacích metódach. Príslušník PZ nám priblíži prostredie, v ktorom pracujú vyšetrovatelia PZ, hlavne po stránke násilnej kriminality.
Pripravená je výstava „Biblia na cestách“, ktorá mala v roku 2012 veľký úspech.
„V rámci individuálnej práce s čitateľom ponúkame školám viaceré zážitkové čítania, informačné výchovy, na ktoré sa triedy nahlasujú podľa termínu, ktorý im vyhovuje. Tieto podujatia ponúkame školám po celý mesiac,“ približuje plány a podujatia knižnice M. Jacečková.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 9. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 186x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou