smahu správy

Neprofesionálny umelec Roman Popik a jeho tvorba

Regionálnu výstavu, ktorú organizuje Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Podduklianskym osvetovým strediskom a mestom Stropkov, obohatil svojím umením aj Roman Popik zo Stropkova.

Získal tretie miesto v kategórii B – autori od 25 do 60 rokov za svoju maľbu s názvom „The fall – Man of double deed!“.
„Maľujem väčšinou námety podľa pocitu, ako sa v nejakom období života cítim a minulý rok bol zhruba v takom duchu,“ vysvetlil R. Popik námet pre svoj obraz „The fall – Man of double deed!“.
Polemizovali sme prečo slovo „smrť“ a tak nás napadlo, že to bude asi sám život, ktorý je rovnako rýchly.
„V živote sú stále iné, nové inšpirácie,“ dodáva.
Motiváciou mu je ďalší ročník súťaže, jeho cieľom je pripraviť a vystaviť viac diel, keďže do tohtoročnej súťaže prihlásil iba jedno dielo.
Najradšej sa vo svojej tvorbe venuje postávam, ľuďom. Inšpiráciu hľadá v dielach starých majstrov akým bol Rembrandt.
V súčasnosti je tento neprofesionálny umelec ovplyvnený modernou filmovou a seriálovou tvorbou. „Ak ma niečo osloví, poznačím si to a niečo z toho potom vznikne,“ vysvetľuje R. Popik.
Maľovať začal vo svojich 25 rokoch. Počas svojej tvorby prešiel rôznymi obdobiami. Maľoval niekoľko obrazov mesačne, potom prišiel útlm a namaľoval jeden obraz za celý rok.
Začínal jednoduchými skicami, neskôr začal maľovať portréty. Práve jeho prvý portrét, v ktorom sa snažil zakomponovať kontrast svetla a tmy, bol zlomový. Skúsil aj autoportrét, dielo už bolo uhladenejšie a krajšie.
Najradšej má na plátne olej. „Niektorí uprednostňujú akryl, lebo rýchlejšie schne. Ja som si zvykol na olej, nikam sa neponáhľam,“ dodáva.
Maľovať začal ako samouk. Kúpil si knihu o olejomaľbe, určité veci skúšal a aplikoval vo svojej tvorbe. Absolvoval tiež kurz v Prahe, kde sa zoznámil s najstaršími technikami dávnych umelcov, no postupne si sám našiel svoj vlastný štýl.
„Stále sa však snažím niekam posúvať – seba aj svoju tvorbu. Niekedy mám jednoducho chuť len tak niečo namaľovať bez zložitých postupov. Maľovanie je moje hobby,“ uvádza Roman Popik.
Cesta do súťaže neprofesionálnych umelcov bola zaujímavá. Najprv prišiel podnet cez internet, kde sa objavil plagát o tejto súťaži. V tom čase bol Roman v zahraničí a tak poslal svojich rodičov, aby obraz odniesli.
„Bol som nesmierne nervózny, lebo dovtedy som maľoval len sám pre seba. Mal som obavy z toho, že budem kritizovaný za techniku, no nakoniec som sa odvážil, veď som nemal čo stratiť,“ vysvetľuje ďalej Roman Popik.
Jeho obrazy mali úspech a získal aj niekoľko ocenení a tak sa táto súťaž stala už akousi tradíciou a motiváciou.
„Medzi mojich obľúbených autorov určite patrí Anton Križanovský, ktorý ma učil výtvarnú výchovu ešte na základnej škole. Tohtoročný obraz „Levoča“ od Jaromíra Hybeľa je veľmi pekný. Má takú zaujímavú atmosféru. Určite ma oslovili aj drevorezby Martina Ilova. Je to fajn človek, ktorý má umelecký cit. Nesmierne si vážim názor ak. maliara Petra Kocáka, ktorý je vo svojom odbore určitým pojmom,“ hodnotí R. Popik.
Celkovo vníma súťaž veľmi pozitívne a ako ďalej uvádza, organizácia tejto súťaže, priestory kultúrneho strediska, ale aj samotní ľudia, ktorí za týmto projektom stoja, sú na vysokej úrovni a patrí im za to veľká vďaka.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 9. 3. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 268x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou