A stále beží...

Malta je vyspelá, husto obývaná ostrovná krajina v Stredozemnom mori.
25. februára 2018 organizovala už 33. ročník Vodafone Malta Marathon, ktorý podporuje deti i dospelých s mentálnym aj telesným postihnutím ako je Downov syndróm, mozgová obrna, či autizmus prostredníctvom charity The Inspire Foundation, pre dosiahnutie ich maximálnej možnej nezávislosti.
Bol to regulárny maratón s dĺžkou trate 42 195 m. Slovensko reprezentovalo 6 bežcov a na polmaratóne bolo účastných 14 slovenských bežcov.
Skvelá myšlienka, ktorú svojou účasťou podporil aj predseda Klubu bežcov Stropkov Štefan Kmiť. Do cieľa dobehol s časom 3:37:42, čo mu z celkového počtu 970 bežcov prinieslo 226. miesto.
„Nebehám pre nejaké extra výsledky ako mnoho iných amatérskych bežcov, no aj ja prekonávam svoje limity, svoje osobáky… a hlavne behám pre radosť, pre radosť z pohybu,“ uvádza Štefan Kmiť.
Bol to 11. maratón v poradí, ktorý sa mu podarilo dokončiť, takže sa na maratón na Malte nejako špeciálne nepripravoval. „Bol to prvý maratón v novej sezóne 2018, na juhu a v úplne iných podmienkach, tak som si to tu jednoducho prišiel užiť. Žiadne osobné výkony neboli podstatné, snáď len v zdraví pretnúť finish line, čo sa aj podarilo,“ dodáva Š. Kmiť.
Je učiteľom na Základnej škole a trénovať stíha podvečer, či cez víkendy. Ako hovorí učenie a behanie majú jednu spoločnú vec a tou je určite vytrvalosť a pevná vôľa, pretože cieľ je vždy ďaleko.
„Po košickom maratóne v októbri som až do Silvestra nebehal. S prípravou som začal až 1. januára a spočívala hlavne v objeme nabehaných kilometrov, nie v rýchlosti, keďže je u nás v zime ťažko trénovať rýchlosť,“ smeje sa Š. Kmiť.
Takže k maratónom vo Viedni, Prahe, Krakove, Barcelone si môže pripísať aj Maltu. Skvelý výkon, skvelý úspech a vytrvalosť.
Behať bude znova už o týždeň v Strážskom Laboreckú desiatku, ktorú organizuje Košický samosprávny kraj. „Verím, že sa pridá zopár kamarátov z Klubu bežcov,“ dodal na záver Š. Kmiť.
Želáme mu veľa síl a šťastných kilometrov.