smahu správy

Športovej akadémii Mateja Tótha sa darí

„Atletika mi nevzala nič, naopak, dala mi všetko, čím som,“ uviedol na margo Športovej akadémie olympijský víťaz 2016 Matej Tóth.

Cirkevná základná škola v Stropkove sa v bežeckej súťaži Dobrý beh O2 umiestnila na druhom mieste v rámci nášho kraja, čím získala certifikát Športovej akadémie Mateja Tótha.
Vybehať škole tento mimoriadne atraktívny projekt pomohol tím 43 bežcov, ktorí spoločne nabehali presne 6 201, 66 km nielen doma, ale aj za hranicami Slovenska.
„Bola to výzva zo strany tímu Mateja Tótha“, vysvetlila svoj podnet a motiváciu pani riaditeľka CZŠ Mária Karašinská zapojiť sa do tejto súťaže.
„Vyhrali sme, podarilo sa to a práve v tom čase naša škola slávila 25. výročie založenia. Krajši darček sme si nemohli priať. Šport má u nás zelenú, aj keď nie sme škola so športovým zameraním“, teší sa z úspechu a vysvetľuje svoju obrovskú radosť pani riaditeľka CZŠ Mária Karašinská. „Je to veľká osobnosť a treba Mateja Tótha zažiť“, dodáva M. Karašinská.
Škola získala grant na športový program v réžii Mateja Tótha a jeho profesionálneho tímu, rôzne cvičebné pomôcky, športové trička a čo je najhlavnejšie unikátnu metodiku, ktorú M. Tóth vyskladal spolu s trénermi, fyzioterapeutmi a psychológmi na základe vlastných skúseností.
„Matej Tóth sa so svojím tímom odborníkov zamerali na vytvorenie špeciálnej metodickej príručky s dôrazom na kineziológiu“ priblížila trénerka Mgr. Petronela Tkačivská. Využíva sa hlavne vývojová kineziológia, ktorá počas prvého roku života dieťaťa zabezpečuje jeho vertikalizáciu. Sú to programy, s ktorými sa rodíme, sú teda geneticky dané.
„Táto metodika korešponduje s metodikou Štátneho vzdelávacieho programu, rozdiel je len v dôraze na vývojovú kineziológiu“, vysvetlila P. Tkačivská.
Ďalšou významnou súčasťou tejto metodiky je využívanie cvičení a hier, na tvorbe ktorých sa zúčastňovala detská psychologička. Deti sa učia nielen vyhrávať, ale tiež to, ako sa vyrovnať s prehrou, či neúspechom.
Metodika sa opiera aj o psychodiagnostické testovanie a následný mentálny tréning detí, ktorý bol špeciálne vytvorený pre Športovú akadémiu Mateja Tótha.
„Deti už absolvovali priebežné testovanie, ktoré ešte nemáme s čím porovnávať, keďže ubehla krátka doba od začiatku tejto akadémie. Údaje sa musia zozbierať, vyhodnotené a porovnávané budú neskôr“, dodala P. Tkačivská.
Záujem zo strany rodičov a detí bol obrovský, no počet miest bol obmedzený. Vybraných bolo 20 detí a prednosť mali tí mladší z prvého stupňa. Vznikla tak heterogénna skupina.
Je veľmi potrebné vychádzať z poznania, že každé dieťa je individuálna bytosť s určitými osobnostnými vlastnosťami, schopnosťami a s rozdielmi v charakteristických vzorcoch myslenia, cítenia a správania.
„Vybraní tréneri absolvovali súbor špeciálnych školení a sami na sebe metodiku a jednotlivé cviky a polohy odskúšali“, priblížila trénerka.
Tréningový program obsahuje hry a súťaže, je zameraný na rozvoj rýchlostných a koordinačných schopností, ako aj vytrvalostných a silových, zdravotné cvičenia a iné.
Do programu je tiež zahrnutý mentálny tréning a relaxácia, koncentrácia a vizualizácia. Dôraz je kladený na osobnosť dieťaťa a potreba psychodiagnostiky.
„Deti reagujú pozitívne a chcú všetko nové vyskúšať, sú prirodzené zvedavé. Majú množstvo energie. Stretávame sa dvakrát do týždňa, vždy v utorok a štvrtok“, približuje priebeh tréningov P. Tkačivská.
Športová akadémia má veľký úspech a škole priniesla mnoho zážitkov, inováciu, ale hlavne zdraviu prospešnú mimoškolskú aktivitu.
Zámerom projektu je dotiahnuť deti k športu, aby sa hýbali a mali zo športu radosť, aby úspech, meno a popularita M. Tótha bola niečím vznešenejším, ako len radosť z medaily, aby sa „niečo“ odovzdalo ďalším generáciám.
Ako uvádza Matej Tóth poslaním je množstvo krásnych a radostných hier a pochopenie, že šport nie je len námaha, ale predovšetkým radosť a spokojnosť.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok obrazok

Andrea Fecková | 23. 2. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 381x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou