smahu správy

RZESZÓW A STROPKOV

obrazokSpolupráca v oblasti kultúry pohraničia

Vo štvrtok, 8. februára sa v Kaštieli v Stropkove konala historická prednáška organizovaná mestom Rzeszów v rámci projektu „Rzeszów a Stropkov – spolupráca v oblasti kultúry pohraničia“, ktorý je spolufinancovaný z programu Európskeho fondu regionálneho rozvoja cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko – Slovensko 2014–2020.

Cieľom projektu je vytvorenie cezhraničného tematického chodníka „Po stopách Rakúsko – Uhorska“, ktorý nadväzuje na historickú trasu Jozefínka, ktorá začína v Stropkove a pokračuje cez pútnické miesto Buková Hôrka a obce Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Bodružal, Krajná Poľana a Nižný Komárnik.
Ďalej pokračuje na poľskej strane cez Barwinek, Duklu, Korczynu, Strzyżów s cieľom v Rzeszowe.
Hlavným cieľom projektu je zvýšiť úroveň trvalo udržateľného využívania zdrojov kultúrneho dedičstva miest Rzeszów a Stropkov z čias rakúsko-uhorskej monarchie obyvateľmi regiónu a turistami.
Nemenej dôležité je tiež zvýšenie turistickej atraktivity pohraničia a vytvorenie jedinečného turistického produktu založeného na kultúrnom potenciáli partnerských miest a v neposlednom rade zlepšiť povedomie obyvateľov a turistov o tunajšom bohatstve v oblasti kultúrneho dedičstva.
V okolí hlavnej komunikačnej trasy medzi oboma mestami máme možnosť sledovať stopy rakúsko-uhorskej monarchie a jej vplyv na vývoj poľsko-slovenského pohraničia.
V pohraničí môžeme dodnes vidieť kasárne, obchody, verejné budovy, ktoré predstavujú jedinečné kultúrne dedičstvo, ktoré je svedectvom slávnych čias habsburskej dynastie.
Prednášal Mgr. Ľuboslav Šmajda – historik MsÚ Stropkov. Venoval sa témam ako napríklad Spoločná história miest Rzeszów a Stropkov pred rokom 1918, Cesty (tie od nepamäti spájali svet), Halič, Rakúsko – Uhorská monarchia a iné.
Spoločnosť Spólka Anton New Technology z/s vo Wieluniu zodpovedá za komplexnú organizáciu podujatí, ktoré budú pozostávať zo šiestich historických prednášok, umeleckých dielni, dvoch výstav a dvojdňového festivalu.

obrazok obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 16. 2. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 309x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou