smahu správy

Vernisáž výstavy kresleného humoru v stropkovskom kaštieli

obrazokŠtvrtkové popoludnie sa nieslo v znamení humoru a karikatúry. V kaštieli Stropkov sa konala vernisáž výstavy „Pred a po“ a bolo to veru zaujímavé popoludnie.
Autormi výstavy sú Vladimír Jiránek a Fedor Vico. Svojou návštevou nás poctil a výstavu otvoril jeden z autorov Fedor Vico. Vladimír Jiránek bohužiaľ nie je od roku 2012 medzi nami.

Vico sedel nenápadne medzi ostatnými hosťami a pozorne počúval úvodné slová riaditeľky múzea Márie Kotorovej a primátora Ondreja Brendzu.
Atmosféru podčiarkla a zvýraznila gitara a spev Jozefa Niku, ktorý interpretoval Jaromíra Nohavicu a Karla Kryla.
Karikatúry mali silné odkazy. Ako uviedla M. Kotorová výstava je síce čierno-biela, ale náš život nie, preto je ten nadhľad a humor tak prepotrebný.
Primátora O. Brendzu sa pýtali, ako sa mu podarilo dostať Fedora Vica do Stropkova. F. Vico reagoval pohotovo a hrdo sa hlásil k svojej národnosti. „Som Východniar, som Rusín, vždy tu chodím rád“, znelo z Vicových úst. Fedor Vico je rodák zo Šapinca, dnes súčasť obce Okrúhle.
Už v začiatkoch svojej tvorby publikoval v obľúbenom satirickom časopise Roháč, pre ktorý vytvoril nezabudnuteľnú kreslenú postavičku Jánošíka vychádzajúcu niekoľko rokov pod názvom Dereš Fedora Vica. „Mám v povahe byť trošku spurný voči vrchnosti. Asi preto som si zvolil postavu Jánošíka“, priznal autor v denníku Korzár.
Jeho kreslené diela sršia satirou. Pokračoval i v publikovaní rusínskeho seriálu v rusínskych Národných novinkách.
Za svoje publikovanie bol ocenený cenou Slovenského literárneho fondu, Cenou mesta Prešov i výročnou cenou Českej únie karikaturistov.
Fedor Vico už tradične organizuje v Prešove medzinárodnú súťaž kresleného humoru na tému pivo – Zlatý súdok. Je aktívnym členom Rusínskej obrody a Združenia inteligencie Rusínov.
Za seriál Dereš Fedora Vica, v ktorom sa nepriamo dotkol vtedajšej politickej situácie, autor dostal zákaz publikovať.
V roku 1975 dostal povolenie publikovať, ale len v regionálnej tlači. Rozhodol sa pre týždenník Nové žitja, kde začal publikovať po rusínsky seriál „Il‘ko Sova z Bajusova“, ktorý vyšiel aj knižne.
Jeho karikatúry sa objavili v mnohých domácich aj zahraničných publikáciách.
Jiránek mali s Vicom veľa spoločného – okrem toho, že sa striedali v publikovaní vtipov na stránkach Lidových novin.
Mapovali vývoj českej aj slovenskej spoločnosti. Neunikla im ani jedna príležitosť pozrieť sa s nadhľadom svojho každodenného humoru na politické dianie. Na mušku si brali všetko a všetkých, nešetrili ani politikov, či celebrity.
Kresby majú originálny rukopis a výstižný text, nápad a cit pre situáciu.

obrazok obrazok

Andrea Fecková | 16. 2. 2018 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 229x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou