smahu správy

Okolo Domaše a KidRace dopadli na výbornú, Miss Domaša „odfúkol“ vietor!

Mal to byť výnimočný víkend na Domaši. Plány boli totiž veľkolepé. Okolo Domaše. Majstrovstvá Slovenska vo vodnej cyklistike. Festival Dobré časy. Miss Domaša. KidRace. Hoci núdzou o nezabudnuteľné zážitky nikto netrpel, predsa len všetko nevyšlo tak, ako organizátori plánovali. Dobré časy s headlinermi Tomášom Klusom a Václavom Neckářom zrušili pre nezáujem verejnosti pre istotu v predstihu a jubilejnú dvadsiatu Miss Domaša „odfúkol“ vietor. Poďme však poporiadku.

Okolo Domaše

Pre všetky víkendové akcie na Domaši platilo, že ich najväčším súperom bolo počasie. Kým sa cyklisti vydali jubilejný desiatykrát na trať Okolo Domaše, organizátori Bike Teamu Vranov mali v priebehu týždňa plné ruky práce, pretože sa museli popasovať s rôznymi terénnymi výzvami, aby pre účastníkov najväčšieho nesúťažného cyklistického podujatia na Slovensku pripravili v rámci možností komfortné podmienky. „Pravdou je, že tento rok sme mali o čosi viac práce ako v minulosti. V prvom rade sme potrebovali prekopať a odvodniť časť trate smerom na Tíšavu, aby voda nestála v mlákach, ale odtekala. Zároveň, keďže výstavba na Domaši nespí, každý rok nás prekvapia nové prekážky, ktoré musíme obchádzať, preto sme sa aj teraz s tým potrebovali vysporiadať, no zatiaľ máme od ľudí pozitívne reakcie a tak teda verím, že našu snahu celkom ocenili,“ uviedol Martin Palenčík z Bike Teamu Vranov.
Okolo Domaše má viacero nezameniteľných charakteristík a žiadna z nich nechýbala ani tento rok. V pelotóne sa previezli všetky vekové kategórie od rodín s deťmi až po seniorov. Každý si užíval radosť z jazdy na bicykli a to aj napriek tomu, že ich, ako to už býva zvykom, opäť pozdravila dažďová spúšť. Odmenou pre účastníkov neboli len neopakovateľné zážitky, ale všetci si domov odniesli na pamiatku aj originálnu medailu. „Dážď sa už stáva na Okolo Domaše tradíciou (úsmev), preto nikomu na nálade neubral. Priznám sa, mal som obavu, ako sa počasie podpíše pod účasť, ale nakoniec na trať vyrazilo viac ako 1 340 registrovaných účastníkov,“ referoval M. Palenčík.
K Okolo Domaše patrí neodmysliteľne aj Peter Sagan. V roku 2013 sa obliekol pelotón symbolicky do zelených tričiek a z nahrávky priamo z Tour de France pozdravil 1 411 bikerov osobne dnes už dvojnásobný majster sveta. O dva roky neskôr sa na Domašu „vrátil“ s Detskou tour, ktorá nesie práve jeho meno. Aj 10. ročník bol venovaný najväčšej cyklistickej hviezde súčasnosti, pretože organizátori nechali vyrobiť tradičné účastnícke tričká s majstrovským dúhovým motívom a v tombole s 35 cenami (!) mohli dvaja šťastlivci vyhrať dresy podpísané P. Saganom, či Jozefom Metelkom. Samozrejme, počas príprav nikto nemohol tušiť, aký prekvapivý spád naberú udalosti na „Starej dáme“. „Zdá sa mi, že dres Petra Sagana sme žrebovali dokonca až na tretíkrát, ale už má svojho majiteľa (úsmev). Samozrejme, diskvalifikácia nášho cyklistického hrdinu rezonovala aj počas Okolo Domaše. Už pri registrácii sme si všimli, že mnohí prišli vo vlastných tričkách s nápisom „No Sagan – No Tour“. Priznám sa, prekvapilo ma, ako ľudia rýchlo, v priebehu troch dní, dokázali zareagovať na to, čo sa stalo po etape vo Vitteli. Diskvalifikáciu riešil a rieši celý cyklistický svet a keďže my sme cyklistické podujatie, o rozhovory na túto tému nebola naozaj núdza,“ vysvetľoval M. Palenčík.
Okolo Domaše si za desať rokov získalo medzi cyklistickou verejnosťou neotrasiteľnú pozíciu! V roku 2014 sme report z tohto podujatia začínali vetou „červené more alebo z 95 na 1 597“ a práve takmer tisícšesťsto účastníkov je dodnes zapísaných v Knihe slovenských rekordov. Fakt, že na Domašu sa mnohí vracajú už niekoľko sezón a popri nich sa objavujú aj stále nové tváre, zaväzuje organizátorov k tomu, aby v tejto tradícii pokračovali naďalej. „Dnešným dňom ideme do 11. ročníka! Počas tomboly sme sa pýtali ľudí, koľkokrát sa Okolo Domaše zúčastnili a mnohí nám povedali, že sú tu šiesty, siedmy, ôsmykrát… To nás presviedča o tom, že cyklisti sa tu radi vracajú a my urobíme maximum pre to, aby sme im tento zážitok dopriali aj v budúcnosti,“ zdôraznil M. Palenčík.

Vodní cyklisti

Paralelne s Okolo Domaše sa v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá konali (neoficiálne) Majstrovstvá Slovenska vo vodnej cyklistike s jednoduchými pravidlami. Dvojica nasadla do vodného bicykla a po skupinovom štarte bolo úlohou pretekárov otočiť sa okolo bóje a doraziť do cieľa na prvom mieste. „Všetci sme aktívni športovci a popri tom sa angažujeme pri organizovaní rôznych aktivít, či už športových alebo kultúrnych. Keď sme po skúsenostiach z rôznych akcií rozmýšľali nad tým, čo by mohlo ľudí zaujať, dopracovali sme sa k nápadu s majstrovstvami vo vodnej cyklistike, ktoré v sebe ideálne spájajú šport so zábavou,“ vysvetľoval Michal Kačmár z OZ Otvorené dielne.
Súťažná jazda trvá do troch minút a na jej bezproblémový priebeh dozerajú priamo na vodnej hladine traťoví komisári v kanoe. Súťažiaci mali najskôr možnosť zatrénovať si počas tréningových jázd a popoludní, samozrejme, keď prestalo pršať, to už pretekári rozbalili naplno. „Na vodnom bicykli sme sedeli druhýkrát v živote. Snažili sme sa len šliapať naplno do pedálov a zároveň sme si dávali záležať na tom, aby sme zbytočne nekľučkovali. Ak môžeme ostatným poradiť, nech sa sústredia na kormidlovanie, pretože je dôležité ísť priamo a nestrácať čas, či energiu metrami navyše. Ku koncu sme už toho mali dosť, no keď sme videli, že sme prvé, pozbierali sme zvyšky síl a dotiahli to do víťazného finišu,“ zhrnuli svoje bezprostredné pocity Košičanky Daniela Lopuchovská a Eva Adamcová z Mamky Teamu, ktoré v prvej rozjazde zdolali aj dve mužské posádky.
Skvelá kulisa, ktorú počas rozjazd vytvorili fanúšikovia na brehu, dáva nádej, že v budúcnosti by mohli mať preteky na vodných bicykloch na Domaši pevné miesto! „Keďže podobnú súťaž sme nikde nevideli, pravidlá a všetko okolo toho sme si vymysleli sami. Z toho dôvodu nemáme ambíciu posúvať to do roviny oficiálneho šampionátu a skôr to berieme ako alternatívu napr. ako teraz popri Okolo Domaše. Takéto preteky sa dajú jednoducho zorganizovať na akejkoľvek vodnej nádrži na Slovensku a my budeme len radi, keď takýchto podujatí, kde sa môžu ľudia hýbať a zabávať zároveň, bude pribúdať,“ dodal M. Kačmár.

MISS DOMAŠA

Na „stropkovskej“ časti v kempingu na Tíšave mala sobota vyvrcholiť s MISS DOMAŠA. Tento rok sa konal jubilejný 20. ročník a organizátori sa snažili pripraviť veľkolepú šou. Symbolicky sa súťaž kráľovnej krásy vrátila tam, kde sa všetko začalo – na Valkov, pripravený bol skvelý program na čele s českou legendou Davidom Kollerom… Napriek tomu tesne pred začiatkom postávala pred pódiom iba hŕstka najvernejších divákov, no ani to im nebránilo, aby sa výborne zabávali. Moderátori Barbora Rakovská a Michal Sabo odštartovali oficiálny program krátko po pol ôsmej. Dvanásť finalistiek sa stihlo predstaviť v krátkom rozhovore a spolu si strihli aj tanečnú choreografiu. Večer mal pokračovať voľnými disciplínami, ale počas latino vystúpenia prvej finalistky zasiahla vyššia moc… Organizátori okamžite odpojili stage od elektriny a po viac ako polhodine oznámili – game over. „Po silnej nárazovej smršti vám s ľútosťou oznamujeme, že Miss Domaša 2017 sa v tomto termíne ruší. Dúfame, že sa počas smršte nikomu nič nestalo. Organizátor sa ospravedlňuje všetkým hosťom, ktorí sa dnes prišli zabaviť, z technických a bezpečnostných dôvodov nie je možné pokračovať. Už v tejto chvíli sa snažíme nájsť alternatívu. Budeme o ďalšom postupe informovať. Pekný večer všetkým,“ informoval organizátor na FB stránke, aj webe Miss Domaša.

KidRace

Bodku za víkendom na Domaši dal v nedeľu v Novej Kelči detský terénny prekážkový beh KidRace. Hoci aj v tomto prípade nechávalo počasie všetkých v napätí, v poradí 4. ročník dopadol na výbornú. „Aj dážď je len prekážka,“ usmievala sa pri otvorení Mirka Sobotová, ktorá je spolu s Martinou Palušovou dušou tohto podujatia.
KidRace sa riadi mottom „prekonaj prekážku, prekonáš seba!“, ale tento rok dostali zabrať aj organizátori. Kvôli sobotňajšej búrke si totiž nemohli byť istí, v akom stave nájdu ráno trať. „Dnešné počasie bolo tisíckrát vymodlené. Zo včera mám natočené video ako keby sa k nám približovala obloha… Od tretej v noci som nemohla spať a do rána som len sledovala predpoveď počasia na najbližšiu hodinu. Keďže búrka nám poškodila viaceré prekážky, v nedeľu pred pretekmi sme ich ešte museli opravovať, ale všetko sme nakoniec zvládli,“ vydýchla si už tradične dobre a pozitívne naladená M. Sobotová.
Na druhej strane, nepriazeň počasia nie je pre KidRace najzásadnejším problémom, pretože súťaži by sme mohli dať pokojne aj prívlastok „wellnes v bahne“. Na stanovištiach, kde decká museli podliezať šnúrku si na svoje prišli dobrovoľní hasiči, ktorí na nich vodou po celý čas rozhodne nešetrili… Nedeľňajšie dobrodružstvo však nebolo iba o tom, kto sa najviac zašpiní. Pripravené boli mnohé technické prekážky, čo v kombinácii s „výživným“ kopcovitým terénom preverilo každého pretekára „od hlavy až po päty“. Nepatrí sa síce načúvať cudzím rozhovorom, ale predsa len jedna citácia za všetky. „Náš Jurko sa ráno zobudil a pýtal sa ma. Mamka, naozaj na mňa nebudeš kričať, keď sa celý zašpiním? Nedávno totiž prišiel domov celý mokrý a dávala som mu prednášku. Keď som povedala, že môže skočiť do každej mláky, ktorú na KidRace nájde, oči sa mu rozžiarili a keby nemal uši, usmieva sa okolo celej hlavy,“ toľko z rozhovoru dvoch mamičiek.
KidRace je viac ako detský terénny prekážkový beh. Fakt, že organizátori mali pripravených množstvo sprievodných aktivít, im slúži ku cti, ale najviac môžu byť M. Sobotová a M. Palušová hrdé na to, aká atmosféra počas celého dňa v okolí penziónu Goral vládla. Vysvedčením pri nich je i to, že cestou okolo parkoviska sme stretávali autá s ŠPZ-kami nielen z celého východného Slovenska, ale objavili sa medzi nimi aj Trnava, Bratislava, či Senec!

obrazok obrazok obrazok

Imrich Makó | 14. 7. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 400x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou