Futbal 17/2017

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Oznam o preložení stretnutia Svit – Stropkov

Majstrovské futbalové stretnutie mužov III. ligy Východ Svit – Stropkov sa kvôli nespôsobilej hracej ploche preložil na stredu 10. mája.

Vrátime späť dorasteneckú ligu?

Pri súčasnom tabuľkovom postavení kategórie U19 je prirodzenou fanúšikovskou úvahou postup do najvyššej dorasteneckej súťaže. Nie je spravodlivosť ako spravodlivosť a nie vždy ten najlepší postúpiť aj môže. Preto by sme Vám chceli ponúknuť pohľad do mládežníckeho systému Slovenského futbalového zväzu. Okrem potvrdenia kvality na ihrisku musí samotný klub zvládnuť licenčné konanie, ktoré so sebou nesie niekoľko kritérií. Samotná mládež udeľuje vrámci kategórie dorastu licenciu ÚTM – Útvar talentovanej mládeže, ktorá je synonymom najvyššej kvality v mládežníckom futbale. Pre kategóriu žiakov je pridelená licencia Grassroots, ktorej držiteľmi sme aj my a vzhľadom na to nastupujeme v najvyššej súťaži žiakov. Samotné kritéria pre získanie daných licencií sa delia na niekoľko oblastí. Prvým a pre nás momentálne najprísnejším, ak sa bavíme o prvej dorasteneckej lige, je športové kritérium. Prípadné prvé miesto U19 v druhej najvyššej lige dorastu a následný postup je podmienený účasťou mužov v druhej najvyššej súťaži, od budúcej sezóny celoslovenskej. Vzhľadom na fakt, že muži MŠK nastupujú v tretej lige Východ, by tak prípadný zisk prvého miesta a potvrdenie kvality dorastencov na ihrisku, nebol možný postup do vyššej súťaže. Do štruktúry družstiev by sme museli zaradiť kategóriu U16, ktorá je tiež podmienkou pre získanie licencie a momentálne nám chýba. Ostatné športové kritéria ako medzinárodná konfrontácia, odovzdávanie podkladov plánovania a hodnotenia tréningového procesu, vedenie športovej prípravy, či fungovanie prípraviek sú súčasťou aj licenčného konania pri získaní licencie Grassroots, ktoré spĺňame aj v tomto súťažnom ročníku. Druhou oblasťou je infraštruktúra. Základným predpokladom pre získanie licencie je existencia troch trávnatých plôch a jednej plochy s umelým trávnatým povrchom, ktoré majú byť využité na tréningový proces. Aspoň jedno z týchto ihrísk musí byť osvetlené. Krytá tréningová plocha – telocvičňa, regeneračná linka, posilňovňa a materiálne zabezpečenie sú podmienky, ktoré spĺňame aj pri súčasnom fungovaní. Treťou oblasťou je personálne zabezpečenie. Získanie licencie je podmienené obsadením trénerských miest kvalifikovanými ľuďmi s takmer najvyššími licenciami. Okrem toho je súčasťou realizačného tímu klubu tréner pohybovej prípravy, videotechnik, fyzioterapeut, skaut a minimálne jeden tréner brankárov pre mládežnícke družstvá. Štvrtou oblasťou je právo a piatou finančné zabezpečenie. Klub uchádzajúci sa o licenciu ÚTM, ktorá platí jeden súťažný ročník, musí odovzdať plánovaný rozpočet mládeže na 150 tisíc eur. Plán musí zahŕňať všetky zdroje odkiaľ bude táto suma zabezpečená. V prípade nepredloženia tohto plánu respektíve jeho neplnenia počas súťažného ročníka je okamžite vylúčený z licenčného konania pre nasledujúcu sezónu. Tento systém vytvára kvalitu, ktorá by mala z mládeže smerovať do profesionálneho futbalu a fungovanie hlavného mužstva je nevyhnutným pri správne nastavenom mládežníckom systéme klubu. Či je zisk prvého miesta, potvrdenie kvality priamo na ihrisku a neumožnený postup do vyššej súťaže spravodlivý si nedovolíme hodnotiť. Obrovským pozitívom je pre nás ale fakt, že pri súčasnej infraštruktúre, ktorá ponúka dve tréningové plochy, kde jedna je zároveň hlavná hracia plocha, personálnom zabezpečení, ktoré je poddimenzované a súčasnej ekonomickej situácii sme nesmierne hrdí na to, že žiacke družstvá si môžu porovnať vo štvrtok svoj talent s chlapcami z MŠK Žilina a zároveň U19 vedie so štvorbodovým náskokom tabuľku druhej ligy Východ. Všetko je výsledkom kvality trénerov, talentu stropkovských detí, prácou učiteľov, výchovou rodičov, aktivity funkcionárov a podpory Mesta. Budeme veľmi radi ak súčasné výsledky zaujmú a nájdu sa ľudia, ktorí nás dokážu akokoľvek podporiť. Vopred ďakujeme.
-mšk-

Starší dorastenci zdolali ambiciózny Poprad

Po turbulentnom týždni plnom chorôb a zranení odohrali starší dorastenci vysoko emotívny zápas. Po zodpovednom výkone dokázali s ambicióznym súperom tohtosezónnu dominanciu v pelotóne druhej najvyššej súťaže a Popradčanov zdolali 3:2. Náskok Stropkovčanov na čele tabuľky sa kvôli zaváhaniu Spišskej Novej Vsi zvýšil na štyri body. O niečo menej sa darilo mladším dorastencom, ktorí Popradu podľahli najtesnejším rozdielom.
U19: MŠK Tesla Stropkov 3:2 FK Poprad
Góly: Haško 2 (druhý z 11m), Vrábeľ
Zostava: Majerník – Cuprišin, Veselý (K), Lipák, Kapa – Berežný (Vaňko), Vaško, Paluba, Batfalský – Haško, Vrábeľ,
U17: MŠK Tesla Stropkov 0:1 FK Poprad
Zostava: Rusinko – Gonos, Mačuga, Preksta, Slivka (Čabala) – Novotňák, Džupin (K), Artim (Hančák), Korba – Bedruň, Kollarik.

U15 odštartovala nadstavbu

Kategória starších žiakov počas víkendu odštartovala nadstavbovú časť prvej žiackej ligy, v ktorom sa postupne stretne z klubmi zo stredného Slovenska. Najlepšie umiestnený účastník z Východu a najlepšie umiestnený účastník zo Stredu postupujú po odohratí nadstavby na finálový turnaj o Majstra Slovenska. V prvom kole cestovali naši chlapci do Podlavíc, kde odohrali svoje zápasy s akadémiou Mareka Hamšíka. Na výborne pripravenom ihrisku a v príjemnom prostredí sa družstvo U15 prezentovala dobrou hrou, no chýbajúci kúsok šťastia ich pripravil o získanie bodu. Výraznejší výsledkový neúspech zaznamenala U14, no vzhľadom na to, že družstvo je tvorené predovšetkým mladšími chlapcami, považujeme predvedený výkon a najmä získané skúsenosti za pozitívum. Potešila vysoká účasť rodičov, ktorí výrazne podporili svoje deti. Mladší žiaci odohrali dva zápasy proti suverénovi Východu. Aj napriek dvom prehrám ale zanechali veľmi dobrý dojem a pri podobnom nasadení a hre bude ich výkonnosť stúpať. Už vo štvrtok privítajú starší žiaci v domácom prostredí MŠK Žilina. Začiatok prvého zápasu je naplánovaný na 14:00. Všetci ste srdečne pozvaní.

Chotča –Breznica nedohrané (1:1)
V dobrom zápase mali v prvom polčase navrch domáci, ale boli to hostia, ktorí sa po ojedinelom útoku ujali vedenia v 16. min. Melníkom. Domáci stihli ešte v 35. min. prvého polčasu vyrovnať Kmiťom po rohovom kope Fejka. Do druhého polčasu išli domáci s úmyslom strhnúť vedenie na svoju stranu, ale proti tomu bol hlavný rozhodca, ktorý si v 68. min. vymyslel pokutový kop pre hostí. V tom momente prišiel k nemu hlavný usporiadateľ a rozhodca zápas ukončil, vraj mu udrel po píšťalke.
ŽK: 0 – Vrábeľ

Sitníky – Kuková 6:2 (2:1)
Domáci boli v tomto zápase jednoznačne lepší. Po treťom góle sa hostia herne rozsypali a bolo len otázkou ako sa výsledok skončí.
Góly: Kirňak 3, Durkáč, Vasilko, D. Polaščík – Hajda, Sebeš

Mestisko – Lomné 0:4 (0:3)
Na ihrisku boli vyrovnané mužstvá, ale súper dal góly a zaslúžene vyhral.

Lúčka – Miňovce 3:1 (0:0)
Vo odohranom veľmi slušnom zápase bolo zaujímavosťou, že iba v úvode oboch polčasov boli domáci lepším celkom. V prvom polčase domáci nezúročili ponúknuté tri šance a potom prišla aktivita hostí, no bez výsledku. Druhý polčas domáci už od 15. min. viedli 3:0 a tento stav si udržiavali do 75. min., keď hostia kopali rohový kop, ktorý bol perfektne nakopnutý. Najlepšie sa zorientoval Labuda, ktorý nedal šancu obrane ani brankárovi.
Góly: Argay 2, P. Hvišč – Labuda
ŽK: 0

Radoma – Rovné 0:0

Tisinec – Stročín 3:2 (2:0)
Domáci mali od začiatku zápasu hru pod kontrolou. Prvý gól otvoril z 11 m Kochan. Tisinec to nakoplo a o 10 minút neskôr Demjan potiahol loptu do rohu šestnástky a sám vsietil dobre umiestnenou strelou gól. Druhý polčas začali hostia aktívne, no z brejku zvýšil skóre opäť Demjan krásnou strelou spoza šestnástky. Stročín si našiel oddych domácich a počas 15 minút znížil na 3:2. Tisinec mal ešte ďalšie šance na zvýšenie rozdielu, ale výsledok sa nezmenil. Domáci majú ďalšie body k zisku titulu. V kvalitnom zápase rozhodovali v dobrom svetle Suchanič, Veselý a Špak.
Góly: Demjan 2, Kochan 11m – Rodák, Kačmár

1. Tisinec   18   16   1   1   51:19   49
  2. Sitníky   18   13   3   2   78:18   42
  3. Stročín   18   11   1   6   63:32   34
  4. Hrabovčík   18   9   2   7   38:29   29
  5. Radoma   18   7   4   7   25:23   25
  6. Lomné   18   8   1   9   36:38   25
  7. Miňovce   18   8   1   9   31:41   25