smahu správy

Veľkonočná výstava hýrila farebnými kraslicami

Veľkonočné zdobené vajíčka môžeme pokojne nazvať aj malými umeleckými dielami.
Minulý utorok sa v stropkovskom kultúrnom stredisku konala Veľkonočná výstava spojená s predajom kraslíc, veľkonočných dekorácií a prútených výrobkov. Všetci, ktorí neváhali a prišli sa pozrieť na kraslice „od výmyslu sveta“ určite neoľutovali. Na pultoch sme našli nielen zdobené kraslice, ale aj voňavé perníkové dobroty, drevené a prútené výrobky, veľkonočné ikebany a dekoratívne predmety. Návštevníci mohli na výstave tieto výrobky nielen obdivovať, ale aj nakúpiť.
Tradícia zdobenia kraslíc je pre mnohé gazdinky neodmysliteľnou súčasťou príprav na veľkonočné sviatky. Spod ich šikovných rúk vychádzajú vajíčka, ktoré pripomínajú skôr klenot, než obyčajné vajce. Kraslice kedysi nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti a to hneď z viacerých dôvodov. Okrem symboliky boli aj darom – výslužkou pre polievačov. Mládenci podľa náročnosti ornamentu na darovanom vajíčku vedeli zistiť, či v srdci dievčiny majú alebo nemajú šancu. Táto krásna tradícia zdobenia pochádza zo starobylého slovanského zvyku, generáciami sa postupne vyvíjala a stala jedným zo symbolov jari a Veľkej noci, najväčšieho kresťanského sviatku. Súčasnosť priniesla aj do tejto tradície množstvo noviniek. Popri voskovaných krasliciach môžeme nájsť dierkované, vyškrabávané, oblepené slamou, semienkami, obsypané trblietkami, flitrami, korálikmi, oblepené mramorované, batikované, obtočené vlnou, nitkami, papierom a nespočetným množstvom iného materiálu.
Táto krásna záľuba je mravenčou prácou, ktorá si vyžaduje nielen čas, ale mnohokrát aj trpezlivosť.
Foto: V. Ivanko

Vedeli ste, že…?
Najstaršie maľované kraslice, ktoré sa u nás našli v staroslovanských hroboch pochádzajú zo 7. storočia. Tieto vajíčka boli ozdobené rastlinnými a animálnymi vzormi. Neskôr sa maľovali iba načerveno. Červená farba mala byť znakom krvi Ježiša Krista. Modré vajíčka by ste hľadali márne, pretože modrá bola považovaná za farbu smútku.

obrazok obrazok obrazok obrazok obrazok
obrazok

Gréta Očkayová | 21. 4. 2017 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 118x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou