Šach 43/2016

ŠK Stropkov+Svidník – ŠK Sabinov 5,5 : 2,5
V nedeľu 23.10. odštartovala 3.liga družstiev. V súťaži hrá 11 družstiev a na zápas nastupuje 8 hráčov, ktorí majú na 40 ťahov 2×90 minút a 30 minút po časovej kontrole. Za každý ťah je bonus 30s. Náš súper nastúpil v slabšej zostave a na prvej šachovnici až so šiestym nasadeným hráčom. Ratingová prevaha sa prejavila rýchlo. Prvý bod získal Matúš Kotora po necelej hodine zápasu. Peknú kombinačnú hru zakončil matom.
Na 2 – 0 zvyšoval Michal Feciľak, ktorý pricestoval na zápas až z Trebišova. Bez väčších problémov uplatnil aktívnu pozíciu svojich figúr. Ďalší bod pridal Radoslav Paňko, ktorý pri útoku na kráľovskom krídle získal figúru za pešiaka a realizácia výhody bola iba otázkou času. V partii dominoval aj náš kapitán Juraj Lažo, ktorý využil aktívne figúry k zisku 2 pešiakov a o pár ťahov aj partiu. Kamil Butala po výmenách sa dostal do koncovky rôznych strelcov a remízou spečatil naše víťazstvo. Až vtedy sa dostali k bodom aj hostia. Samuel Sakalík nevyužil lepšiu pozíciu z otvorenia. Súper hru vyrovnal a postupne získal 2 pešiakov bez kompenzácie.
Prehral aj Eduard Paňko ml., keď v otvorení bol dosť pasívny. Neskôr však mal možnosť proti hry, ale nenašiel ten správny obranný ťah. Jeho súper postupne vylepšoval pozíciu až do víťazného konca. Záver zápasu však patril opäť domácim. Eduard Paňko st. získal v otvorení lepšiu pozíciu a pešiaka. Postupne pozičnou hrou nedovolil súperovi žiadnu proti hru.