smahu správy

Diskutovali o tvorbe nových sociálnych zákonov

obrazokMinulý týždeň sa v Dome detí Božieho milosrdenstva uskutočnilo pracovné stretnutie s poradcom ministra práce sociálnych vecí a rodiny Petrom Bódym, na ktorom sa zúčastnilo vedenie a zamestnanci ÚPSVaR v Stropkove, zástupcovia mestského úradu, domova sociálnych služieb a Domu detí Božieho milosrdenstva. Nosnou témou boli aktuálne sociálne zákony, ale aj novelizácie, ktoré sa v tomto roku chystajú. Vzácneho hosťa privítala riaditeľka DDBM Anna Čurillová a riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Stropkove Ing. Vít Babjarčík.

„Rád by som dnes hovoril nielen o zákonoch, ktoré sú v súčasnosti v platnosti a ktoré novelizuje MPSVaR, ale aj o zámeroch, ktoré budú nasledovať po novelizácii zákona č. 447 o kompenzácii ťažkého zdravotného postihnutia a v neposlednom rade tak trochu problematickej novely zákona, alebo veľkej novely zákona o sociálnych službách, teda zákona, ktorý sa bezprostredne nás dotýka. To, čo novela zákona odstránila, bol nález Ústavného súdu SR s tým, že podľa súčasného paragrafového znenia je možné, aby si klient vybral v rámci všetkých zariadení sociálnych služieb, či je to verejný alebo neverejný poskytovateľ takého, ktorého si sám zadá, vyberie. Zo zákona vyplýva financovanie tak, že 32 % podielových daní je alokovaných na VÚC, pokrýva zhruba 1600 zariadení, resp. 1500 zariadení a služieb v pôsobnosti VÚC, z 5% alokovaných podielových daní na mestá a obce je prakticky hradených minimum sociálnych služieb vo svojich všetkých formách, druhoch i obsahu. Zámer MPSVaR bol pripraviť takú novelu, aby sme vedeli presne zadefinovať normatív pre jednotlivú formu, druh sociálnej služby s tým, že všetky podielové dane, či VÚC, alebo miest a obcí, by mali byť zdrojom financovania čisto prevádzky, ktorá sa dotýka vodného a stočného, elektriky, prenájmov, energií vo všeobecnosti plus stravy. Toto by bola prvá zložka. Druhou zložkou by bol štátny rozpočet priamym zásahom,“ povedal okrem iného Peter Bódy a pokračoval: „Posudkové konania pre stupeň odkázanosti sa vykonávajú posudkovou lekárskou činnosťou na VÚC s tým, že sme stanovili normatív na 2. – 6. stupeň odkázanosti v istých cenových hladinách. Poviem len prvú a poslednú – pri dvojke je to 239 eur a pri šiestom stupni odkázanosti 748 eur. Tá suma, o ktorej teraz rozprávame, ktorá pripadne na hlavu na klienta podľa stupňa odkázanosti dva až šesť, je pre 48 tisíc klientov sociálnych služieb na Slovensku, ktorí sú v pôsobnosti VÚC, ďalších 32 tisíc, ktorí sú v pôsobnosti obcí a miest a ďalších 16 800 čakateľov na úrovni 503 miliónov eur.“ V priebehu dvoch hodín vysvetľoval proces tvorby nových zákonov, ich opodstatnenosť, ale najmä využiteľnosť v praxi. Do ďalšej diskusie sa zapojili všetci zúčastnení, hovorili o problémoch, s ktorými sa pri svojej práci v sociálnej oblasti denne stretávajú, navrhovali riešenia. „Najväčší prínos tohto pracovného stretnutia vidím v tom, že sme mali možnosť sa stretnúť s jedným z najkompetentnejších ľudí, ktorí sa podieľajú na tvorbe nových sociálnych zákonov. Peter Bódy je naslovovzatým odborníkom a do Stropkova, podobne ako do iných miest, prišiel zbierať podnety z praktického života, ktoré by mali napomôcť tvorbe čo najúčinnejších zákonov. Tým pádom by mal byť zákon o sociálnej starostlivosti viac šitý na mieru ľuďom, ktorých sa prakticky dotýka,“ podotkol riaditeľ stropkovského úradu práce sociálnych vecí a rodiny Ing. Vít Babjarčík.

obrazok obrazok

Andrea Stupáková | 16. 2. 2011 | Spravodajstvo z regiónu | Odkaz na článok | | 541x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár
[1]
dante 18. 2. 2011 o 14.41 hod. IP: 85.135.132.XXX

Predtým radil „naslovovzatý“ odborník SDKÚ, teraz SAS, mňa by však zaujímali podnety, ktoré v Sropkove nazbieral v Dome detí Božieho milosrdenstva, hlavne však od zamestnancov ÚPSVaR. Je zvláštne, že v uplynulom týždni, hoci sa nestreli i o DSS jednalo mestské zastupiteľstvo. Mesto a okres nemôžu komunikovať? :-(

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou